ALIŞKANLIKLAR
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

ALIŞKANLIKLAR

Bu içerik 426 kez okundu.

Alışkanlıkları, önyargıları değiştirmek atomu parçalamaktan zordur diyor Albert EİNSTEİN. Hakikaten alışkanlıkları değiştirmek zor mudur? Bu alışkanlıklar insanın hem dinine, hem de dünyasına, sağlığına, yaşantısına, çevresine, ailesine zarar veriyorsa yine de insan bu kötü alışkanlığa devam etme konusunda ısrar etmeli midir?

Evet alışkanlıkları değiştirmek hakikaten zor. Rabbimiz bunu bildiği için içkinin içilmesinin yasaklanmasını dört aşamada kesin ve tedrici olarak aşamalı bir şekilde yasaklamıştır.

Önce içkinin haram kılınacağına dair işaretler vermiş, hurmadan hem içki, hem de güzel rızık elde edildiğini bildiren ayet nazil oldu. İkinci aşamada içki ve kumar da büyük bir günah ve insanlar için zevk almak gibi yararlar bulunduğu (Bakara 219) ayeti nazil oldu. Bir müddet sonra üçüncü aşamada içki içme konusunda ilk fiili kısıtlama geldi. Ne dediğinizi bilinceye kadar  namaza yaklaşılmaması emredildi. Dördüncü aşamada Ey iman edenler. İçki ve benzeri şeyler, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. (Maide 59) ayeti indi. Bu ayet indikten sonra insanlar bu alışkanlıkları terk ettiler.

İçki içmek büyük günahlardandır. Dünyada içki içip tövbe etmeden ölen kimse ahirette cennet içeceklerinden mahrum kalacaktır. (Buhari. Eşribe1)

Günümüzde kötü alışkanlıkların bağımlısı olmuş kişiler içinde bulundukları bu olumsuzlukları, kendi zihin dünyalarında makulleştirerek rahatlamak, kendilerine ve yakın çevrelerine bu olumsuz duruma karşı normalmiş algısı oluşturuyorlar. Bu sayede de muhtemel bir itibar kaybını da önlemeye çalışıyorlar.

Kötü alışkanlıklar sigara, içki, uyuşturucu gibi şeylere bağımlı olanlar toplum hafızasında olumsuz bir yere sahip oldukları için içkili yerine alkollü ifadesi icat edildi. Aynı şekilde içki içmek yerine de alkol almak icat edildi.

Kötü alışkanlıkların insan hafızasının çalışmasında önemli zararları vardır. İnsan hem biyolojik, hem de psikolojik olarak bundan etkileniyor. Her gün, her yıl yüzlerce, binlerce insan bu alışkanlıklar yüzünden ya hastalığa yakalanıyor, ya da ölüyor.

Peygamberimizin kıyamet alameti olarak saydığı şeyler cahilliğin yaygınlaşması, ilmin azalması, gayri meşru nikâhsız birlikteliklerin çoğalması ve içkinin yaygınlaşmasıdır. Bu günün insanlığının en önemli problemlerindendir. Yine Peygamberimiz, ahir zamanda İslam ümmetinden diğer bazı haram işler yanında içkiyi de söz ve davranışlarıyla mubah gören kimselerin ortaya çıkacağını bildirmiştir.

Sigara konusunda gösterilen gayretin ve çabanın içki ve diğer uyuşturucu maddeler konusunda da gösterilmesi gerekir. Zararlı olanın denemesi olmaz. Bu alışkanlıklara bağımlı olmuş gençlere, ailelerin, toplumun yardımcı olması gerekir. Bu konuda toplumsal bir bilinçlenmeye ihtiyaç var. Mevla’mız kötü alışkanlıklara bağımlı olan kardeşlerimizi ve bütün insanlığı muhafaza eylesin. Selam ve dua ile.

 

 

 

                                                                                                 İshak GÖKSEL

 

                                                                                                Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı