İNSANI YOL DEĞİL YOL ARKADAŞI YORAR
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

İNSANI YOL DEĞİL YOL ARKADAŞI YORAR

Bu içerik 516 kez okundu.

Eskiden beri tanıdığımız dostlarımız bizim için önemlidir. Yani dostlukta da kıdem önemlidir. Dostlarımızı seçmede bizim tercihimiz olabileceği gibi bazen bizim tercihimizin dışında da dostlarımız olabilir. Dostluk birazda nasip meselesidir. İnsanın dostları hayat yolculuğunda yürürken belirginleşir. Katlandıklarımız değil, razı olduğumuz insanlar bizim dostumuzdur.

 

            Dünya hayatındaki dostlarımız çok önemli. Yarın kıyamet gününde Furkan Suresi 28. Ayette Rabbimizin ifade ettiği gibi.”Yazıklar olsun bana, keşke falanı dost edinmeseydim” pişmanlığını yaşamamak için çok önemli. Şöyle güzel bir söz var. İnsanı yol değil, yol arkadaşı yorar. İnsanı iş değil kem (kötü) alet yorar. Onun içinde kem aletle kemalat olmaz denilmiştir. İnsanın dostları yol arkadaşları iyi olursa hayat yolculuğu güzel geçer.

 

            İnsanın yola çıkacağı arkadaşları tam isabetli olarak seçmesi zordur. Bu zaman içinde, zor zamanlarda belli olur. Bir insanı tanımak kolay değildir. Bazen insan tanıdığını zannettiği insanları tanıyamamış olmanın sıkıntısını yaşar. Bir insanı tanımak için bazen bir ömür bile yetmeyebilir. Dostluklar süreklilik ister. Vefa ister. Kendini bir başkasına tercih edebilmeyi, dostunu kendine tercih edebilmeyi gerektirir.

 

            Hayatta rakamlar maddiyatı, harfler ise maneviyatı temsil eder. Dolayısıyla rakamlar ve hesaplar üzerinden sahici bir dostluk oluşmaz. Rakamlarla sadece ortaklıklar kurulur. Maddi ilişkiler zayıflayınca dostluklar da zayıflar. Dostluklarda çıkar yoktur. Belli inanç ve değerler vardır. Ortak sevinçler, ortak idealler, gönül birliktelikleri vardır. Bir düşünür şöyle diyor. Menfaat yaşamak, ahlak ise yaşatmak ister.

 

            Kadim bir dostluğun oluşması için zorluklara, sıkıntılara beraber katlanma ihtiyacı vardır. Asıl marifet iyi günde dost olmak değil, zor günde dost olmaktır. İyi günde dost olmak, dostluğu sürdürmek kolaydır. İnsanın dostluğu, vefalılığı her zaman olursa bu dostluğun bir anlamı olur.

 

      Dostluğun ve dostlarımızın kıymetini bilelim. Dostlar küçük şeylere kırılmaz. Dostluk açmayı değil, kapatmayı gerektirir, dostun sırrını ifşa etmek değil, ayıplarını örtmek gerekir. Çünkü Müslümanın dostluğu ahiret boyutlu bir dostluktur. İnsan, mümin tek dünyalı değildir. Onun için iki dünya vardır. Bu iki dünyadan önceliği ahirete vermeyen ziyandadır, zarardadır. İnsanı huzura erdirecek, hizaya getirecek olan ahiret hayatıdır. Bu dünyadaki esas yaşama gayemiz ahiret hayatını garantilemek için olmalıdır. Selam ve Dua ile .

 

 

 

                                                                                                                       İshak GÖKSEL

 

                                                                                                                       Bucak Müftüsü 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı