RUH VE AKLIN AÇIKLAMASI
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

RUH VE AKLIN AÇIKLAMASI

Bu içerik 430 kez okundu.

Yunus Emre’nin Risaletün Nushiyye (Öğüt Kitabı) eserinin altı bölümünden birincisi Ruh ve Aklın açıklaması bölümüdür. Yunus Emre’ye göre gönül, büyük bir cihandır. Nefis terkedilmelidir. Gönül denen büyük cihana gidilmelidir. İnsana iki sultan gönderilmiştir. Biri Rahmani, diğeri ise Şeytanidir. Her ikisi de kişinin varlığını ele geçirmek için mücadele eder. İnsan bu sultanlardan hangisine bağlı ise onun hükmüne girer. Bunlardan Rahmani askerler On üç bin kişidir. Kolay kolay yenilmezler. Haşerata zararlı hayvanlara benzetilen nefis askerleri de dokuz bin kişidir. Bunların atları daima yani savaşa hazır, yüzleri de karadır.

Tabi ki gayeleri ruh askerlerine saldırmaktır. Yunus Emre kişinin bu bölükten olmamasını tavsiye ederek şöyle der.

Sakıngıl kim bunlarndan olmayasın

Ki nefs divanına yazımayasın

(Ey aşık nefis askerlerinden olmaktan sakın ki adın bu insanların listesine yazılmasın.)

Yunus’a göre insanı iyi veya kötü bir yöne sevk eden manevi güç sevgidir. Bir mısraında “Çalabın dünyasında dürlü dürlü sevgi var” diyor ve insan neyi severse ona iman eder. Yani ona bağlanır diyor.

            Neyi sever isen imanın oldur

            Nice sevmeyesin sultanın oldur.

Neyi seversen ona inanırsın. Asıl sultan o iken onu nasıl sevmezsin.

            İnsandaki bitip tükenmek bilmeyen dünyevi arzular, hakiki sevgiye engeldir. Yunus emre bu konuyu tamaa (dünya arzuları) kavramında uzun uzun anlatır. Dünya arzularının içine düşenlerin çıkamayacağı bir hapishaneye, yahut vücut zindanındaki işkencesi ve acımasız askerlere benzetir. Bu askerler, zindana düşenin elini ayağını zincire vururlar. Dünya arzularından kurtulmanın tek çaresi kanaat sahibi olmaktır. Kanaat yaratıcının Cemal (güzellik) sıfatlarındandır. Dünya arzularının askerlerinden daha kuvvetli olan kanaat askerleri uçan kuşlara benzeyen atlarıyla çevik birer gazidirler. Gönül şehrinin gerçek sahibi bunlardır. Şehri zapt eden dünya arzularının askerlerini kılıçtan geçirip kurtarırlar. Şehir halkı rahata kavuşur.

Yunus Emre gönül adamı olmak gerektiğini bunun içinde nefisle mücadele edilmesi gerektiğini ifade ediyor. İnsanın ruhuna Rahmani Sultan egemen olursa insan kurtulur. Dünya hırsları arzuları insanın nefsi yönünü harekete geçirerek gönül insanı olmaktan alıkoyar. Mevla’mız bizi Gönül Sultanına bağlı olanlardan eylesin. Selam ve Dua ile .

 

 

 

                                                                                                                       İshak GÖKSEL

 

                                                                                                                       Bucak Müftüsü 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı