Advert
Advert
Okuyucularımızdan özür diliyorum
Halim AKCA

Okuyucularımızdan özür diliyorum

Bu içerik 588 kez okundu.

Hemen hemen Bucak ilçesinde yaşayan 7’den 70’e herkes Çarşamba akşamı ilçemizde üçgen kavşakta yaşanan pompalı dehşetini biliyor.

Gazetemiz adına olay günü olay olur olmaz olay yerine intikal ettik. Elimizden gelen imkanlar ölçüsünde haberi takip edip en kısa sürede siz okuyucularımıza aktarmaya çalıştık. İlk anda fazla detay olmasa da edindiğimiz yarım yamalak bilgeler doğrultusunda aktardık. Bir gazeteci olarak olay anında en uygunu da kısa ve öz olarak aktarmaktır.

Emniyet yetkililerinden olayın detayını öğrenmeye çalışsak ta yardımcı olan olmadı.

Bir gazeteci olarak basın kamuyu aydınlatmak, bilgilendirmek ve en doğrusunu yazmak en güzelidir. Kısacası biz basın mensupları bilgi edinemedik ki halkı doğru şekilde aydınlatsak.

Olay gününden bir gün sonra Sayın Emniyet Müdürü Rahmi Öztürk’ten gazetemiz ve DHA adına mobese görüntülerinin basın mensuplarına verilmesi için istirhamda bulundum. Emniyet Müdürü kesinlikle olmaz dedi.

PEKİ SOKKTA BERBER ÇIRAĞINDAN SANAYİDEKİ SANAYİCİ ÇIRAGINA KADAR GÖRÜNTÜ DÜŞTÜ BU NE?

Cuma günü halkın gözü kulağı olan, halkı bilgilendiren, olayları net şekilde halka aktaran, aktarmaya çalışan basın mensupları hiçe sayıldı, bu gazeteci için bir yıkım olduğu kadar asıl yapılan yanlış siz okuyucularımızadır. Peki emniyet müdürünün kesinlikle olmaz dediği görüntüler sokaktaki berber çırağına, sanayici çırağının ve bazı kişilerin cep telefonlarına nasıl düştü?, kim sızdırdı. Kesinlikle olmaz denilen mobese görüntüleri nasıl oldu da bir anda yüzlerce telefona nasıl düştü?.

Bir söz vardır her toplantıda, her açılışlarda, kısacası her olaylarda konuşmacılar “değerli basın mensupları” diyerek söze başlar. Emniyetin basına verdiği değer bu mu?, basının değeri bu mu?, gazetecinin bilgi edinme hakkı, halkı en doğru aydınlatma şekli ne oldu?,

Artık açılışlarda “değerli basın mensupları” yerine ne demeli bence “EĞERLİ BASIN MENSUPLARI” denmeli. Çünkü bize geldi mi yok, eğer var, yasak var, yoksa emniyet fotoğraf, bilgi ve görüntüleri istediğine verip istediğine vermek istemiyor mu? Nerede şeffaflık, nerede halkı doğru şekilde bilgilendirme!

Kısacası; Pazarcı cinayeti ile ilgili siz değerli okuyucularımıza çok detaylı ve yeterince doğru bilileri zamanında aktaramadığımızı, emniyetten mobese görüntülerini istedik vermediler daha sonrada berber çırağından tut, sanayideki çırağın cep telefonuna kadar düşen görüntüleri size zamanında aktaramadığımızdan dolayı özür dilemeyi bir borç görüyorum.

1982’ den bu tarafa imkanlarım ölçüsünde Bucak’ta çok sayıda ajans, gazeteye muhabirlik yaptım hala da yapıyorum. Yaklaşık 33 yıllık gazetecilik hayatım boyunca özellikle Bucak’ta son üç yıldır asayiş haberlerinde sıkıntı çekmekteyim ve olayları halka doğru şekilde aktarmakta zorlanmaktayım. Bir ben değil tüm gazeteci arkadaşlarım aynı. Bilgi edinme hakkımız yok, bilgilendirme hakkımız yok, hal böyle olunca da maalesef bazı asayiş haberlerinde yanılma, doğruyu yazmakta zorlanıyoruz. Bundan dolayı siz okuyucularımızdan defalarca özür diliyorum. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı