ÖYLE FİTNELER…!
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

ÖYLE FİTNELER…!

Bu içerik 426 kez okundu.

Problemsiz bir dünya her insanın ve toplumun arzu ettiği bir durumdur. Ama dünya var oldu olalı bu arzu hemen hemen hiç gerçekleşmemiştir. Dünya üzerindeki bütün milletlerin tarihinde benzeri sıkıntılar, kaoslar, çalkantılı dönemler, terörlü dönemler olmuştur. Yaşanan sıkıntıların bir kısmı hayatın tabii akışından meydana gelen olaylardan kaynaklanabiliyorken, bir kısmı da insanların bizzat ortaya çıkardığı, sebep olduğu problemlerden kaynaklanıyor. Hâkim olma hırsı, beşeri zaaflar toplumsal alanda kardeşliğin, birliğin önündeki önemli engeller olarak karşımıza çıkıyor. Bugün bu durum fitne ve fesat ateşi olarak ortada duruyor.

Fitnenin anlamı gizli, üstü kapalı, sureti haktan görünen bazı söz ve eylemlerle kargaşa çıkarmak insanları birbirine düşürmektir. Bu doğrultuda faaliyetlerde bulunmaktır. Kuran-ı Kerim’e baktığımız zaman fitnenin anlamı saptırmak, görüşünden döndürmek, caydırmak gibi anlamları var. Bu konuda dikkat çeken nokta, fitne kavramının en çarpıcı anlamı ayırmak olarak ortaya çıkıyor. İslam tarihinde bu durum Müslümanları girdikleri iman yolundan ayırmak anlamındadır.

Hakikaten Kuranı Kerimin indiği dönemde fitne hareketi müminleri yoldan çıkarmak amacına dayanıyordu. Kuran da bu konuda müminleri uyarıyor. Eğer onlar  (Münafıklar) da sizinle (sefere) çıksalardı size bozgunculuktan başka katkıları olmayacaktı. Ve sizi fitneye düşürmekten başka katkıları olmayacaktı. Ve sizi fitneye düşürmek için aranızda koşuşturacaklardı.

Değerli Dostlar

O gün fitnecilerin birinci hedefi tebliğ görevini üstlenen Hz. Peygamberimizdi. Bugün ise Devletimizin, Milletimizin bölünmez bütünlüğüdür. Cenabı Hak Peygamberimize, ayeti kerimede aralarında Allah’ın indirdiği ile hükmet. Onların arzularına uyma ve Allah’ın sana indirdiğinin bir kısmından seni sakın şaşırtmasınlar buyuruyor. Bugünde anayasal ve hukuki çerçeveden ayrılmadan fitne ve fesat peşinde koşanlarla mücadele edilmelidir. Toplumsal düzene karşı koyanlara Kuran en ağır cezaları öngörmüştür. Bu tür fesat ortamlarını yaşayan toplumlar maddi manevi alanlarda büyük bir çözülme ve ayrışmaya sürüklenir. Can ve mal güvenliği yerini anarşiye bırakır. İslam tarihinde bunun mücadelesi aktif olarak devletin bunu bertaraf etmesi ile, pasif olarak da fitne ve fesat ortamına güç veren maddi ve manevi kaynakların engellemesi yoluyla olmuştur.

Müslümanlar, milletimiz fitneye karşı uyanık olmalıdır. Sureti haktan görünen kimselerin gerçek niyetlerinin ne olduğunu iyi anlamalıdır. Fitneye yön verenlerle, halk ayırt edilmelidir. Dünya hayatı hak ile batılın mücadele alanıdır. Peygamberimiz bu hususta bizleri uyarıyor. Öyle fitneler ortaya çıkacaktır ki o sırada oturan ayakta durandan, ayakta duran yürüyenden, yürüyen koşandan hayırlıdır. Bu fitne ona yaklaşanı içine alır. Bu durumda bir sığınak bulan oraya sığınsın buyuruyor Peygamberimiz.

Fitnenin hiç eksik olmadığı günümüzde boyutları da çok farklılaşmıştır. Etnik boyutundan tutunda İslam’ı daha iyi anlama adına ve temsil etmeye kadar varmıştır. İnsanlık zihinsel kirlilik ve cehaletten kurtulmadıkça fitneciler, fesatçılar her zaman müşteri bulacaklardır. Evrensel ölçekte düşünüldüğünde zihinsel kirlilik ve cehalet olduğu sürece yer kürenin önemli bir bölümü fitne ve fesada alet olacaktır. Semavi dinlerin hiçbiri terörü ve devlete başkaldırmayı onaylamaz. Millet olarak olup bitenleri yeniden düşünüp, sarsılmadan, çekişmeden, gücümüzden taviz vermeden kardeşliğimizi güçlendirmemiz gerekir. Bu gemi sadece bizim değil diğer bütün Müslüman mazlum milletinde umududur. Galeyana gelmeden,  tedbiri de elden bırakmadan birlik içinde fesada, fitneye karşı durulsa en büyük kazanç bu olacaktır. Selam ve dua ile.    

                                                                                                                

                                                                                                          İshak GÖKSEL

                                                                                                          Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı