Advert
Advert
MESLEK AHLAKI
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

MESLEK AHLAKI

Bu içerik 467 kez okundu.

 

Bireysel ve toplumsal hayatın her alanını düzenleyen normlar (Hukuk, ahlak, görgü) vardır. Toplumsal hayatın gelişmesi farklı alanlara yayılması, hayatın karmaşıklaşması, kuralları ortaya çıkardı. Dünyada hiçbir şey düzensiz, başıboş, tesadüfi değildir. Her şey bir düzen içinde bir ölçüye göre varlığını devam ettiriyor. Kuran’ ı Kerim’ de Rabbimiz şöyle buyuruyor. Allah göğü yükseltti ve ölçüyü koydu. Ölçüde haddi aşmayın. Tartıyı adaletle yapın, teraziyi eksik tutmayın. Allah yeri yarattıkları için var etti. Her şey bir ölçü ile yaratılmıştır. Yağmurun inişi bir ölçüye bağlanmıştır. Rızıklar bir ölçüye göre verilir. Yine gökler bir ölçüye göre yükseltilmiştir.  Güneş ve ay bir ölçüye göre bir hesaba göre hareket etmektedir.

Bu ayeti kerimelerden anlaşılıyor ki, kâinat bir düzen içinde Allah’ ın koyduğu prensipler doğrultusunda varlığını devam ettiriyor. Hal böyle olunca Rahmanın yaratması olan insanın da kurallara uyması gerekir. Kuran’ da ki ayetlere baktığımız zaman 2 türlü ayetlerin olduğunu görürüz. Birincisi tenzili ayetler. Bunlar sadece Müslümanları ilgilendirir. Örnek olarak, namaz, oruç, zekât, hac gibi ayetler. Bu emirlerden Müslümanlar sorumludur. Müslüman olmayan birine namaz kıl, oruç tut denmez. İkinci tür ayetler tekvini ayetler. Bu ayetler de bütün insanlığı ilgilendiren ayetlerdir. Kuran’ ın kâinatın varlığına, teknolojik, bilimsel gelişmelere, meslek ahlakı kurallarına işaret eden ayetler.

Yukarıda mealini verdiğimiz ayetlerde kâinatın bir düzen içinde devam ettiği her şeyin Allah’ ın kurallarına uygun olarak varlığını devam ettirdiğini bize gösteriyor. Kuran’ ı kerim ‘ de meslek ahlakı, iş ahlakı olarak ticaret ahlakına dair örnekler görüyoruz. Doğru terazi ile tartınız. Ölçüyü ve tartıyı adaletle yapın, ayetleri doğrudan konu ile ilgilidir. Genel manada Peygamberimizin hadisi şeriflerinde aynı durum söz konusudur. Bizi aldatan bizden değildir hadisi şerifi.

Kâinatta Allah’ u Teala’ nın koymuş olduğu kurallar değişmeden, aksamadan devam ediyorsa, meslek ahlakının kuralları da aksatılmadan, o meslek sahipleri tarafından işletilmelidir. Her mesleğin kanunen belirlenmiş yasal düzenlemesi vardır. Böyle olsa da kanunun uygulayıcıları her an insanın başında bulunamaz. Bu durumda da meslek ahlakı ilkelerini uygulama da vicdan ortaya çıkıyor.

Bir meslek erbabı sahibinde vicdan yoksa o kişiyi kanun çok fazla kontrol edemez. Zaten kanunlardaki yaptırımlarda caydırıcı değil. Vicdan eğitiminden, meslek ahlakından nasibini almamış birisini kontrol etmek çok zor. Peygamberimiz (Sav.) Utanmıyorsan, haya etmiyorsan dilediğini yap buyuruyor. Bir kimse birisine ait olan bir hakkı izinsiz aldığı zaman bu hırsızlık olur, haram olur. Bir çok insan böyle bir durumdan kaçınır. Fakat bu durumdan kaçınan birçok kişi görevi konusunda yaptığı iş konusunda aynı titizliği göstermiyor. Bu vesileyle de kişi görevinin, mesleğinin ahlakına uymadığı için harama bulaşıyor.

Günümüzde bir çok iş kolunda ve görevlerde maalesef böyle insanların sayısı çok. Bir taraftan haramdan uzak dururken, öte taraftan harama bulaşmaya devam ediyor. Bugün kazancımızın bereketi yoksa hayattan memnun değilsek, kazandığımız halde mutsuz isek o zaman bunun nedenini iyi düşünmek gerekir. Geriye baktığımızda pişmanlıklarımız mı daha çok, memnun olduklarımız mı daha çok. Mevla cümlemizi görev sorumluluğunu bilenlerden eylesin. Farkında olmadan da olsa bizleri harama düşmekten korusun. Selam ve dua ile.    

                                                                                                            

 

            

                                                                                                          İshak GÖKSEL

 

                                                                                                          Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı