Advert
Advert
Kestel’in su taşkınları kader olmaktan çıkarılmalı
Halim AKCA

Kestel’in su taşkınları kader olmaktan çıkarılmalı

Bu içerik 606 kez okundu.

Her üç beş yılda bölgenin yağışlı gitmesi halinde Kestel Ovası sular altında kalıyor. Binlerce dekar ekili sahalar sular altında kalıyor. Artık Kestel Ovası taşkın sulardan kader olmaktan çıkarılmalı.

Bucak ve bölgesinde dere ve çaylar DSİ su kanalları nerede ise hemen hemen tamamı  Kestel Köyünde bulunan düdenlere yöneltilmiştir. Artı birde 3-5 yılda aşırı yağışlar ile dolan Onaç Baraj suyunun taşması Kestel Ovasının korkulu rüyası olmaktadır.

DSİ Yeni bir çalışma yapmalı

DSİ geçmiş yıllarda Bucak ve bölgesinden gelen tüm dereleri Kestel Ovasında bulunan düdenlere DSİ su kanalları ile taşıması zaten bir hata. Artık bu hatayı DSİ tele fu etme zamanı gelmiştir.

Çünkü Kestel Ovasında bulunan düdenler Kestel ve çevre köylerden gelen taşkın sularını çekme kapasitesinin üzerinde bulunuyor. Birde buna Onaç Baraj gölü taşkın suyu eklendi mi, Onaç baraj göletlinden gelen taşkın suları düdenlere değil, DSİ kanallarından vatandaşın zar zor ektiği, mazot, gübre, tohum parasını zar zor karşılayarak ektiği ekili sahalar sular altında kalıyor. Sulardan bozulan ekili sahalar yüzünden Kestel Ovasında arazisi bulunan köylüler her yıl zor durumda kalıyor. Torba yasası ile çıkan yeni yasaya göre çiftçi ektiği tarlayı sigorta ettirmediği sürece afet kapsamına da girmiyor. Afet kapsamı sadece Bakanlar Kurulu tarafından kabul ediliyor.

Köylü zaten tarlasını ekerken mazot, tohum ve gübre parasını zor buluyor ki birde sigortayı nasıl yaptırsın?.

İşte bütün bunlar için artık DSİ yeni bir çalışma yapmalı.

Haydi, Çevre köylerden gelen taşkın dere sularını bir tarafa bırak, Bucak ve Onaç Barajından gelen DSİ kanalını Antalya Burdur karayolu güzergahı üzerinden taşıyarak Kızılkaya’dan Antalya’ya giden yılın her ayı müsait olan boş olan DSİ kanalına bağlaması gerekiyor.

Eğer Bucak ve havzasının Onaç Baraj taşkın sularını taşıyan DSİ kanalını Kikezden itibaren yada Aladağ burnundan Kızılkaya DSİ kanalına bağlanması halinde Kestel Ovası taşkın sulardan korunması korkulu rüya olmaktan çıkar.

Üstelik böyle bir çalışma yapıldığı zaman DSİ’nin Kızılkaya DSİ kanalına aktaracağı kanal Kızılkaya’dan Antalya’ya aktaran DSİ kanalının önüne uygun bir düzenleme yapılması ve kapatılabilir bir sistem uygulanması halinde DSİ’nin geçireceği bu kanal kış aylarında kanalın dolması ile yaz aylarında da DSİ kanalı güzergahı boyunca tarımda sulama suyunda da kullanılabilir. Böylece taşkın suyu tarım sahalarının daha iyi hale getirilmiş olur.

Aksi taktirde DSİ konuyu gözardı etmesi halinde Kestel Köylüsünün sabrı tükenmiştir. Kestel Köyü muhtarı Hasan durmaz'ın "başka yerden gelen suları istemiyoruz" didiği gibi, yarın iki gün sonra Kestel Köyü ve Kestel Ovasında arazisi bulunan köylüler ayaklanır DSİ’nin taşkın sularını taşıyan kanallarını “Kestelde istemiyoruz” riyerek ve kanalları köy sınırlarından kapatmaya kalkmaları halinde büyük sorunlar ortaya çıkarır.

DSİ, DSİ kanalları ile taşkın sularını Kestel Ovasında bulunan düdenlerin çekme kapasitesini Kestel Köylüsünden daha iyi bildiği için, konuya bir an önce çözüm üretme zamanı gelmiş ve geçmiştir.     

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı