Advert
Advert
ATEŞLERİNİZİ SÖNDÜRÜN
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

ATEŞLERİNİZİ SÖNDÜRÜN

Bu içerik 398 kez okundu.

Dünyada insan için imandan sonra en önemli hakikat olan namaz ibadeti. Maalesef gereken özeni görmüyor. Neredeyse ölüm hali hariç her durumda dahi ihmal edilmemesi gereken bir ibadet. Peygamberimiz ve ashabı savaş esnasında bile grup grup namazlarını kılarak ihmal etmemişlerdir. Kuranı Kerim de bu husus Nisa Suresi 102. Ayeti Kerimesinde şöyle ifade edilmiştir. Ey Muhammed; cephede Sen de onların Müminlerin arasında bulunup da onlara namaz kıldırdığın vakit, içlerinden bir kısmı seninle beraber namaza dursun. Silahlarını da yanlarına alsınlar. Bunlar secdeye vardıklarında (Bir rekat kıldıklarında) arkanıza (düşman karşısına) geçsinler. Sonra da namaz kılmamış diğer kısım gelsin, seninle beraber kılsınlar ve ihtiyatlı davransınlar, silahlarını yanlarına alsınlar. İnkar edenler arzu ederler ki silahlarınızdan ve eşyanızdan bir gafil olasınız da size ani bir baskın yapsınlar buyuruyor. Savaşta bile namaz ibadetinden muafiyet yok.

Ülkemizde yapılan araştırmalarda kimilerine göre namaz kılanların oranı %25, kimilerine göre %30 dur. Diyanet İşleri Başkanlığımızın yaptığı araştırmaya göre ise %42 dir. Üstelik bu namaz kılanların içinde %70 i de saban namazına kalkmıyor.

Yaratanımız bizleri günde 5 defa huzuruna davet ediyor. Fakat yaratılanlar bu çağrıyı duymazlıktan geliyor, önemsemiyor, bahane üretiyor, tembellik yapıyor. İbadetler konusunda kulluk etme konusunda kişinin ürettiği mazeretler geçersizdir. Hangi ibadetin hangi şartlarda yerine getirilemeyeceği de bellidir. Namaz ibadeti kişinin ahirete imanla gitmesinin, Müslümanlığının alametidir. Bir adam vefat edince namaz kılınacak soruluyor. Bu şahsın Müslüman olduğuna, mümin olduğuna şahadet eder misiniz diye. Orada bulunanlar onu bundan önce hiç camide görmedik ki şahadet edelim demişler.

Bir ömür boyu Allah’ın nimetlerinden istifade eden insan, ahirette ilk hesaba çekileceği amel olan namazı nasıl kılmaz ki. Günde 5 defa Mevla’mız bizi davet edip çağırıyor, bize randevu veriyor, ama insan ben gelemem diyor. Namaz kılmamak insanı Allah korusun cehenneme sürükler. Bu hususta Kuran ı Kerim de şöyle buyruluyor. Sizi cehenneme sürükleyen neydi diye sorulduğunda onlar biz namaz kılanlardan değildik diyorlar.

Namazla insan Allah’ a günde 40 defa dua ediyor. Yaratanından istekte bulunuyor. Peygamber Efendimiz (Sav.) Allah’ a dua etmeyene, Allah gazap eder buyuruyor. İnsan ya dua edecek ya da gazaba razı olacak tercih kendisinin. Yine Peygamberimiz şöyle buyuruyor. Allah’ u Teala’ nın görevli bir meleği vardır ki bu melek görevini yerine getirmek için her namaz vakti geldiği zaman seslenir. Kalkın bakalım kendiniz için. Kendinizi yakmak için tutuşturduğunuz ateşlerinizi namaz kılmakla söndürün diye seslenir. İnsan günde kaç günah işliyor, ne kadar kendisi için ateş yakıyor bilinmez ama bunları nasıl söndüreceği bellidir. Bunu da namazla yapar.

Bu konuda söylenecek, yazılacak çok şey var. Bu vesile ile kendimiz ailemizden başlayarak birbirimize namazı tavsiye edelim, ateşlerimizi söndürelim. Selam ve dua ile.

 

 

            

                                                                                                          İshak GÖKSEL

 

                                                                                                          Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı