Reklamı Geç
Advert
Hibeler Kimleri Kalkındırıyor?
Halim AKCA

Hibeler Kimleri Kalkındırıyor?

Bu içerik 661 kez okundu.

Son yıllarda hibeli yatırımlar aldı başını gidiyor.

Bunların başında da tarımsal ve kırsal kalkınma hibeleri önünü çekiyor.

Bu hibeli yatırımlar yapılırken gerçek mesleğe ehil üreticilere mi? yoksa ekonomide büyük olan ve daha da büyümek için yatırım peşinde koşanlar mı? yoksa rantlar mı dönüyor bilemiyorum.

Ama bu yazımı okuyanlar içerisinde rant peşinde koşanlar mutlaka beni acımasız eleştirilere tutacaklarına eminim.

Şöyle ki; özellikle kırsal kesimler için ve hayvancılık ve buna benzer işler için hibeli projeler yaparak yatırımlara teşvik etmek bence hükümetin bir yanlışıdır.

Neden mi?

Yaklaşık iki hafta önce Bucak’a Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker geldi. Sayın Bakan Bucak Belediyesinde yaptığı açıklamada Burudur ve ilçelerinde yanlış hatırlamıyorsam 380’in üzerinde yatırımcıya 650 milyon TL hibe yapıldığını açıkladı.

Bu hibeler ne?, hayvancılık, ahır yaptırmak, balıkçılık ve hayvancılık ekipmanları için üretim yapan tesisler.

Ben çok merak ediyorum. Burdur  ilçeleri ve köylerinde acaba sadece 360 kusur yada sayın bakanın dediği kadar mı? üretici var yada çiftçi var.

Örneğin hayvan ahırı yapacak bir işletme düz arazi, eğimli ve kırsal olmak üzere proje bedelinin yüzde 40’tan tut yüzde 60 hatta 70 lere kadar proje hibesi var. Yani 100 milyon TL lik bir ahır yaptıran yatırımcı 70 bin TL sini geri ödemiyor.

Zaten proje ile hibeli hazırlanan bir proje maliyeti 100 bin TL ye mal olacaksa zaten bu ister istemez artık 300 bin TL yi bulduruluyor. Hal böyle olursa sonuç nereye varıyor. Eğer yatırımcının amacı para kazanmak ise 100 bin TL ye yaptırdığı bir ahır 300 bin TL ye çıkarsa yüzde ellisi demek 150 bin TL demek.

Cepten ne çıktı 100 bin TL

Peki cebe hibe yolu ile ne kadar para girdi  150 bin TL. Peki 100 bin TL de ahır yapıldı cebe kalan 250 bin TL. 

Birde buna ahıra ekipman hayvan alımlarını hesaplarsanız vay halimize!

Belki yanlış düşünüyor olabilirim ama koca ilin Burdur’un tamamında sadece işte 300 kusur kişiyi zengin yapmış oluruz.

Birde şunu hatırlatmak istiyorum. Bu hibe destekli projeli kredileri kimler kullanır. Orası da muamma. Çünkü köylerde yaşayan Mehmet Amca, Ayşe teyze bunları kullanamaz. Zaten bu insanlar ahırında bulunan 3-5 hayvanın yem parasını, veteriner parasını saman parasını bulmakta zorlanıyor.

Peki bu hibe destekli yatırım kredilerini kimler kullanır? Onu da siz yorumlayın.

Bence Hükümet kırsal kesimi kalkındıracağım derken hali vakti yerinde olan, politikada söz sahibi olanların kazancına bir kazanç daha katıyor. Yüzde 40 yüzde 70 hibeler çok. Bu hibeler vatandaşın vergileri ile karşılanıyor. Bence bu karşılıksız hibeler yüzde 20’yi geçmemeli.

Peki kırsal kesim nasıl kalkındırıla bilinir.

Ben bir ekonomist değilim ama kabaca görüşlerimi belirtmekte de fayda var.

Örneğin kendi ilimiz Burdur’u kırsal kesime çiftçi kesime, hayvancılık kesimine geniş tabanlı kalkınma nasıl uygulana bilinir.

100 bin TL lik ahır yaparak 300 bin TL proje uygulayacağımıza ve yüzde 40-70 hibe yaparak sermaye sahiplerine sermayesine sermaye ekletileceğine;

Köylerde, ilçelerde yaşayan binlerce çiftçi ve çiftçi ailesinin ürettiği sütüne daha fazla destek verilmeli, yem tüketimi oranına göre destek verilmeli, et hayvanı oranında daha yüksek destek verilmeli.

Hal böyle olunca 2 ineği olan Mehmet amca da üretti süt oranında destek alacak 50 süt ineği olan çiftlik sahibi Ahmet beyde aynı destekten yararlanmış olacak. Yine 2 ineği olan Mehmet amca da 2 ineğine yedirdiği yem oranında, çitlik sahibi Ahmet beyde 50 ineğe yedirdiği yem oranında destek alacak.

Eğer işte yüzde 40 -70 hibeler buralara kaydırılır ise 2 ineği olanda, 50 ineği olanda adil şekilde devletin teşvik ve primlerinden yararlanmış olacak.

Böyle olursa kırsal kesimde ve köylerde kalkınma eşit olacak. 2 inek yapan Mehmet amca hayvancılıktan kar ettiği takdirde bunu 4-6-8 ve daha yukarı katlamaya çalışacak. İşte kırsal kesimde bence kalkınma böyle olur. Hal böyle olursa sadece Burdur’da 360 kusur zengin yaratılacağına yüzde 40-70 arasında devletin hibe ettiği paralar binlerce çiftçiye yarayacak.

Yine bu hibeler tarım sektöründe de adil şekilde uygulana bilinir.

Belki bu destekler ve hibeler ile yatırım yapanlar hemen şunu söyleyecek.

Biz istihdam yaratıyoruz, kaliteli ürün üretiyoruz, devlete vergi ödüyoruz diyecekler.

Bence bunların hepsi güzel ama bir üretici, köylü istihdam yapılacak bir yerde çalışacağına kendi ahırında kendi işinin hamalı olsa daha fazla para kazanır, destek verilmesi halinde o Mehmet amca da daha kaliteli ürün üretir, oda devlete vergi öder.!

Benim görüşüm devlet artık sadece parmakla sayılacak kadar kişilere proje karşılığı yüzdelere vurup milyonlarca para ödememeli. İlla birilerine para verilecekse de bu kadar vermemeli.

Düşünün sadece Burdur’a 300 kusur kişiye verilen 650 milyon hibeyi. Bu 650 milyon hibe Burdur’da tüm çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşanlara eşit şekilde dağıtılmış, eşit şekilde desteklenmiş olsaydı.

Bu gün 5 hayvancılık ile uğraşan 20 hayvan ile  uğraşır, tarım ile uğraşan topraklarını bırakarak başka il ve ilçelere göç etmek zorunda kalmazdı.

Belki rakamlarda hata yapmış olabilirim, belki yanlış düşünüyor olabilirim, belki bana katılır belki katılmayabilirsiniz. Tam bilmediğim bir konuyu sizlere eksik aktarmış olabilirim.

Ama bir gerçek var. Buda şu eğer kırsal kesim kalkındırılacak ise tabandan başlanılmalı. Devletin, hükümetin destekleri yapılacaksa eşit olmalı, eşit şekilde desteklenmeli.

Benim eksiklerimi olumlu yada olumsuz yorumlamanız halinde hepimiz, hepimizin derdini anlatmış oluruz.

 

 

     

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı