Advert
Advert
SOSYAL MEDYA TUZAKLARI
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

SOSYAL MEDYA TUZAKLARI

Bu içerik 481 kez okundu.

Şöyle güzel bir söz vardır. Kontrolsüz güç güç değildir. Toplum olarak birçok konuda kontrolsüz bir şekilde gelişmelere şahit olduk. Böyle olunca da birçok sıkıntıyla karşı karşıya kaldık. Bu konuda belki bu kontrolsüz büyüme sadece bizde de değil, dünya üzerindeki internet kullanımı, sosyal medya ağlarının kullanım oranı her geçen gün artıyor. Dünya genelinde 2,5 milyar insan 2014 yılı verilerine göre internet kullanıyor. Bu kullanıcıların çoğunun 1,8 milyarının da sosyal medya ağlarında hesabı var. En popüler sosyal medya ağıda 1,118 milyar kişi ile Facebook.

            Google Türkiye’ nin de dâhil olduğu 46 farklı pazarda internet kullanım alışkanlıklarını ölçtüğü ve karşılaştırdığı tüketici barometresi araştırmasının 2014 yılı sonuçlarına göre Türkiye Sosyal Medya kullanımı konusunda dünyada ilk sırada yer alıyor.

            Türkiye’deki internet kullanıcılarının sosyal medya kullanım oranı, yüzde 92, dünya genelinde ise bu oran yaklaşık yüzde 40. Sosyal medya kullanımı konusunda Türkiye’ yi Arjantin, Brezilya ve Çin takip ediyor. 2015 yılında 3 milyar insan internet kullanıyor. Bu da dünya nüfusunun % 42 sine denk geliyor.

Dünyayı bir kenara bırakırsak biz durumu kendi ülkemiz açısından baktığımızda ülke olarak günde ortalama 4 saat 37 dakikayı internette, bunun 2 saat 56 dakikasını da sosyal medyada geçiriyoruz.

            Sosyal medya hayatımıza ilk girdiğinde bunun büyük bir kolaylık olduğunu fark ettik. İlk zamanlar uzun süre görüşmediğimiz dostlarımızla görüştük. Sonra bunlar çabucak bitti. Bundan sonra tanıdıklardan ziyade tanınmadık kişilerle görüşmeye başlandı. Ve sonra sosyal medya bir reklam alanına dönüştü. Herkes her yaptığı şeyi, gittiği yeri, yediğini, içtiğini, giydiğini paylaşır oldu.

            Sosyal medya ağlarının ölçüsüz ve dengesiz bir şekilde kullanılması toplumsal hayatımızı da derinden sarstı. Mahremiyet sınırları kalktı. Müstehcenlik yayıldı. Boşanmalar arttı. Aile de huzursuzluklar arttı.

            İnsanlar gizli kalması gereken uygun olmayan şeyleri bile paylaşır oldular. Başkasına merhamet ortadan kalktı. Başkalarının çektiği bir eziyeti, işkenceyi bile sosyal medyada insanlar kullanır oldu. Aynı zamanda sosyal medya tehdit ve şantaj aracı haline geldi. Her gün tv. ve gazetelerde bunların örneklerini görüyoruz. Bu alanın en kötü yönlerinden biride belki de aile içinde dahi iletişimi ortadan kaldırdı. Zamanımızı çaldı. Bizim toplumumuza belki de faydasından çok zararı oldu.

            Peki, hiç mi iyi yönü yok. Bizim zamanımızı çaldı. Okumaktan uzaklaştırdı. İçine dönük yaptı. Adı sosyal medya olmasına rağmen tam tersine insanları, özellikle de çocukları a sosyal yaptı. Bunun yanında biraz olsun bizi bütün dünyayla buluşturdu. İnsanın birçok şeyden haberinin olmasını sağladı.

            İnsan olarak elimizdeki imkânların, gücün bizi yönlendirmesine, bizi yok etmesine fırsat vermemeliyiz. Bizim sahip olduğumuz şeyleri biz kontrollü kullanmalıyız.

            İslam fıkhı kişinin lehine ve aleyhine olan şeyleri bilmesidir. Lehimize ve aleyhimize olan şeyleri bilmediğimizde bundan büyük bir zarar görürüz. İşte tehlike ve tuzakların en büyüğü de sosyal medya denen şey. Bu hususta önce kendimizi sonra da çevremizi dikkate davet edelim. Selam ve dua ile.

              

 

            

                                                                                                          İshak GÖKSEL

 

                                                                                                          Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı