Advert
Advert
SEVDİKLERİMİZDEN AYRI İLK BAYRAM
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

SEVDİKLERİMİZDEN AYRI İLK BAYRAM

Bu içerik 392 kez okundu.

Bayramlar yaklaşırken bazılarımız çok sevinirken bazılarının da içi sızlar. Bayramın ilk günü çocuklar, torunlar, gelinler, damatlar toplanırlar. Bu hep böyledir. Ailenin büyüklerinin evinde toplanılır. Bayram için bütün hazırlıklar yapılmıştır. Herkes bayramda birbirini göreceği için mutludur. Bayramda bir taraftar sevinilirken yenilerde kaybedilmiş, vefat etmiş biri varsa ondan ayrı ilk bayram geçirilecekse o zaman da bayram herkese zor geçer. Çünkü gözler gönüller hep onu arar. Ortada derin bir sessizlik oluşur. Hep o yakınlarda vefat etmiş o kimsenin geçen bayram ki halleri akla gelir. Kimse ondan bahsetmek istemez. Ama yine akılda hep o vardır. Sanki dokunulsa ağlayacak gibidir herkes. Birisi ben ağlarsam diğerleri üzülür diye herkesin içinde açık açık ağlamaz. Kıyıda köşede ağlar, belli etmek istemez.

Ondan ayrı ilk bayram çok acı gelir herkese. Bir boşluk vardır. Sanki bir yere gitmiş de geliverecekmiş gibi hissedilir. Eve her bir yeni gelen olduğunda acaba gelen omu diye umutlanılır. Tuhaf bir bayramdır bu bayram. Lokmalar ağzında düğümlenir herkesin. Sonra bayram içinde kabir ziyaretine gidilir. Hatıralar yeniden canlanır hafızamızda bir kez daha. İnsan oraya varınca bir daha hatırlar. Dünya hayatının ne kadar geçici ve kısa olduğunu. Sanki o kimse dünyada hiç kalmamış gibi, hiç yaşamamış gibi gelir bize. Halbuki geçen bayram amamızda idi o. Oraya varınca kabirdekilere selam veririz. Esselemü aleyküm ye ehlel gubur. Ve inne inşeallahü biküm lee hikun. Ey kabir ehli. Allah’ ın selamı üzerinize olsun. İnşallah bir gün bizde size kavuşacağız deriz.

Peygamberimiz kabristan da yatanlara böyle selam verirmiş. Hayatta olanların da bir gün oraya geleceklerini kendi ağızlarından ifade etmeleridir bu. Oraya gitmemenin imkânı mı var. Bu selam insanı teselli eder. Çünkü herkesin varacağı son duraktır orası. 

İşte ilk bayram gününde bunları yeniden hatırlarız. Dünya hayatının insanların geçici olduğunu bir kez daha düşünürüz. Sonra evlerimize döneriz. Gelenler, gidenler, misafirlere ikramlar. Bu ilk bayram çok zor geçmiştir. Çocuklar, anne babalar, eşler boynu bükük kalmıştır. Düşünceler, hayaller, bin bir türlü hesaplar zihnimizi kurcalamıştır.  Fakat işin içinden bir türlü çıkamamışızdır. Çünkü ölen kim olursa olsun hayat yine devam ediyor. Önemli olan kalanlar için bundan sonra kendi yaşantılarını hayatın son bulacağı bilinci ile geçirmektir. Üzülmemek elde değildir. Peygamberimiz dahi, evlatları vefat ettiğinde üzülmüş, ağlamışlardır. Ölümün acısını hissetmiştir. Ama hiçbir zaman isyan etmemiştir.

Bu bayramı sevdiklerinden, yakınlarından ayrı geçirecek olan bütün kardeşlerimize, şehit anne, baba, çocuklarına, eşlerine sabırlar diler ve bu yazının sonunda geçmişlerimize birer fatiha okumak dileği ile Kurban Bayramınız mübarek olsun. Selam ve dua ile.

             

                                                                                                          İshak GÖKSEL

 

                                                                                                          Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı