Advert
Advert
HAYAT İHMALE GELMEZ
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

HAYAT İHMALE GELMEZ

Bu içerik 391 kez okundu.

İçinde bulunduğumuz modern zamanların mağduru olan Müslümanların en büyük sıkıntılarından birisi ihmalkârlık.

 

Neredeyse hayatımızın tamamına yakını ihmallerle dolu. Bu ihmalkârlıklarımızın bir kısmını belki farkında olarak bir kısmını da farkında olmadan yapıyoruz. Aslında insan sorumlu olduğunu biliyor ama ihmal ediyor. İnsanoğluna gözle görülen şeyler daha cazip geliyor. İnsan her şeyi hemen elde edeyim istiyor.

 

Bugünün insanının her şeye sahip olabilme imkânı var. Modern zamanlar insana bir çok imkân sunuyor. İnsanoğlunun dünyada imkânları arttıkça bir o kadar da ihmalkârlığı artıyor. İnsan kendisini haklı çıkaracak bir çok neden bulabiliyor. İnsan kendi geleceğini, özellikle de ahiretini garanti mi görüyor ki bu kadar ihmalkâr davranıyor. Bu kadar ihmalkârlık hayra alamet değildir.

 

Günlük hayatın meşgalesi, gürültüsü, stresi altında en önemli görevlerimizi unutuyoruz da farkında bile değiliz. İnsanoğlunun yapması gerektiği halde yapmayıp ihmal ettiği her şey bireysel olarak kendi nefsini toplumsal olarak da fırsatçıların, istismarcıların, sömürücülerin ömrünü uzatıyor.

 

Her ihmalkârlığın bir bedeli vardır. Kulluk görevlerimizi yerine getirme hususundaki ihmalimizden dolayı kendi elimizle kendimizi tehlikeye atmış oluyoruz. Toplumsal anlamdaki ihmalkârlığımızın bedelini ise hem bu günün insanları, hem de bizden sonraki nesiller ödeyecektir. Kulluk görevlerimizi ihmalimiz bizim ahiretimizi de ipotek altına alır. Çünkü insan yapması gerektiği halde yapmadıklarından sorumlu olduğu gibi, yapmaması gerektiği halde yaptıklarından ötürü rehindir. Toplumsal anlamdaki ihmallerimiz veraset yoluyla sonraki nesillere intikal ederse, ihmallerimiz bir hastalığa dönüşürse ne olacak.

 

İhmalkârlığın bedelini hem bireysel olarak, hem de toplumsal olarak ödeyeceğiz. Yeterince gayret etmediysek boş verdiysek şikâyet etme hakkımız da olmaz. Nefsimize olan sorumluluğumuzu, toplumumuza olan sorumluluğumuzu ihmal edeli duyarlılığımız zayıfladı, duruşumuz sarsıldı. Vicdanlarımız karardı, ilgisizliğimiz azaldı. Her şeyimiz göstermelik oldu. Rıza-i İlahiden uzaklaştık.

 

Hiç düşündük mü? Bireysel ve toplumsal alanda başımıza gelenler hangi ihmalkârlığımızdan dolayı acaba. Helali ihmal edip, harama meyleden, şükrü unutup, tamahkarlığa düşen, bedeni yönümüzü besleyip ruhumuzu zayıflatan bizler değil miyiz?.

 

Çok biriktirme, servet yığma hırsından hayrı ihmal edip, faiz paralarından hayır yaptığımızı zannettik. Merhameti unutup bahanelere sarıldık. Allah Rızasını unuttuk, gösterişe sarıldık.

 

Unutmayalım ki biz unutsak da, ihmal etsek de Allah ihmal etmez, unutmaz. Bize sadece mühlet verir. Günlük hayatımızdan, yaşantımızdan silkinip, kendimizi yeniden hesaba çekerek dünya hayatı ihmale gelmez şuuruna varmalıyız. Yoksa hem kendimize, hem de toplumumuza yazık etmiş oluruz. Selam ve dua ile.

                                                                                                                       İshak GÖKSEL

 

                                                                                                                       Bucak Müftüsü 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı