ÖLÜM KAVŞAĞI ŞİFTAHINI YAPTI, ŞİMDİ SIRA KİMDE?
Halim AKCA

ÖLÜM KAVŞAĞI ŞİFTAHINI YAPTI, ŞİMDİ SIRA KİMDE?

Bu içerik 882 kez okundu.

Burdur Antalya karayolunun Eskiköy mevkiinde bu yıl içerisinde karayollarınca yapılan asfalt çalışmalarında döner kavşak kondu.

Bu döner kavşak kime hizmet edecek, neye faydası olacak bilemiyorum. Çünkü bu bölgede yerleşim yeri yok, olağanüstü bir bölgede olmadığına göre neden kavşak konuldu hala ben anlamış değilim.

İşte Eskiköy mevkiinde Portsan Mermeri geçince konan döner kavşağın açıldığından bu tarafa herkes bir birine soruyor. Bu kavşak neden açıldı. Kavşağın Burdur’dan Antalya yönüne olan yol konumu çok tehlikeli. Çünkü düz bir şekilde giden yol kavşak nedeniyle önce sağa bir jiraj oluşturuyor daha sonrada sola viraj oluşturuyor.

Üstelik yolun düz olması, görüş açısının da iyi olduğu yolda araç ile normal yol seyri yaparken birden bire bir kavşak geliyor karşınıza.! Kavşağı bilmeyenler hele süratli geliyorsa kurtarması mümkün değil. Hele yolda biraz da yağış ve buzlanma olursa hiç şansınız yok. Şansınız var ise kurtulur yok ise ya ölür ya yaralanırsınız.

İşte dün akşam da böyle bir kaza yaşandı bu kavşakta. Ölüm kavşağında sonunda ilk ölümlü siftahını da yaptı. Bir aileye mazar olurken geride üç yavruyu hem öksüz hem yetim bırakırken ailenin çevresine kor düştü. 2 kişi öldü.

Yukarıda da bahsettiğim gibi İstanbul’dan gelen bir sürücü yolu tanımıyor olmalı ki ölüm kavşağında kavşağın ortasına çarpmamak için önce sağa direksiyon kırdı, kurtarmak için daha sonra da sola. Sonunda direksiyon hakimiyetini kaybetmesi ile karşı şeride geçti günahsız yolundan giden bir aileye mezar oldu ölüm kavşağı.

Peki ben önce Karayollarına daha sonrada bu ilçeyi yönetenlere soruyorum. Bu ölüm kavşağı burada şart mı?. Bu bölgede yerleşim yeri yok, organize sanayi bölgesinin girişi farklı, bu kavşak neden kondu, kim koydurdu?. 400-500 metre ilerisinde Susuz Köyü giriş kavşağı var. 500 metreye bir kavşak koymak uygun mu?.

Açıkçası benim aklıma şu geliyor; bu kavşağa yakın bir yerde ileriki tarihlerde yoksa bir rant olayı mı gerçekleşecek. Mesela bir akaryakıt istasyonu falan mı açılacak? Yoksa başka birileri için bir kıyak mı?. Bunu hep birlikte ileriki günlerde göreceğiz.

Eskiköyde kime hizmet verdiği bilinmeyen bu ölüm kavşağı mutlaka ve mutlaka kaldırılmalı. Eğer bu kavşak kaldırılmaz ise ileriki günlerde daha çok canlar alacak, çok ocaklar söndürecek, çok çocuklar yetim ve kimsesiz kalacak, yaralanmalar olacak, sakat kalmalar yaşanacak. Karayolları ve ilçe yöneticilerimiz mutlaka bu kavşağın kaldırılması için çok acil şekilde girişimlerde bulunmalı. Bulunmazlar ise burada can verenlerin, yaralananların günahları bence onların olacaktır.

BU KAVŞAK MI ÇOK ÖNEMLİ TURBA YOLU ÇIKIŞI MI?

Bucak’ta yaşayan herkes bilir. Bucak’ın Antalya Burdur karayoluna çıkışı ve şehrin 3 atar damar yolu var.

Bunlardan birisi Süleyman Demirel Bulvarı, diğeri sanayi yolu, üçüncüsü de Turba yolu.

Yaklaşık bir buçuk yıldan bu tarafa karayolları Antalya Burdur karayolunda çalışmaya başladığı tarihten bu tarafa Turba yolunun önü kapandı. Defalarca bunu dile getirmemize rağmen hiç kimse Turba yolunun Antalya Burdur yolunun kesiştiği yere bir kavşak açılması için yeterli çabayı göstermedi.

Bucak Belediyesi Turba yolunun önü kapalı olmasına rağmen çift yönlü duble yol yaptı. Hadi girişi anlakta çıkış ne olacak.

Allah aşkına size soruyorum. Eskiköyde açılan ölüm kavşağı çok mu önemli de açıldı da, turba yolunun önü neden açılmadı?, neden kavşak yapılmadı?

Atilla Mahallesinin Bucak’a girişi yok. Bu mahalleden çıkarak Bucak’a gelmek için çevre yolu da olmayınca çok önemli olduğu için açılan ölüm kavşağından dönüp geliyorlar.

Neyse ben fazla uzatmak istemiyorum. Koskoca ilçenin üçüncü atar damar yolunun önü kapalı, Bir mahallenin önü kapalı nedense Eskiköyde açılan bir kavşak var.

 

Siz karar verin, siz değerlendirin. Kararınıza da saygım sonsuz. Ama unutmayın ki, yarın ileriki günlerde bu kavşak, ölüm kavşağında sizin de canınız yanabilir.   

     

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı