Advert
Advert
ÖFKE VE ŞEYTAN
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

ÖFKE VE ŞEYTAN

Bu içerik 468 kez okundu.

Öfkenin insana verdiği birçok zararlar var. İnsanı hem psikolojik hem de fizyolojik olarak etkiliyor. İnsan öfkelendiğinde sinir sisteminde bir reaksiyon meydana gelir. Solunum artar, nabzı hızlanır, terlemeye başlar, gözbebekleri genişler vs. Eğer insan öfkesini kontrol edemezse uzun dönemli etkileri olur. Öfkeden kaynaklanan ciddi sağlık problemleriyle karşılaşır. Öfke insan vücudunda toksin üretir. Zamanla kalp damar hastalıklarına insanı götürebilir Allah korusun.

 

Bizim esas olarak yazmak istediğimiz konu öfkenin kaynağıdır. Hz. Peygamberimiz hadisi şeriflerinde öfkenin şeytandan olduğunu bildirmiş öfkelenen kimsenin (Euzübillehimineşşeytanirracim) taşlanmış şeytandan Allah’a sığınıyorum demesi halinde öfkenin geçeceğini haber vermiştir. Çoğu yaralama, öldürme, kalp kırma ile sonuçlanan kavga ve münakaşaların bir anlık öfkeden çıktığı, aile yuvalarının dağıldığı, arkadaşlık ve dostlukların düşmanlığa dönüştüğü, iş ortaklarının ortaklıklarının sona erdiği düşünülürse, Peygamberimizin öfkenin şeytandan olduğuna dair uyarılarının ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılır.

 

Bir düşünelim geçmişte dostumuz iken bir anlık öfke ile aramızın açıldığı, kırdığımız dostlarımız var mı? Varsa eğer bunları tamir etme yoluna gidelim. Rivayete göre Hz. Ebu Bekir, Hz. Peygamberimizden sabah akşam okuyabileceği bir dua öğretmesini istemiş Hz. Peygamberimizde Şu duayı öğreterek Onun şeytandan Allah’a sığınmasını emretmiştir. Allah’ım! ey gaybı ve görüneni bilen, gökleri ve yeri yaratan! her şeyin Rabbi ve Sahibi! Senden başka ilah olmadığına şehadet ederim. Nefsimin şerrinden, şeytanın şerrinden ve şirkinden sana sığınırım.

 

Yine rivayete göre Hz. Peygamberimiz torunları Hasan ve Hüseyin (r.a.), ne ikinizide her şeytandan, zehirli hayvanlardan, nazarı değen her gözden, Allah’ın mükemmel olan kelimelerine havale ederim diyerek dua ederdi.

 

Bu hususta Peygamberimizin daha bir çok hadisi şerifleri vardır. Öfke hakikaten insanın aklının, doğru karar vermesinin, geçici olarak devre dışı kalmasıdır. Öfke ile akıl bir arada olmaz. Öfke varsa akıl olmaz. Peygamberimiz dikkatli olunuz, öfke insanoğlunun kalbine düşen bir ateş gibidir. Gözlerinin kızardığını damarlarının şiştiğini görmez misin? Her kim öfkeden bir şey hissederse yere otursun buyurarak öfkenin verdiği zarardan uzak olunmasını istemiştir.

 

Hayatın hiçbir alanında öfke insana fayda vermez. Soğukkanlı sakin olmak, aklı selim davranmak işimizi kolaylaştırır. Öfke hali insanın aczi yetinin de bir göstergesidir. Öfke ila karar verdiğimiz, söylediğimiz sözler çoğu zaman bize zarar vermiştir. Unutmayalım ki atalarımız, keskin sirke küpüne zarar verir. Öke ile kalkan zararla oturur. Selam ve Dua ile .

 

 

                                                                                                                       İshak GÖKSEL

 

                                                                                                                       Bucak Müftüsü 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı