Advert
Advert
BİZİ DÜNYAYA BAĞLAYAN ŞEYLER NELER
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

BİZİ DÜNYAYA BAĞLAYAN ŞEYLER NELER

Bu içerik 510 kez okundu.

Günlere, haftalara, aylara ve yıllara değer katan şey kendileri içinde meydana gelen olaylardır. Yani şerefül mekan bil mekinin anlamı, bir mekana değer katan şey, o mekanda oturan kişidir. İşte peygamberimiz (Sav.) de içinde doğduğu Rabiul Evvel ayıda sıradan bir ay iken on ikinci gecesinde onun doğumuyla müminler için, bütün âlemler için önemli bir ay olmuştur.

Peygamberimizin dünyaya teşrifleri kutlu doğum olarak kutlanmaktadır. Allah Resulü Efendimiz, doğmuş olduğu Pazartesi gününü, doğum gününü oruç tutarak kutlamışlardır. Ümmetininde bu günü ihya etmesi için teşvik etmişlerdir. Mevlidime doğum günüme tazim edene Kıyamet günü şefaatçi olacağım buyuruyor. Kim bu günde bir dirhem infak ederse Allah yolunda bir dağ infak etmiş gibi olur buyuruyor. Kim bizimle sevinirse biz de onunla seviniriz. Beni gerçekten sevip bana salavat okuyanların ben salavatlarını kendi kulağımla duyuyorum.  Kim beni severse cennette onunla beraberiz buyuruyor.

Ubey Bn. Kab. Bir defasında peygamberimize Ya Rasulellah dualarımın ne kadarını sana ayırayım? Üçte birini ayırsam olur mu? Dediğinde olur fakat artırsan daha iyi olur dedi. Üçte ikisini ayırsam olur mu? Dedi. Artırırsan daha iyi olur dedi. O zaman kendim için hiçbir şey istemeden dualarımın tamamını ayırayım deyince Efendimiz o zaman senin bütün isteklerine dualarına ben kefil olurum buyurdular.

Peygamberimiz (Sav.) Kuran’ ı Kerim’ de açıkça belirtildiği gibi ümmetine çok düşkün, son derece şefkatli ve merhametlidir. Onun duası Müminler için sükunet ve huzur kaynağıdır. Zira o insanların hidayet bulması için kendini harap edecek kadar çalışıp çabalayan Allah Resulü Müminlere kendi canlarından daha yakındır.

Kendisini zaman, mekân, renk, ırk farkı gözetmeksizin iman eden her müminin dünya ve ahiretteki en yakını olarak tanıtmıştır. Gerçek velisinin ancak Allah ve Salih müminler olduğunu ifade etmiştir. Rahmet elçisi efendimiz (Sav.) hayatı boyunca aile bireyleri olarak gördüğü müminleri korumak için çaba sarf etmiş, tehlikelere karşı kol kanat germiştir. Ve olabilecek bazı fitnelere de işaret etmiştir. Gece ateş yakan kimsenin ateşe üşüşen böceklerle kelebekleri kurtarmaya çalıştığı gibi, cehenneme girmemesi için, adeta kuşaklarından tutup ümmetini engellemeye çalışmıştır. Hesabın verileceği o zorlu mahşer gününde de Yüce Mevla’nın huzurunda secdeye kapanıp yalvaracağını, kendisine ne istediği sorulunca Ya Rabbi, Ümmetim, ümmetim diyerek inananların affını dileyeceğini belirtmiştir.

Ashabı Kiramda Ya Rasulellah canım, malım, anam, babam sana feda olsun diyebilmişlerdir. Hz. Ömer’ de bu hayatta bizi dünyaya bağlayan şeyler, Allah Resulüne olan sevgimiz, cemaatle namaz, gece namazı ve Allah dostlarıyla beraber olmaktır diyerek Efendimize olan bağlılıklarını ifade ediyor.

Evet. Bu günün insanı olan bizleri dünya hayatına bağlayan şeyler arasında bunlardan hangisi var. Yoksa başka şeyler mi var? Dünya hayatı ayağımızın altından kayıp gidiyor. Kim bu dünya hayatında yaşadığı kadar daha yaşayabileceğini garanti eder. Allah Rasulüne olan bağlılığımızı, hayatımızı, yeniden düzenleyerek kalan ömrümüzü onun yoluna, onun sevgisine, onun yüce ahlakına benzetmek için uğraşalım.

Bu yazının son paragrafını onun hadisi şerifleri ile bitirelim.  Kıyamet günü insanların bana en yakını bana en çok salavat getirendir. Cimri kişi yanında anıldığım halde bana salavat getirmeyendir. Evlerinizi kabirlere çevirmeyin, benim kabrimi de Bayram yeri haline getirmeyin. Bana salavat getirin. Çünkü nerede olursanız olun salavatınız bana ulaşır. Bana bir kez salavat getirene Allah on defa salavat getirir buyuruyor Efendimiz. Bizlerde bu yazıyı okuduktan sonra inşallah her gün Peygamberimize elli salavat getirmeyi bir ödev, sorumluluk bilelim. Salatü Selam onun üzerine ve bütün inananların üzerine olsun. Selam ve dua ile.

                                                                                                                       İshak GÖKSEL

 

                                                                                                                       Bucak Müftüsü 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı