NEDRET Mİ?  VEFRET Mİ?
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

NEDRET Mİ? VEFRET Mİ?

Bu içerik 456 kez okundu.

Ramazan Ayı bizlere birçok şey öğretti. Bunlardan bir tanesi de nimetlerin kıymetini bilmeyi, israf etmemeyi öğretti. Yoksulların, açların halini bilmeyi, bir dilim ekmeğin, bir bardak suyun bile ne kadar hayati bir durum olduğunu yaşayarak gördük.

Toplum olarak israf etmemeyi, bu bilinci her zaman sündürebilsek, Ramazan Ayını hayatımızın tamamına yansıtabilsek, hem ferdi anlamda, hem de toplumsal anlamda daha zengin bir ülke oluruz. Nüfusumuzun sayısı ne olursa olsun, eğer israf edilmezse Allah’ ın nimetleri herkese yeter. Yetmez diyenler israfçılardır. Bugün iktisatçıların üzerinde tartıştığı iki kavram vardır. Nedret ve vefret kavramları. Nedret kavramını savunanlara göre, dünya nüfusu hızla artıyor, fakat imkânlar daralıyor. Artan bu nüfus karşısında zamanla dünya da bulunan imkânlar insanlara yetmeyecek ve kıtlık olacak diyorlar. Vefret kavramını savunanlara göre de dünya nüfusu ne kadar artarsa artsın, israf edilmediği takdirde Allah’ ın nimetleri dengeli kullanıldığı takdirde, var olan nimetler herkese yeter diyorlar. Evet yeter. Peygamber Efendimiz de şöyle diyor. Bir kişiye yeten iki kişiye de yeter buyuruyor.

Bugün dünya da gerçekten çok büyük israf var. Dünya nüfusu her geçen gün artıyor. Ekilebilir tarım arazileri hızla azalıyor. Toplam küresel gıda üretiminin üçte birine tekabül eden gıda israfı, sınırlı olan dünya kaynaklarının daha sorumlu kullanılması gerektiğini gösteriyor. Dünyadaki farklı gruplar 2020 yılına kadar gıda israfını yarı yarıya azaltmayı planlıyor. İklim değişikliği 2050’ye kadar küresel gıda fiyatlarının yüzde 3 ve 84 arası yükselmesine neden olacak. Bu durum da gıda üretimi ve güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Dünya genelinde bugün 800 milyondan fazla insan şiddetli kötü beslenme koşullarından muztarip ve yaklaşık olarak da 36 milyon kişide yetersiz beslenme koşullarından hayatını kaybediyor.

Gıda israfını önlemek için üretimden tüketim aşamasına kadar ciddi bir şekilde israfla mücadele edilmesi gerekiyor. Üretimden tüketim aşamasına kadar yapılan israf fiyatlara yansıyor. İsrafın boyutları gelişmiş ülkeler de yüzde yirmi iken, gelişmekte olan ülkeler de bu oran yüzde kırklara kadar çıkabiliyor.

Bugün dünya çapında gıdada israfı önlemek için iri yapılı meyve ve sebzelerden ziyade küçük yapılı meyve ve sebzelere insanlar yöneliyor. Yüksek gelirli ülkelerde tüketiciler satın aldıkları meyve ve sebzelerin yüzde otuzunu israf ediyorlar. Bir Amerika’ lı tüketici Afrikalı tüketiciden on beş kat daha fazla israf ediyor. Afrika vb. Ülkelerdeki israfın önemli nedeni gıda üretimindeki altyapı ve teknoloji eksikliğinden, gelişmiş ülkelerdeki israfın nedeni ise fazla tok olmaktan kaynaklanıyor. Dünyada israf edilen gıdanın sadece dörtte biri ile dünyada açlık çeken 795 milyon insan açlıktan kurtulabilirmiş. Sadece Avrupa’ daki gıda israfı 200 milyon aç insanı doyurmaya yetecek kadar fazla.

Dünyanın bir kısmı israf içinde iken bir kısmı da açlıktan kıvranıyor. Kendi evlerimize, kendi ülkemize bakalım. Ülkemizde günde binlerce ekmek israf ediliyor. İsrafın önüne geçmek için bilinçli bir mücadele gerekiyor. Kuran’ ı Kerim’ de Rabbimiz; yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz. Allah israf edenleri sevmez, buyuruyor.

Önümüzdeki dönemde dünyada en önemli şey, birincisi dünya gıda üretimi ve güvenliği, ikincisi enerji üretimi ve güvenliği konusudur. Bunların her ikisi de dünyadaki muhtemel savaşların sebebi olacaktır.

Cenab-ı Hak bizleri israf etmekten çekinenlerden eylesin. Nimetlere şükreden kullarından eylesin. Selam ve dua ile.

 

                                  

 

   İshak GÖKSEL

 

                                                                                      Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı