Advert
Advert
Bucak Devlet Hastanesi kan kaybediyor
Halim AKCA

Bucak Devlet Hastanesi kan kaybediyor

Bu içerik 747 kez okundu.

Bizim gibi yerel basına baktığımız zaman meslektaşlarımız feryat ediyor.

Konu Bucak Devlet Hastanesi,

8-10 yıl öncesi teknolojisi ile Bucak Devlet Hastanesinden haber yazarken çoğu il hastanelerinden ileri seviyede, bölge hastanesi diye yazarçizerdik.

Bu gün baktığımız zaman ise Bucak Devlet Hastanesi artık eski gücünde yok, doktorlar darmadağın olmuş, mevcut doktorlarımıza saygısızlık etmek istemiyorum ama, hastanede elle sayacak kadar doktor kalmıştır.

Peki 8-10 seneki rüzgar neden durdu. Hal bu ki bu rüzgarın esintisi ile Bucak Devlet Hastanesi fırtınaya dönüşmesi gerekmiyor muydu?.  Bucak Devlet Hastanesinin bırak 8-10 yılı çok eski tarihlere gerilemesinin sebebi nedir?.

Acil hastalar bile Bucak Devlet Hastanesini tercih etmiyor

Daha dün Kestel yolunda bir kaza oldu. Bu kazada yaralananların yarısı özel hastaneye gitmiş, birkaç yaralı da Bucak Devlet Hastanesine gitmişti. Ne yazık kı, Bucak Devlet Hastanesine giden yaralılarda Devlet Hastanesine gittikten sonra özel hastaneye sevkini istediler. Neden sevkini istediler?, Neden?,  Bu kadar acı, bu kadar ayıp bir şey olabilir mi?. Bu acı bu ayıp nedir derseniz; Devlet Hastanesini bu durumlara düşürenlere sormak gerekir. Sizce bu durum iç sızlatmıyor mu?.  

Bucak’ın değerli doktorlarından Tuncay Epçeliden’in başhekimlik yaptığı günlere kadar altın çağını yaşayan hastane daha sonra hızla düşüşe geçmiştir.

Bence hastanenin düşüşünün ana temeli kısır siyasi çekişmelerdir. O adam benim, bu hemşire benim, bu doktor senin!. Eğer benim dediğim olmazsa falan yerden istifa ederim! Burunlara pis koku, ortalıklarda kötü söylentiler dolaşıyor. Bu iddialar ne kadar doğru bilemiyoruz. Ama bir gerçek var ateş yanmayan yerden duman çıkmaz!.

Hastaneyi bu Duruma siyasiler düşürdü, siyasiler çıkarmalıdır

Bucak Devlet Hastanesini bu durumlara bazı siyasetçiler şu başhekim böyle, şu doktor şöyle, şu başhemşire böyle, şu müdür böyle, şu personel şöyle derken en az 15 yıl öncesine iteklediler.

Devlet Hastanesinde çok kaliteli doktorlar bir bir özel hastaneye gitti. Yada kaçırıldı. Neden? Bence hastanede huzur olmadığından, siyasetçiler özel hastaneye giden doktorlara dur diyebilirdi. Müdahale edebilirlerdi. Bunun bir sürü yöntemi var. Bu yöntemler devreye girebilirdi. Bucak Devlet Hastanesinde yetişen ismini duyuran başarılı olan doktorlar daha sonra bir bir özel hastanelere gidişine neden dur denilmedi?. Neden durdurulmadı? Özel hastane yöneticilerine Bucak Devlet Hastanesinde çalışan doktorları rahat bırakmaları gerektiğini, başka yerlerden doktor transfer etmeleri istenebilirdi.  

Bunun sebepleri çok. Hükümettin sağlıkta yaptığı yasa değişikliklerin etkisi çok büyük ama, bunun arkasına da sığınmak yanlış olur. Çünkü yasalar çıkmış yapacak bir şey yok.  

Artık Bucak Devlet Hastanesi okul olmaktan çıkarılmalı. Bucak Devlet Hastanesinde yetişen doktorların hastanede kalmaları sağlanmalı. Daha doğrusu sağlıkta siyasete dur denilmeli.

Sokakta vatandaşa sorulduğu zaman Bucak Devlet Hastanesi bilinçli şekilde yıpratıldığı iddialarından kurtulmak için mutlaka ve mutlaka siyasetçiler Bucak Devlet Hastanesine sahip çıkmaları gerekmekte.

Artık Bucak Devlet Hastanesi doktorların zorunlu tayin yeri, eş durumu, geçici görev ve benzeri durumlardan arındırılmalı kaliteli doktor atamaları yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde Bucak Devlet Hastanesinin önümüzdeki 3-5 sene içerisinde rutin bir devlet hastanesi yada sağlık ocağı ile bir farkı kalmayacaktır.

Hastanenin hızla kan kaybettiği bu yıllarda, Bucak Devlet Hastanesini altın yıllar yaşatan zamanın sevilen başhekimine, işini bilen personel arasında sevilen Tuncay Epçeliden gibi bir doktor var iken neden ithal başhekim arandı?. Yada kim gönderdi?.

Çok iyi biliyorum ki Tuncay Epçeliden’e özel hastanelerden çok teklif geldi. Servet teklif edildi o Bucak sevdalısı biri olarak gitmedi. Hastanede kaldı. Parayı değil Bucak Devlet Hastanesini tercih etti. Hastanenin altın yıllarını yaşatan bu insan belki Bucak Devlet Hastanesini toparlayabilirdi.

Belki yeni atanacak Başhekimde değerli birisidir. Ama Bucak Devlet Hastanesini huzur ortamına taşıyabilecek mi?, toparlayabilecek mi?, kan kaybını durdurabilecek mi ileriki günlerde hep birlikte göreceğiz. Ama çok zor. Çünkü Bucak Devlet Hastanesinin doktora değil, kaliteli doktorlara ihtiyacı var!.    

 

   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı