O UNUTMAZ
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

O UNUTMAZ

Bu içerik 418 kez okundu.

İnsan unutkan bir varlıktır. Fakat bizi yaratan hiçbir şeyi unutmaz. O unutmaz. Bir kalbin kırılışını, nankörlüklerimizi, bize emrettiği görevlerimizi terk edişimizi, gelmiş geçmiş bütün yaptıklarımızı. O unutmaz bir yetimin hakkının yenilişini. O unutmaz kandırdığımız insanları. Biz unutsak ta O unutmaz söylediğimiz yalanları.

           

O unutmaz kendisi için yılın en sıcak ve en uzun günlerinde aç ve susuz kalanları, kendisi için nefsani ve şeytani isteklerinden vazgeçenleri. Namaz uykudan hayırlıdır çağrısına uyarak, uykunun en tatlı olduğu bir vakitte bu davete icabet edenleri. Bu yanında bunu boş ve gereksiz olarak görenleri de unutmaz.

           

O kendisi için öfkesini yutanları unutmaz. Her türlü tahrike maruz kalıpta sabredenleri unutmaz. O pişmanlıklarımızı, tövbelerimizi, kalbimizin iniltilerini, Ona yönelişlerimizi unutmaz. O unutmaz tam bir teslimiyetle davrananları. O unutmaz sahip olduğu bunca ikrama ve iltifata rağmen, isyanvari davrananları.

           

O unutmaz O’nu andığımız zamanları, O’ nu anmadığımız nefsimize ve şeytana uyduğumuz gafil olduğumuz zamanları. O unutmaz nimetlere sahipken iyi davranıp da, nimetler elinden gidince ihanet edenleri.

           

O unutmaz bir yaşlının halini soruşumuzu, susuz kalmış bir kediye, köpeğe yardımcı oluşumuzu. O unutmaz kendisi için kurban edeni, O unutmaz yok yere bir canlıyı öldüreni.

           

O unutmaz iki yüzlü münafıkça arkadan iş çevirenleri, sureti haktan görünüp yapacağı her türlü kötülüğü yapanları. O unutmaz kullarının birbirlerine sarf ettiği iyi ve kötü sözleri. O unutmaz bizim unuttuklarımızı, bir türlü hatırlayamadıklarımızı. O unutmaz yaptığımız bir iyiliğin ve kötülüğün bir kayanın içinde saklı kalsa bile.

           

Gün gelir yıldızlar dökülür, güneş dürülür. Her yer atılmış pamuk gibi olur. Her nefis kaçtığı ve korktuğu ölümle karşılaşır. O bütün unuttuklarımızın, unutmadıklarımızın yaptıklarımızın yapmadıklarımızın hesabının sorulacağı bir mahkeme kurar. Hem kendi hakkını alır, hem de insanın insanda kalan hakkını alır. Hâkimlerin hâkimi o büyük mahkemede adalet terazisini kurar. Amel defterimiz açılır önümüze. Ağzımız mühürlenir, ellerimiz konuşur. Ayaklarımız şahitlik yapar yaptıklarımıza. Korku ve ümidi bir arada yaşarız.

           

Sonra cennet başlar, cehennem başlar. Cennetlikler ebedi bir rahat içinde olurlar. Orada canların çektiği gözlerin hoşlandığı her şey vardır. Ve orada ebedi kalırlar. O bize bu dünyada hikmetine uygun görmeyip vermediği her güzel şeyi cennette verir. Cehennemlikler için elim bir azap vardır. O yarattığı hiçbir varlığı unutmaz. Unutmaz yapılan güzel işleri. Yaratılanlar unutsa Hâlık olan Mevla unutmaz. Selam ve dua ile.

   

 

                                 

 

                       İshak GÖKSEL

 

                                                                                                         Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı