Advert
Advert
SEÇMEN TANIMADIĞI ADAYA OY VERMEK İSTİMİYOR
Halim AKCA

SEÇMEN TANIMADIĞI ADAYA OY VERMEK İSTİMİYOR

Bu içerik 448 kez okundu.

7 Haziran Genel seçimlerine yaklaşık 20-25 gün kaldı. Patilerinden milletvekilliği aday sıralamasında yapılan yanlışlıklar nedeniyle çoğu seçmen partisinden olmasına rağmen tanımadığı adaya oy vermek istemiyor.

Bu partilerin başında da Burdur’da CHP yer alıyor.

Burdur’dan CHP yıllardan bu tarafa 1 tane milletvekili çıkarıyor. Ne yazık ki Burdur’dan seçilen CHP milletvekili Burdur’un yarı nüfusuna ve yarı seçmenine sahip Bucak’ı öksüz evlat muamelesi yapıyor. Bunun temeli de CHP il dışına çıkarak gömlek değiştirmek istemiyor.

Ön kanı

1 milletvekili kesin gerisini boş ver.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu 7 haziran seçimlerinde çok ciddi vaatlerde bulunması benim tahminlerime göre Burdur’da çok büyük bir oy artışı sağlamayacağa benziyor.

Çünkü; Burdur CHP yönetimi ve adaylar sadece Burdur’da seçim çalışması yapması halk içerisinde fazla gözükmemeleri ve özellikle birinci sıra adayı Burdur’un çoğu ilçesinde tanınmamış olması CHP li seçmeni bile etkilerken oyların MHP’ye kaydığı izlenimini doğruyor.

1 Milletvekili kesin sırt üstü yat

Burdur CHP teşkilatı nasıl olsa Burdur’dan 1 milletvekilliği kesin ön görüşü ile 7 haziran genel seçimlerinde diğer illeri bilmem ama Burdur’da yeterli oy patlaması yapacağa benzemiyor. Sadece Burdur merkezin oylarına güvenerek hareket ederlerken diğer ilçeleri önemsememeleri yada üvey evlat muamelesi tarzı ile Bucak ve köylerindeki CHP oyları CHP’nin seçmenini önemsemesi üzerine MHP’ye yöneldiği izlenimini veriyor.

CHP milletvekilleri Bucak ve Köylerine sahip çıkmadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’nun seçim vaatlerindeki önemli açıklamalar her ne kadar kafa karıştırsa da önceki yıllarda CHP’den milletvekili seçilen vekillerin Bucak ve bölgesine fazla sahip çıkmaması CHP’ye meyilli seçmenin hala tereddüttü bulunuyor. Sokakta, kahvede, yolda, köylerde konuştuğum çoğu seçmen “kendi partimden olsa da tanımadığım bir adaya oy vereceğime tanıdığım bir adaya oy vermek daha iyi” kanısını taşıyor.

İzlenimlerim doğrultusunda evet CHP yukarıda da belirtiğim gibi “1 milletvekili kesin” diyerek sırt üstü yatarken ilçelere gerekli yatırımı yapmadığı için 7 haziran seçimlerinde Burdur’dan yeterli oy patlaması yapması mümkün gözükmüyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi bazı  CHP’li ya sandığı gitmeyecek, yada kemik oylarının bir kısmı bile başta MHP olmak üzere tepki amaçlı HDP’ye kayma ihtimali bile yüksek görülüyor.     

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı