OSMAN OKTAY’DAN DAVETLİSİNİZ
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

OSMAN OKTAY’DAN DAVETLİSİNİZ

Bu içerik 551 kez okundu.

(FUTBOLUN KASABALI YILLARI)

 

Kim bilir ne zamandır bir kitapçıya, bir kitap fuarına gitmiyoruz. Eskiden hocalarımız büyüklerimiz anlatırlardı. Falanca kitap kurdudur, ayaklı kütüphanedir diye söylerlerdi. Şimdilerde de hakikaten kitap kurdu olan, ayaklı kütüphane olan kimseler var mıdır? Kitap için uğraşanlar var mıdır? Elbette ki vardır.

Biz millet olarak neden okumaya karşı uzak düştük, okuma özürlüyüz, kitaplara karşı mesafeliyiz, kitap fukarasıyız, ihtiyaç listemizin içinde neredeyse kitaplara yer yok.

Acaba ne zaman evimize bir kitap aldık. En son hangi kitabı okuduk. Vaktimiz mi yok, paramız mı yok, yada okumaya öğrenmeye mi ihtiyacımız yok.

Evet kıymetli dostlar! Haz ve hız dünyasında kitaplara sıra gelmiyor. Okuyup yazmaya zaman ayırmadıkça kendimize yazık ediyoruz. Okuma seviyemiz düştükçe geleceğimize de yazık ediyoruz.

  Toplum olarak kitaba, okumaya zaman ayırmadıkça bilgilerimizin çoğu kulaktan dolma eksik bilgiler olarak kalacak. Gelecek nesillerimiz daha da cahil olacak. Şöyle bir söz var. Yolu kütüphaneye düşmeyenleri hapishanede bulabilirsiniz. Kitaplar bizi çekmiyorsa, bizim çekeceğimiz var demektir. Unutmayalım ki Kitap okumayanın hayat canına okur. Sanki millet olarak okuma konusunda kendimize yasak koymuşuz gibi bir halimiz var.

İnsanın kitaptan kopması demek hayattan kopması demektir. Öyle insanlar var ki her şeyi biliyormuş gibi çaka satıyor ama aslında bilmediğinin farkında değil. Aslında insan okudukça ne kadar cahil olduğunun farkına varıyor. Okumayanlar kendini bilgili sanıyor. İnsanı kâmil olmak için insanın okumaya, düşünmeye kendisinden başlaması gerekiyor. İnsan okuyunca kemale erer. İlim irfan sahiplerinde kibir olmaz. Onların dışındakiler de bunlar olur. Okumayı hayatımızın bir parçası yapmalıyız. Bizim için okumak bir hobi olmalıdır. Kitaplarla dostluğumuz kalıcı olmalıdır. İnsan bir günde bilgi sahibi olmaz. Okumak süreklilik ister. Hayat boyu devamlılık ister. Okudukça öz güvenimiz artar, önümüz açılır.

Başta da söylediğim gibi kitap ihtiyaçlarımız arasında çok gerilerde kalıyor.

Kitap için uğraşanlar var mıdır? Demiştim. Elbette var. İşte onlardan biri Bucak’ ta Osman OKTAY. Osman OKTAY bildiğim kadarıyla 2. Kitabını çıkarıyor. 28 Kasım 2015 Cumartesi günü saat 14:00 da Topay Kıraathanesi, eski Açık Pazarda Futbolun Kasabalı Yılları adlı kitabının tanıtım ve imza günü var. Osman OKTAY daha önce de Bucak ve Kızılkaya Nüfus Defteri kitabını 7 ay önce tanıtımını yapmıştı. Kitaplar bir milletin yazılı hafızasıdır. Bir Çin Atasözünde ifade edildiği gibi Duyarsam unuturum, görürsem hatırlarım, yazarsam unutmam atasözü vardır. Osman OKTAY’ a yazılı hafızamıza, Bucak kültürüne yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyor yeni kitaplar yayımlaması dileği ile başarılar diliyorum. Selam ve Dua ile.  

  

                                                                                                                       İshak GÖKSEL

 

                                                                                                                       Bucak Müftüsü 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı