Ölüm selaları merkezi sistemden verilmeli
Halim AKCA

Ölüm selaları merkezi sistemden verilmeli

Bu içerik 714 kez okundu.

Bucak’ta yaklaşık bir ayı geçkindir ölüm selaları sadece tek camiden vefatın yaşandığı mahallenin camilerinden verilmekte.

Bu uygulama Burdur Valiliğinin almış olduğu bir karar olduğunu duydum. Valilik merkezi sistem ile okunan ezanların kaldırıldığını ve her camiden ezanların ayrı okunması kararını aldı.

Bu uygulamanın iyi tarafları olduğu gibi kötü tarafları da bulunmakta. Belki Diyanet ve Burdur Valiliği camilerin imamlarını aktif tutmak için bu kararı almış olabilir. Ama merkezi sistemde ezan bence daha sağlıklı. Özelliklede ölüm selaları daha da sağlıklı idi. Ölüm selaları vefat eden kişinin yaşadığı en yakın mahalleden camiden selasının verilmesi vefat eden kişinin sadece en yakınları tarafından vefatı bilinmekte. Eğer merkezi sistemde selasının verilmesi ise ilçe bazında yada köyler bazında vefat eden kişinin ölümü daha çok duyuluyor, cenaze merasimine katılmak isteyenler için daha iyi oluyordu.

Sözün kısası, bu düşünce sadece benim düşüncem değil, çoğu kişinin düşüncesi.  Haydi ezanlar zorunlu ise ferdi her camiden okunsun, ama ölüm selaları mutlaka ve mutla merkezi sistemden okunmalı.  

Umarım yetkili birimler buna sessiz kalmaz. Vefat edenler için vefat edenlerin yakınları ve onu sevenler son görevlerini yapabilmesi için ölen kişinin cenazesine katılabilmesi için ölüm selasının büyük önemi var. Bundan dolayı selalar merkezi sistemden verilmelidir.

 

Belki bir çoğumuz vefat edenlerin belediye hoparlöründen de duyurulduğunu savunabilir. Merkezi sisteminden okunan ezan ve selalar çoğu köyümüzden de aynı frekans yolu ile çoğu köylerden de duyulmakta. Üstelik imamı ve müezzini olmayan camilerde susan ezan ve selalar tekrar duyulmaya başlayacaktır. Fakat belediye hoparlöründen verilen ilan sadece ilçe merkezinde duyulmakta, bazı noktalarda da ölü noktalar oluştuğu için belediye hoparlörününse duyulmadığı noktalar bulunmaktadır.       

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı