Advert
Advert
GELİNLERE KÜPE
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

GELİNLERE KÜPE

Bu içerik 411 kez okundu.

Ramazan Ayı geldi geçti. Ay vesilesiyle her gün oruç, zekat teravih namazı ile ilgili ve daha bir çok konuda günde ortalama yirmi civarında soru bizlere soruldu. İnsanımız hakikaten dini konularda çok duyarlı. Bu soruların ve taleplerin çok ilginç olanları da vardı. Ben bunlardan bir tanesini anlatacağım. Bir yaşlı teyze geldi. Hocam gelinimle oğlum ayrılmak üzereler, aslında birbirlerini seviyorlar. Gelinim de iyi birisi ben memnunum. Fakat aralarında sanki basit bir anlaşmazlık var ayrılacaklar. Bunların ayrılmaması için bunlara ne diyeyim.  Gelinimin ailesinin durumu bizim durumumuzdan daha iyi. Bunlar geçinsinler istiyorum. Onlara ne diyeyim diye sordu. Ben o teyzeye Kuran’ ı Kerim’ deki ayetlerden ve Peygamberimizin hadisi şeriflerinden ve aşağıdaki yazdığım satırlardan bahsettim.

İslam öncesi dönemde yaşayan Ümame isimli zeki bir kadın kızı Ünası Kinde Krallarından haris ile evlendirdiğinde bugün de hala değerini koruyan şu unutulmaz nasihatleri yapmıştır. Kızım eğer bir kızın ana babasının zenginliğinden dolayı kocasına ihtiyacı olmasaydı senin herkesten daha çok ihtiyaçsız olman gerekirdi. Fakat öyle değil. Erkekler bizim için yaratıldığı gibi biz de onlar için yaratılmışızdır. Kızım sen ana babanın evinden büyüyüp yürüdüğün yuvadan çıkıp bilmediğin ve şimdiye kadar alışmadığın ülfet etmediğin bir adamın evine gidiyorsun. Şimdi onun rızasını gözetip kendisine itaat etki, o da sana kul köle gibi olsun. Seni sevip hoşnut olman için gerekeni yapsın. Ben şimdi sana on şey söyleyeceğim. Onları kavra ve gereğince hareket etki eşinle güzel geçinebilesin.

1-Sana yiyecek ve giyecek her ne getirirse onu yürekten kabul etmelisin. Beğenmemezlik yapmamalısın. Kanaat sahibi olmalısın.

2-Sana söylediği uygun şeyleri yapmalı, yasaklayıp sana yapma dediği şeyleri yapmamalısın.

3-Evin içini, üstünü başını temiz tutmaya dikkat etmelisin.

4-Güzel görünüp güzel kokmalısın ki kocan senden iğrenmesin.

5-Uyuduğu ve yemek yediği vakitlere dikkat etmelisin. Bunları hangi vakitte yapmayı alışkanlık haline getirmişse o vakitleri gözetip yemeğini ve yatağını hazırlamalısın. Çünkü açlık ve uykusuzluk insanı öfkelendirir.

6-Kocanın malını muhafaza etmeli, israf ve teleften korumalısın.

7- Onun itibarını gözetmeli, hısım ve akrabalarına da saygılı olmalısın.

8-Ona isyan etmemeli, işine muhalefette bulunmamalısın.

9-Sırrını el aleme ifşa etmemelisin. İşine isyan edersen sana kin duyar. Sırrını ifşa edersen eziyet ve cefasından kurtulamazsın.

10-Kocan kederli iken sen ferah olmayasın. Neşeliyken de keder göstermeyesin. Diyor kızına.

Değerli okuyucular;

İnsan ve toplum selametinin en önemli unsuru olan evlilik sınırsız ve kayıtsız biçimde kişisel arzulara dayandığı zaman birçok olumsuzluk ortaya çıkar. İslam’ın ortaya koyduğu nikahta karşılıklı rıza, uyum ve gönül huzuru vardır. Bunlara uyulduğunda aile huzuru gerçekleşir. İnşallah bunlar hem kadınlara hem erkeklere örnek olur. Bütün bunlar her iki taraf içinde geçerli olan hususlardır. Bayramınız mübarek olsun. Selam ve dua ile.

 

 

                                    

 

                    İshak GÖKSEL

                                                                                                       Bucak Müftüsü

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı