Advert
Advert
NAMAZDA ESNEME VE ŞEYTAN
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

NAMAZDA ESNEME VE ŞEYTAN

Bu içerik 431 kez okundu.

Hz. Peygamberimiz, namaz kılan bir kişinin namaz esnasında şuurlu olmasını istemiş, ne okuduğundan ve kıldığından habersiz gaflet içinde bulunmasını hoş karşılamamıştır. Bu nedenle de uyuşukluk ve rehavet içinde bulunulmamasını istemiştir. Bundan dolayı da namazda esnemenin şeytandan olduğunu bildirmiştir. Bu hususla ilgili olarak Peygamberimiz şöyle buyurmuştur. 

 

“Namazda esnemek şeytandandır. Sizden biriniz esneme geldiği zaman gücü yettiği kadar önlemeye çalışsın”. İslam âlimlerinden bir kısmı namazda esnemenin mekruh olduğunu söylemişlerdir. Esnemek uykusuzluğun, yorgunluğun, rehavet ve gafletin, uyuşukluğun belirtisidir. Bu durum insanın namazda gerekli bilinç ve şuurda olamadığının Allah’ ın huzurunda olmanın bilincini, tüm varlığı ile ona yönelemediğinin bir göstergesidir.

 

Şeytanın insanı ibadetten alıkoymak için gayret ettiği bilindiğini göre kişinin namaz ibadetinde Allah’ a tam bir huşu ve huzurla yönelmediğinin, gaflet içerisinde bulunduğunun göstergesi olan esnemenin şeytana atfedilmesi boşuna değildir. Aslen esneme her insanın tabii bir özelliğidir. Her insan uykusu geldiğinde, yorgun olduğunda, bulunduğumuz ortamın oksijeni azaldığında, zihnimiz yorulup sıkıldığında esnemeye başlarız. Bütün bunlar bizim dikkatimizin dağıldığını gösterir. Böyle durumdayken bir insanın bir şeye dikkat kesilmesi söyleneni rahatça kavrayabilmesi zorlaşır. Bu durumda dinlenmeye, uykuya, oksijene ihtiyacımız vardır.

 

Peygamberimiz insanın beyin enerjisinin iyi olduğu, zihninin uyanık olduğu, anlama ve dikkatinin yüksek olduğu bir halde iken Allah’ ın huzuruna çıkmasını istiyor. Yani insan her şeyin en güzelini Allah için, O’ nun rızası için yapacak. Allah’ u Teala her şeyde işin en güzelini yapılmasını istiyor. Zekâtı verirken de kendiniz göz yummadan alıcısı olmayacağınız bayağı şeyleri vermeye kalkışmayın. Ve bilin ki Allah her bakımdan zengindir. Övülmeye layıktır. İnsanın Yaratıcısına ibadet olsun diye zekât ve sadaka olarak verdiği şeyler insanın kendisinin beğendiği, sevdiği şeylerden olmalı ki Allah’ u Teala’ da, verilen kişi de bundan memnun olsun. İnsan O’nun huzuruna çıkarken mümkün olduğu kadar elbisenin en temizini, en güzelini giyecek, beyin ve şuurun en uyanık, en berrak zamanını, zihni melekelerinin sağlam olduğu bir ânı ibadet için tahsis edecek. İnsanın faydalı ve faydasız birçok şeyle azalttığı vaktini yorgun düşürdüğü vücudunu sadece namaz ibadetinin sorumluluğundan kurtulmak için yapmamalıdır. Her şeye zaman ayıran bir insan namaz ibadetini arta kalan zamanlar da değil, yorulmadan, zihnen sağlamken, huşu ve huzur içinde vaktin de kılmalıdır. Unutmayalım Peygamberimiz en faziletli amelleri sayarken vaktinde kılınan namazı da sayıyor. Yine unutmayalım ki kıyamet günü insanın ilk hesaba çekileceği ibadeti de namaz ibadetidir. Şeytan her fırsatta insanı değişik vesilelerle, insanları kulluktan, ibadetten alıkoymaya çalışır. İbadet ederken de insanın bunun farkında olması gerekir. Mevla’mız bizi gönül huzuru ile ibadetlerini yerine getirenlerden eylesin. Selam ve Dua ile.  

 

 

 

                                                                                                                       İshak GÖKSEL

 

                                                                                                                       Bucak Müftüsü 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı