Advert
Advert
BUCAK MÜFTÜSÜ İSHAK GÖKSEL RAMAZAN AYINA İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

BUCAK MÜFTÜSÜ İSHAK GÖKSEL RAMAZAN AYINA İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Bu içerik 429916 kez okundu.

Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 5 Haziran Pazar günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 6 Haziran Pazartesi gûnü tutacağımız ilk oruç ile bu mübarek aya girmiş olacağız.

Başkanlığımız, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir değeri kamuoyunun gündemine taşımaktadır. Konu, Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alınarak toplumumuzda bir duyarlılık ve farkındalık oluşması hedeflenmektedir.

Bu bağlamda bu yılın Ramazan Teması “Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman” olarak belirlenmiştir. Kişinin öncelikle kendisine karşı dürüst ve saygılı olması, insana ve mahlûkata karşı aynı doğrultuda davranış sergilemesi, anne, baba, eş, çocuk, komşu, arkadaş, engelli, mülteci ve yetim başta olmak üzere toplumun bütün katmanlarına karşı insani ve örnek yaklaşım göstermesi önem arz etmektedir.

Peygamberimiz (s.a.s.) mümin şahsiyeti tanımlarken “Müslüman, kendisi ve başkaları ile iyi geçinen kişidir. Başkaları ile iyi geçinmeyen ve kendisi ile geçinilmeyen kişide hayır yoktur.” (Ahmet b Hanbel, Müsned, II, 400), ‘Mümin canları ve malları hususunda insanların kendisinden eınin oldukları kişidir,” (Tirmizi,, İmân, 12) buyurarak gönül kırmanın, insanı incitmenin ona maddi ve manevi zarar vermenin olgun bir müminin tavrı olmayacağını açıkça ortaya koymaktadır Yine Yüce Dinimiz İslam'da gerçek zenginliğin gönül zenginliği olduğu değişik vesilelerle dile getirilmiştir.

Gerçek şu ki, gönülleri fethetmenin en müessir yolu insanlara değer vermek, onlara sevgi ve saygı ile muamele etmektir İnsanlık ne zaman ki gönül dilini kaybetti, kıskançlık, bencillik ve adavet gibi insanı değersizleştiren olgulara mahkûm oldu. Ne zaman ki paylaşma, hoşgörü ve diğerkâmlık gibi değerler semamızdan çekildi gönüller kuraklaştı, vicdani duygular köreldi. Nice gönüllerin kırıldığı, onurların zedelendiği, insanı değerlerin örselendiği günümüzde insanı insan kılan gönlün keşfi ve fethi için birey ve toplum olarak topyekûn gayret etmemiz gerekmektedir.

Bu itibarla İslâm âlemi için Kutlu zaman dilimlerinden olan Ramazan ayında kırık gönüllerin onarılması, kardeşlik bağlarımızı ve ilişkilerimizi yeniden daha güçlü bir şekilde kurmak gayesiyle "Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman” teması işlenecektir.

 

İlçemizde yine bu yıl da Hatimle Teravih Namazları Merkez Hükümet ve Hızır Reis Camilerinde kılınacaktır. Ve İlçe Merkezindeki tüm camilerimizde saat 09:00 dan itibaren bayanlara mukabele programı yapılacaktır. Bu itibarla Ramazan Ayının İlçemize, ülkemize ve tüm İslam Âlemine hayırlar getirmesini Yüce Mevla’mızdan temenni ediyorum.

 

                                                                                                                                 

İshak GÖKSEL

 

                                                                                                                                                İlçe Müftüsü 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı