KIYMETLİ VAKİTLER
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

KIYMETLİ VAKİTLER

Bu içerik 473 kez okundu.

Sahabeden Amr. Bn. Abese’ nin Peygamberimize Allah’ a diğer vakitlerden daha yakın olunacak bir vakit var mıdır, yada özel olarak tercih edilecek bir zaman var mıdır? sorusuna Peygamberimiz şöyle cevap vermiştir. Evet Aziz ve Celil olan Allah’ ın kuluna en yakın olduğu vakit gecenin sonlarına doğru olan vakittir. O saatlerde Allah’ ı ananlardan olmayı istersen bunu yap. Kuşkusuz o vakitlerde, kılınan namazlarda melekler hazır bulunup şahitlik yaparlar. Buyuruyor. Yirmi dört saatlik bir zaman diliminde seher vakitleri en değerli vakitlerdir.

 

Yine Efendimiz (Sav.) diğer pek çok hadisi şerifinde yıl, ay yada hafta içerisinde bulunan özel zaman dilimlerine işaret etmiştir. Bu anlamda idrak ettiğimiz Ramazan Ayı mübarek aylar içerisinde en faziletli aydır. Ramazan, orucuyla, teravihiyle, sahuruyla, iftarıyla, gecesiyle, gündüzüyle, akşamıyla, sabahıyla hasılı her anıyla Hz. Peygamberimizin yoğun bir ibadetle geçirdiği bir aydır. Bu ayın ihya edilmesi sonucunda elde edilebilecek mükâfatı Peygamberimiz (Sav.) şöyle müjdelemektedir. Yüce Allah Ramazan Ayında oruç tutmayı size farz kıldı. Ramazan gecelerini namazla geçirmekte benim sünnetimdir. Kim inanarak ve sevabını Allah’ tan umarak Ramazan Ayında oruç tutup, gecelerini de namaz (Teravih) kılarsa annesinden doğduğu günki gibi günahlardan arınmış olur.

Mübarek zaman dilimleri Allah’ ın kullarına büyük bir lütfudur. Onbir ayın sultanı Ramazan Ayı, bunlardan biridir. Yine yıl içinde Muharrem ayı, Recep Ayı, Şaban Ayı, Şevval Ayı, faziletli günlerdendir, faziletli zaman dilimlerindendir. Bunlardan başka birde her hafta istifade imkânı bulduğumuz mübarek Cuma günüde bu özel günlerdendir. Peygamber Efendimiz Cumanın Müslümanların bayramı ve üzerine güneş doğan en hayırlı gün olduğunu, Hz. Adem’ in bu günde yaratıldığını, cennete girdiğini ve tekrar cennetten çıkarıldığını ifade etmektedir. Yine Cuma günüyle ilgili olarak Peygamber Efendimiz (Sav.) Cuma günü öyle bir an vardır ki; şayet bir Müslüman kul ona rastlarda Allah’ tan bir şey dilerse Allah mutlaka ona dilediğini verir buyuruyor.

 

Bütün bu vakitlerin insanlar içinde bereketli olabilmesinin en temel şartı, Allah’ a kulluk bilinciyle geçirilirse o zaman dilimi bizim için kazançlıdır. Nice kıymetli vakitler vardır ki değerini bilmeyip gafil olanlar için ancak bir kayıptır.

 

Bütün vakitler Allah’ ın insanlara lütfettiği birer nimettir. İnsan değerlendiremediği müddetçe vaktin mübarek olmasının kişiye bir fayda sağlamayacağı da bilinmesi gereken bir gerçektir. Her anında Allah’ ın hoşnutluğunu gözeten bir kul onun hoşnutluğunu da kazanacaktır.

 

İnanan bir insan Kuran ve sünnet ölçüsüne göre hayatını şekillendirmeli, kulluk şuuruyla, kulluk bilinciyle geçirilmeyen her anın zarar ve ziyan olacağı gerçeğini unutmamalıdır. Cenabı Hak bizleri Ramazan Ayını en iyi şekilde değerlendiren kullarından eylesin.  

 

Selam ve Dua ile.                                                                                                     18/06/2015                                                    

                    İshak GÖKSEL

                                                                                                       Bucak Müftüsü

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı