Advert
Advert
İNSANIN İNSANLA SINAVI
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

İNSANIN İNSANLA SINAVI

Bu içerik 443 kez okundu.

İnsan insanın en büyük imtihanı, derdi tasası olur. Hayat en çok insanlarla ağırlaşır. İnsana en büyük sıkıntıyı insan verir.  Nasıl olur deriz. Bunu bir insan nasıl olur da yapabilir.

İnsan dışındaki bir varlık kedi, köpek, kurt, bunu nasıl yapar demeyiz. Çünkü insandan daima iyilik, hayır bekleriz ki insanın fıtratına kötülük yakışmaz. İnsan fıtraten temizdir. 

Dünyada hiçbir varlık insanın zulmüne erişemez. Bundan dolayı insan yine en f azla insandan korkar, insandan uzaklaşır insan kadar ona eziyet edebilecek zulmedebilecek başka bir varlık yoktur. Dünyada eğitilmesi hem en kolay varlık hem de en zor varlık hem en merhametli varlık hem de en acımasız varlık. batılılar. Onun için insan insanın kurdudur diyorlar. İslami anlayışa göre ise insan insanın yurdudur, sığınağıdır. Bazı insanlar kötülük yapsa bile biz biliriz ki bu durum arızi bir durundur. Asıl olan onun iyi yönüdür. Onun için sadece kötülük yapma yönü öne çıkmaz. Küçük büyük sınırsız iyiliğin fedakârlığın feragatinde vesilesi olur. Başkaları için gecesini gündüzüne katıp çalışanlarla insan bir soluk alır. Komşusu açken tokluğun rahatsızlık verdiği insanların varlığı ile umutlanırız.

İnsanda iyiliğinde kötülüğünde potansiyelinde bulunması nedeniyle meleklerden daha üstün duruma gelebilirken, aşağıların en aşağısı durumuna da gelebilir. İnsanın meleklerden de iyi bir konuma gelmesi onun kulluğun gereğini yenine getirmesiyledir. İnsana her zaman başkaları yapmaz kötülüğü, bazen insan kendi kendine zarar verir. Mevla’nın kendine verdiği her türlü nimetin kadrini kıymetini bilmeyerek de insan kendine kötülük yapar. Nefsine uyar. İnsanın kibri kendisine en büyük kötülüktür.

Dünyada insan iyilikle kötülüğün, adaletle zulmün hep var olduğunu, her iki tarafında kendine göre taraftarları olduğu,  iyiliğin bu dünyada tam manasıyla hak ettiği yeri alması bile ahirette mutlak surette karşılığını bulacağını insan unutmamalıdır.

İnsan adı üstünde insan (beşer) olması sebebiyle karşısındaki de yanılabilir. Kendisi de yanılabilir. İnsandan yaptığı her şeyin doğru olması beklenmez. İnsanlar yeryüzünde dolaşan melekler değildir. Allah-u Teâlâ da eğer yeryüzünde (insanlar yerine) yerleşip dolaşan melekler olsaydı elbette onlara gökten bir (insan peygamber) yerine melek peygamber indirirdik buyuruyor.

Bugün biz insanlar yapılan şeylerin hepsinin doğru olmasını bekliyoruz. Yapılan birçok iyiliği güzel şeyleri görmezden, onların içinde üç beş yanlış olan şeyleri görüyoruz. Bu durumda şuna benziyor. Bizi her zaman sırtında taşıyan biri yere indirdiği zaman onu kötülemeye başlıyoruz. İnsan insana bir defa yanlış yaptı diye onu yok saymamalıdır. Atın ayağı bir defa sürçtü diye o ayak kesilmez.

İnsan dengeli bir varlık olmalı, eleştirisinde de,  methetmesinde de dengeli olmalıdır. Dengeyi kaybettiğinde eleştiri haksız boyuta kadar gider. Aynı şekilde methetmede de aşırılıkta yapılan yanlışları o kişiye göstermez, ne olursa olsun insan yine insana yaslanır. Önemli olan insanın iyi yönlerini öne çıkarmaktır. Selam ve dua ile.

 

 

 

          

 

                       İshak GÖKSEL

 

                                                                                                         Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı