Advert
Advert
Ak Partinin 3 Dönem Sistemi Değiştirilmeli
Halim AKCA

Ak Partinin 3 Dönem Sistemi Değiştirilmeli

Bu içerik 519 kez okundu.

Adalet ve Kalkınma Partisi diğer partilerde olmayan bir uygulaması gerçekten güzel bir şey. 3 dönem sistemi politikada yetişmiş gençlerin politikaya atılması yeni yüzlere fırsat verilmesi açısından çok güzel bir şey.

Bence bu 3 dönem sistemi değiştirilmeli. Hatta genişletilmelidir.

Peki, nasıl genişleyebilir.

Bence Adalet ve Kalkınma Partisi 3 dönem sistemini daha da güçlü hale getirmeli. Bu uygulama bırak milletvekilliğini, milletvekili aday adaylarından milletvekili adaylığına kadar uygulanmalı. Ayrıca eski 3 dönem kuralında esneklik yapılarak takviyeler yapılabilmeli.

Günümüzde artık partilerin tabanları yeni yüzler arıyor, yeni heyecanlar bekliyor.

Düşünü hangi partiden olursa olsun biri çıkıyor a partiden, b partiden yıllarca milletvekili aday adayı ya da milletvekili adayı oluyor. Halk değişi ile pişmiş pilav gibi ısıtılıp, ısıtılıp her seçimde listeye konuluyor.

Bu tür aday adayları ya da adaylar listeyi doldurmaktan başka bir şey yapmıyor. Zaten halk tercih edecek olsaydı ilk tercihte zaten sandıktan çıkarmaz mıydı?

İşte bu tür durumların önünü kesmek için Adalet ve Kalkınma Partisi 3 dönem sistemini değiştirse daha da başarılı olur.

Örneğin, politikanın daha aktif hale getirilmesi için, politikada yetişmiş ve kendini geliştirmiş gençlerin önü açılmalı, çünkü meslek ve politikalarda süper beyinler olmasına rağmen il düzeyinde milletvekilliği yapmış, kemikleşmiş kimlikler nedeniyle onların önüne geçemeyeceği tereddüt ve yıpranma korkusu nedeniyle halk tarafından ne kadar sevilse de sevilsin bir türlü cesareti bulmakta zorlanmakta.    

Halk kendini temsil edecek milletvekilinin genç, akıcı, kendini kanıtlamış, yeni yüz ve yeni cehreler istiyor. Bunun için Adalet ve Kalkınma Partisinde olduğu gibi diğer partilerde de 3 dönem sistemi gibi bir sistemin gelişmişi partilere daha iyi ve kaliteli politika için gerekli.

Hangi partilerden olursa olsun defalarca milletvekili aday adayı olan kişilere bence Ak Partinin 3. Dönem sistemi gibi en fazla 3 kez aday adaylığı hakkı verilmeli, kesinleşmiş milletvekilliği adaylığını ise 2 ye düşürmelidir. 2 kez milletvekili adayı olanlar en az 3 dönem dinlendirilmelidir.

3 dönem sistemi ile partiler eski milletvekillerini havuz dışarına atmamalı. Politikadan ayırmamalıdır. İlini başarı ile temsil etmiş, politikada başarılı olan eski milletvekillerini partiye oy getirisi nedeniyle yeri garanti olmayan yerlere getirmeli ki, ateşleyici fünye görevini yapmalı.

Örneğin Burdur,

Burdur’un 3 milletvekilliği bulunuyor. Bu milletvekilliğini Ak Partiye göre yorumlamak istenilecek olunursa,

Burdur’da her seçimlerde seçim riski vardır. Her dönem milletvekilliği dağılımı 1-1-1 gibi ya da 2-1 gibi yorumlanır.

Bence de bu dönem ilk olarak 1- 1-1- gibi ya da 2-1 gibi görünüyor.

Ak Pati 1 milletvekilini ve CHP 1 milletvekilini kesin kazanır. İşte asıl olan 3’ncü milletvekilliği.

MHP birinci sırada çok iyi bir aday göstermesi bence 3’ncü milletvekilliğine ortak olur. Durum böyle olursa, Ak Parti 1, CHP 1 ve MHP 1 milletvekilliği alır.

Tabi burada bu dönem çok önemli 4-5 bin seçmen faktörü var bu da cemaat oyları. Eğer cemaat her ilde farklı bir seçil stratejisi izlerse en güçlü Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilliği sandalye sayısı 2-1 gibi düşünülürse 3’ncü milletvekilliğinde büyük rol oynar. Cemaat CHP’nin 1 milletvekilliği kesin, Ak Partiye milletvekilliği kayıbı için mücadele ederse oyları MHP ye verecek olursa işte o zaman Burdur’da denge bozulur. İşte o zaman milletvekilliği dağılımı güçlü ihtimal ile 1-1-1 olur.

Peki, Ak Parti 3 dönem kuralında değişiklik yapar milletvekilliği için 1. Sıradan yeni bir aday, ikinci sıradan Bayram Özçelik’i koyarsa bence dengeler bu gez bir kez daha değişir gibi görüyorum.

Çünkü yeni cehre ile 1. Sıradan bir aday, eski ve yenileri ile 2. Sıradan Bayram Özçelik 3. Sıradan yeni bir yüz ile bence bir faktör yaratacaktır. Eğer böyle olursa Ak Parti gücünü korur yine seçimleri 2-1 yapabilir.

Tabi en güzel seçim yorumunu mutlaka ve mutlaka partilerin milletvekili adaylıklarının kesinleşmesi ile daha net ortaya çıkacaktır.

    

   

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı