Susuzluk çeken Bucak, suyuna sahip çıkamıyor!
Halim AKCA

Susuzluk çeken Bucak, suyuna sahip çıkamıyor!

Bu içerik 1235 kez okundu.

Uzun zamandan bu tarafa Bucak’ın Sazak Mevkiinde Sazak mahalle sakinleri ile Beşkonak Köyü sakinleri arasında su kavgası sürüp gidiyor.

Bucak Belediyesinin kendi sınırları içerisinde bulunduğu Sazak Mezarlığı yanında 2012 yılında Özel İdare tarafından açılan sondaj kuyusu suyu Beşkonak Köyüne içme suyu olarak Bucak Belediyesi tarafından verilmesi sazak sakinleri tarafından tepkilere neden oldu.

Sazak sakinlerini dinlediğimiz zaman, yada basından ve sosyal medyadan takip ettiğim kadarı ile Sazak sakinleri yerden göğe kadar haklı.

Çünkü; Bucak’ın tüm mahalleleri, sazak mezrasından başlayarak Onaç baraj hattına kadar olan bölge içme suyu sıkıntısı çekerken nasıl olurda Bucak sınırları içerisinde olan, burnunun dibindeki saniyede 6 litrenin üzerindeki sondaj kuyusu suyu başka bir köye verilir anlam vermek çok zor ve düşündürücü. Bucak kendi sınırları içerisindeki suyu bırakıp başka köylerden su ihtiyacı çalışmaları yapması da anlamsız.

Bucak Sazak mezarlığı yanında bulunan saniyede 6 litrenin üzerinde akan sondaj kuyusu ve yine Sazak Karahasan Tepesinde saniyede 3 litrenin üzerinde pırıl pırıl akan sondaj kuyu sularını Bucak’ın içme suyuna takviye yapması gerektiği yerde, Seydiköy ve Kikez bölgelerinden göl suyunun karıştığı suları içmek zorunda kalırken ter temiz kuyu sularını neden başka bir köye veriyor bilemiyoruz.

Sazak Sakinleri Sazak mezarlığı yanında bulunan sondaj kuyusunu o bölgenin ve Bucak’ın içme suyuna dahil edilmesini isterlerken, yine Sazak Karahasan Tepesinde Bucak Belediyesi tarafından açılan saniyede 3 litrenin üzerinde içme suyu sondaj kuyusunu Beşkonak köyü alsın diyorlar.

Beşkonak Köylüleri de saniyede 3 litre su akan Sazak Karahasan Tepesindeki suyu beğenmeyip “Biz Sazak mezarlığı yanında bulunan kuyuyu istiyoruz” diyorlar. Sözün özü Beşkonaklılar saniyede 3 litre akan suyu da beğenmiyorlar.

Bucak Belediyesinden yanlış karar

Bucak yıllardan bu tarafa susuzlukla mücadele ederken, Bucak sınırları içerisinde bulunan amma akar suyu olsun, yada sondaj kuyusu olsun başka köylere verilmesi çok yanlış.

Bence Bucak Belediyesi Sazak mevkiinde bulunan her iki sondaj kuyusunu da  Bucak’ın içme suyu şebekesine dahil etmelidir. Sazak mezarlığı yanında bulunan ve saniyede 6 litrenin üzerinde su olan sondaj kuyusunu Çere’den geçen içme suyu hattına bağlamalı. Diğer Karahasan Tepesindeki saniyede 3 litre akan sondaj kuyusu da Aladdin Mahallesinden Bucak’ın içme suyuna dahil edilmelidir.

Bu iki sondaj kuyusunun Bucak içme suyuna dahil edilmesi halinde bu iki kuyunun soyu bence iki mahalleyi bir tarafa bırak bir mahallenin suyunu karşılayacağı kanaatindeyim.

Beşkonak Köyünün içme suyu Çavuşlar su deposundan verilsin  

Bucak kendi suyuna sahip çıkmalıdır. Ama Beşkonak Köyünü de susuz bırakmak yanlış olur.

Beşkonak Köyünün içme suyunu karşılamak için Bucak Belediyesi 2006 yılında Çavuşlar Mahallesi su deposundan Beşkonak Köyüne içme suyu hattı bağlanmıştı. Bence bu hat tekrar aktif hale getirilerek Beşkonak köyünü susuzluktan kurtarmak ve kesin çözüm için yine aynı hattan Beşkonak Köyüne içme suyu verilmelidir.

Beşkonak Köyüne Çavuşlar su deposundan su verilmesi halinde, hem Sazak mevkiinde bulunan içme suyu sondaj kuyuları Bucak’ın içme suyuna katkı sağlarken, hem de Beşkonak Köyü susuzluktan kurtulmuş olur.

Söylenti ve iddialara göre 2006 yılında Bucak Belediyesinin Beşkonak Köyüne verdiği içme suyu parasını alamadığı için hattın kesildiği iddiaları bulunmakta. Eğer böyle bir durum var ise Bucak Belediyesi Beşkonak Köyünün borcunu bir defaya mahsuben silmeli ve tekrar su verilmesi halinde, nasıl Bucaklı kullandığı suyun parasını ödüyorsa, Beşkonak köylüleri de kullandıkları suyun parasını ödemelidirler.  

Kavgaya son verilmeli

 

Gördüğüm kadarı ile Sazak bölgesinde bulunan sondaj kuyusu için Beşkonak köyü suyu köye bağlayabilmek için gece gündüz imkanları ile dahil etmeye çalışırken, Sazak sakinleri de aynı yerde suyu vermemek için mücadele ediyor, tartışmalar çıkıyor, kavgalar oluyor. İleriki günlerde tekrar böyle olumsuz olayların patlak vermesi halinde Allah göstermesin yaralamalı ve ölümlü kavgalar yaşanmadan Burdur Valiliği, Bucak Kaymakamlığı, Özel İdare Müdürlüğü ve Bucak Belediyesi çok kısa bir süre içerisinde çözüm üretmeli bu kavga ve tartışmalara noktayı koymalıdır.  

ÖNEMLİ NOT: vERSİYON DEĞİŞİKLİĞİ YAPTIĞIMIZ İÇİN TÜM YAZILARIMIZIN OKUNMA ORANI ÇOK DÜŞÜK GÖRÜLMEKTEDİR. OKUNMA SAYAÇLARI SIFIRLANMIŞTIR

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı