Advert
Advert
ALLAH’ LA GÜÇLENMEK
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

ALLAH’ LA GÜÇLENMEK

Bu içerik 471 kez okundu.

İnsan dünyada hep bir yerlere dayanmak, birisinden güç almak destek bulmak ister. Oysa insan Allah’ ın gücüne yaslanmalıdır. Biz insanoğlu olarak bunun ne kadar farkındayız. İnsanlar bu konuda farklı farklıdır. Olmayan gücü varmış gibi düşünenler, sahip olduklarıyla her şeye tepeden bakanlar, birde acziyetlerinin farkında olup her daim Allah’ a muhtaç olduklarını bilenler.

İnsan kendini ne kadar güçlü hissederse hissetsin, Allah’ ın gücü karşısında örümceğin yuvasından daha güçsüz, zayıf olduğunu, aciz olduğunu unutmamalıdır. İnsan gücün esas kaynağının Allah olduğunu unutmamalıdır. İnsan gücüne güç katmak isterse yegane ğâlip, yegane (ğani-(zengin)olanla irtibatını güçlendirmelidir.

 

Bugün insanoğlu geçici olan güçlerin arkasına takılarak en güçlü olandan kopma yolunda hızla ilerliyor. Geçici ziynetler, imkânlar insanın gözünde büyüdükçe büyüdü. Görünen dünyalıklara itibar arttıkça arttı. İşte böyle olunca da insan gözünde büyüttüğü güçlerin, dünyalıkların mağduru, mazlumu oldu.

 

Kuran’ ı Kerim’ e baktığımız zaman güçleri ile, zenginlikleri ile, şımarıklıkları ile ün salan, kavimlerin bu gün esamelerinin dahi okunmadığını görüyoruz. Kuran’ ın bu uyarısı sadece o günün insanını anlatmak için değil, aynı zamanda bu günün insanı içindir. Bir gün insan dünyada sahip olduklarının aslında bir hiç olduğunu anlar. Fakat sahip olduğu şeylerin kaynağının, asıl güçlü olandan kaynaklandığının idrakine varır da ahiret sermayesine dönüştürürse kârlı çıkar.

 

Mümin Allah’ la güçlenmeli, ona ihtiyaç duymalı, gücünü imanından almalıdır. İnsan Allah’la güçlenince güvende olur ve karşıya da güven verir.

 

Ruhen iç dünyaları karışık olanların, Allah’ la irtibatı kopuk olanların insanlarla olan iletişimi de sorunludur. Yaratanla irtibatımızı, namaz, dua, zikir, istiğfar, hamd, şükür, tevekkül ile güçlendirmeliyiz. İnsan sürekli olarak yaratanla irtibatını yenilemelidir.

 

Bu hususta Peygamberimizin bir uyarısı var. İbni Abbas (Ra.) şöyle buyurdu. Ben bir gün Rasulüllah (Sav.) in arkasında idim. Bana şöyle buyurdu. Ey çocuk! Ben sana birkaç şey öğreteyim. Allah’ ı  (cc.) gözet ki Allah’ ta seni gözetsin. Allah’ ın dinini koru ki Allah’ ta seni korusun. Eğer birisinden isteyeceksen sadece Allah’ tan iste. Birisinden yardım dileyeceksen sadece Allah’ tan yardım dile. Bil ki bütün ümmet sana fayda vermek için toplansalar, ancak Allah’ ın yazdığı şeylerde fayda verebilirler, bundan başka hiçbir fayda veremezler. Yine bütün ümmet sana zarar vermek için toplansa, Allah’ ın dilediğinden başkasını veremezler. Zira kalemler kaldırılmış, sayfalar kurumuştur.

İnsan bir kul olarak Allah’ ı gözetirse Allah’ ta onu gözetir. Allah’ ı gündeminden düşürmezse, Allah’ ın gündeminden düşmez. Mümin yaratanı ile barışık olmalı, Allah merkezli bir hayat yaşamalıdır. İçi boş sadece dilde olan, fiiliyata yansımayan söylemlerle Rabbe vuslata erilmez. Halisane bir kalp, deruni bir islami yaşantı ile insan Rabbi ile irtibatını sağlamlaştırır. Kuran’ ı Kerim’ de Rabbimiz “Gerçekten iman ediyorsanız en üstün olan sizlersiniz.” buyuruyor. Selam ve Dua ile .

 

                                                                                                                       İshak GÖKSEL

 

                                                                                                                       Bucak Müftüsü 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı