İNSANLIK ÖLMESİN
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

İNSANLIK ÖLMESİN

Bu içerik 438 kez okundu.

İçinde yaşadığımız dünyada insanlığın nüfusu artarken, diğer yandan da insanların insanlığının azaldığını, yani insanlığın yozlaştığını görüyoruz. İnsanlar çoğalıyor ama insanlık yok oluyor.

Peygamberimiz insanları altın ve gümüş madenine benzetiyor. Yani insana insanlığını veren öz tıpkı maden gibi işlenmeye muhtaçtır. Yeryüzünde altınıyla, gümüşüyle, demiriyle, bakırıyla nasıl farklı farklı vasıflara sahip madenler mevcutsa aynı şekilde birbirinden farklı özleri olan, çeşit çeşit karakterlere sahip insanlar da mevcuttur. Nasıl ki madenler asıl değerlerini, önemlerini işlendikten sonra kazanıyorsa, insanın yaratılıştan sahip olduğu akıl, ruh ve vicdan gibi meziyetleri de ilahi hakikatlerin ışığında, rahmet elçilerinin rehberliğinde işlenmek suretiyle değer kazanır.

İnsan sadece bedeniyle, şekliyle şemâliyle insan olmuyor. İnsanda var olan insanlık özünün işlenmesiyle insan insan oluyor.

İnsan bireyselleştikçe, dünyevileştikçe insanlık eriyor, insani değerler, doğrular, ilkeler çürüyor. İnançlarını, doğrularını kaybeden insanlıktan da uzaklaşıyor. Dünyadaki kaybetme korkusu insanları acımasız yapıyor. Acımasız bir yarış ve rekabet insanları birbirinin kurdu yapıyor. Her ne kadar bizim dinimizde kültürümüzde insan insanın kurdudur anlayışının yerine, insan insanın yurdudur anlayışı olsa da, bugün Müslüman bile Müslümandan kaçar olduysa bütün herkesin fert fert ve toplumlar olarak düşünmemiz gerekmez mi?

Bugün dünyanın bir çok yerinde başta Müslümanlar olmak üzere bir çok insan acı çekiyor. Bu durum sadece kötü insanların şerrinden, şiddetinden değil, iyilerin sessizliğinden, sinmişliğinden, sorumsuzluğundan kaynaklanıyor.

Bütün dünyanın gözü önünde insanlık ölüyor. En kötü acılar, şiddetler, insanlık dışı her şey normalleşiyor. Bu kadar umursamazlık, vurdum duymazlık, utanmazlık, çiğlik neden. İnsanlara Allah’ ın yarattığı bir varlık olarak değil de, dinine, milliyetine bakılarak reva görülen insanlık dışı davranışlar aslında dünya insanlarının insanlığının tükendiğini gösteriyor.       

Dünyadaki kaybetme endişesi nedeniyle insanlar insanlığını unutuyor. Peki ahirette kaybeden olmak daha mı az tehlikeli ebedi olanı geçici olanlara tercih etmek daha mı ehven, unutmayalım ki insanlık ölürse, vicdanlar kararırsa her şey biter.   

İnsanlığın katili dünyacılıktır. Evet insanlar, Müslümanlar katlediliyor. Aynı zamanda da insanlık katlediliyor. İnsanlar ölse de insanlık ölmez diyemeyecek miyiz?  Başkasını yaşamasına vesile olabilmenin mutluluğunu, huzurunu hissetmeyecek miyiz?

Millet olarak ülkemizin sadece Müslüman dünyanın değil top yekûn ezilmişlerin, üzülmüşlerin, işkence görmüşlerin hakları çiğnenmişlerin, yerinden, yurdundan edilmişlerin sömürülmüşlerin, kısacası tüm mağdurların insanlığın ümidi olma yolunda ilerlemesi için çok çalışmalıyız.

Peygamberimiz (Sav.) Allah bazı insanları diğer insanların ihtiyaçlarını gidermek için yaratmıştır. Buyuruyor. Ülke olarak, millet olarak böyle bir görevimizin olduğunu unutmayalım. Mevla devletimizin, milletimizin yardımcısı olsun Selam ve dua ile.

 

 

                                                                                                                       İshak GÖKSEL

 

                                                                                                                       Bucak Müftüsü 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı