BABA OLUNCA
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

BABA OLUNCA

Bu içerik 410 kez okundu.

Bir insanın birden fazla toplumsal statüsü vardır. Evinde aile reisi, baba, işyerinde işçi, patron, memur, amir. Bütün bunlar bir gün sona erer. İşçilik, patronluk, memurluk, amirlik sona erer. Ancak babalık süreklidir. Yani insan bu yönünü, bu görevini devredemez.

 

Günümüz ailesinde beklentiler, sorumluluklar farklılaştı ve görevlerini devrederek var oldu. Ama babalık kolay kolay devredilmeyen bir şey. İnsan bir kere baba oldu mu artık bu ömür boyu devam eder.  Bu görevin bir kısmını anneye, bir kısmını öğretmene, bir kısmını hocaya, diğer kısmını Tv. bilgisayar, telefon, vs. daha büyük bir kısmını da paraya bırakmakla babalıktan sıyrılınmıyor. Hasılı baba olmakla, babalık yapmak apayrı şeyler. Çocuğumuz olunca baba oluyoruz. Doğumuyla bizi baba yapan çocuğumuzun da babadan bir isteği var. Yaşadığımız sürece ona babalık icra etmemiz.

 

Çocuklar arkasından gidebilecekleri, izlerini takip edebilecekleri, ebeveynleri olsun isterler. Ebeveynin sevgisinden çok kendi sevgisinin ana babasına ne kadar iyi geldiğini görebilmeyi ister. Çocuklardan çok bizim onlara ihtiyaç hissettiğimizi bilmek isterler. Bir çocuğun dünyasında kim varsa beklenileni yapmalıdır. Ana babadan beklenileni ana baba yerine getirmelidir. Vefat eden babanın olmayışını bir çocuk kabullenip bir şekilde bunu tolere edebilirken, hayatta olduğu halde olmayan bir babayı kolay kolay hazmedememektedir.

 

Günümüz dünyasında genellikle çocuklar gün içinde babalarını görmemekte, hatta bazı çocuklar babasının ne iş yaptığını bile bilmemektedirler. Çocuk ve baba birlikteliği ise sadece akşamın belli saatleri ve tatil günlerinde mümkün olmaktadır. O vakitlerde de babalar iş stresi ve yoğunluğu içinde oldukları için bir çok insan git başımdan, benimle uğraşma diyerek çocukla ilgilenmemektedir.

 

Hakikaten bir çocuğun peşinden gidebileceği, onu takip edebileceği bir babasının olması ne güzel. Bu anlamda acaba biz çocuklarımıza iyi bir örnek miyiz?. Çocuğumda benim gibi olsun diyebiliyor muyuz?. Bunu diyemiyorsak çocuğumuza iyi bir örnek değiliz, iyi bir babayız diyemeyiz.

 

Baba olmakla babalık yapmak çok farklı şey. Bugün belki bir çok insan babasının kendisine babalık yapmadığını söyler. Bir araştırma yapılsa insanların kaçta kaçı babası gibi olmak ister. İşte bizde kendimize şu soruları soralım. Ve düşünelim.

Çocuklarımıza babalık yapabiliyor muyuz?

Çocuklarımızda bizim gibi olsun diyebiliyor muyuz?

 

Babalık görevlerimizi yerine getirebiliyor muyuz? Yada bu görevimizi televizyona, internete, paraya mı havale ediyoruz. Selam ve dua ile.

 

 

 

                                       

 

                    İshak GÖKSEL

                                                                                                       Bucak Müftüsü

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı