NARSİZM ( Bireyselcilik, Bencillik )
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

NARSİZM ( Bireyselcilik, Bencillik )

Bu içerik 471 kez okundu.

Kibir ve gurur, kendini üstün görme, narsizm diye ifade edilen bir ruh halidir. İnsanların kendini beğenme ve üstün görme, kendini çıkarlarını önceleme işi toplumsal anlamda kavmiyetçiliğe yol açar. Popüler kültür ve modernizim maalesef islami bir erdem olan (îsarı) kendini bir başkasını tercih etmeyi değil, yani erdemli değil faydacı olmayı, başkasını değil kendini mutlu etmeyi öncelik veren insanı, soyut şeyleri değil,  somut olanı önemseyen insan ve toplum tipini teşvik etti.

İnsanın hayatı sorgulaması kişiyi diğer varlıklardan, diğer canlılardan farkını ortaya koyar. İşte modernizim kişinin kendini sorgulamasını, hesaba çekmesini de unutturdu. Hep başkalarını sorumlu görmeye, suçu başkalarına atmaya götürdü kişiyi. Bireysel ve toplumsal anlamda aç gözlü ve bencil olmak gerektiğini öğretti. Ekonomik kazanç ve çıkarlar için, ayakta durabilmek için hep faydacı olmayı öğretti modernizim. Modern iktisatçılar ahlak ve iktisat birbirine zıttır. İnsanın motivasyonu çıkardır tezini savundular. Ahlaki olmayan bilimsel olarak ortaya çıktı. Alman filozof Nietzsche ahlak, ekonomide işlem maliyetini arttırır. Yardım etmek parayı paylaşmaktır. Kişiyi tembelliğe iter, yoksulu gözetmek doğal ayıklanmaya uymaz. Hakkını aramayan kendini savunamayana yardım edilmez. Varlıkların yaşam kavgası vardır. Alçak gönüllü olmak yetersizlik işaretidir diyor.

İnsanların kendini üstün görme, insan insanın kurdudur anlayışı zamanla toplumları da sardı. Tek ümmet olma şuuru kayboldu. Varlıkların yaşam mücadelesi, üstün insan düşüncesi, üstün toplum olma düşüncesine vardı. Başkasına karşı sert olma güç göstergesi haline geldi.  Alman filozof Nietzsche sert olun acıma hissini unutun, tanrıya ihtiyacımız yok, kötülük insanın en büyük gücüdür. Şefkat ve merhamet gibi kavramlar terk edilmelidir. Düşüncelerini üstün insan ahlaki olarak öne sürdü.

Narsizm anlayışı hayatın her alanında kendini gösterdi. İslam’ın aksine kadınlarla erkekler arasında büyük bir farkın olduğu görüşünü savundu. Ünlü sosyal psikolog Gustave Le Bon kadınların beyni erkeklerden çok gorillerin beynine yakındır, kadınlar insan evriminin en aşağı formunu temsil eder düşüncesini savunmuştur. Vefasızlık, tutarsızlık, mantık eksikliği sebep bulma yetersizliği bu nedenle kadında daha belirgindir. Ortalama erkekten üstün kadınların ortaya çıkması istisnai bir durumdur görüşünü savunan yine bir sosyal Psikolog Le Bon’ dur.

 Narsist kişi paylaşma, beraber yaşama bilincinden yoksundur. Çünkü kendi çıkarları herkesin ve her şeyin üstündedir. Narsist kişi kendini hesaba çekmez, kendinin vazgeçilmez olduğunu en iyi olduğunu düşünür. Kendini, yaptıklarını en iyi, en doğru gördükleri için zihinsel ve kalbi bir körlük yaşarlar. İnsanın kalbinin körelmesi ise onun için onulmaz bir yaradır. Böyle kimseler sıradan bir kişi olmaktan çok korkarlar. Sürekli hep önde olmak isterler. Hep saygı görmeyi beklerler. Menfaatçidirler, kişiler arası ilişkileri kendi çıkarlarına kullanırlar. Kendi amaçlarına ulaşmak için her yolu caiz görürler.

Erdemli insanlar Narsistlerin yanında barınamaz. Barınmak isterlerse sürekli taviz vermeleri gerekir. İşte Narsist toplum birliği bozan, vahdeti bozan en önemli tehlikedir. Bu yılki Kutlu Doğum Haftasının ana konusu olan Tevhid ve Vahdet bu konuda inşallah milletimiz, ülkemiz ve tüm İslam alemi açısından böyle farkındalığa vesile olmuştur. Narsizm yerine îsar anlayışını bütün hayatımıza yaymaya çalışmak en büyük idealimiz olmalıdır. Selam ve dua ile.

 

                                                                                        İshak GÖKSEL

                                                                                                                 Bucak Müftüsü                                                                                                                            

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı