Dedi kodu mu gerçek mi?
Halim AKCA

Dedi kodu mu gerçek mi?

Bu içerik 3099 kez okundu.

Son günlerde halk arasında herkes biri birine soruyor. Süleyman Demirel Bulvarı ve Sanayi yolu (Hökez Caddesi) güzergah yollarında Elektronik Trafik Denetleme Sistemi (TEDES) devreye girdi mi?.

Eğer TEDES devreye girdi ise bu halka neden duyurul madı?, duyurulmasını bir tarafa bırak en azından çalışma yapılacak güzergahlarda en azından ikaz levhaları konması gerekmez mi idi?.

TEDES’in ne aşamada olduğunu bilmiyoruz ama eğer devreye geçti ise bu halka haberi yokken kurulan bir tuzak konumundadır.

Bu tür projeler hayata geçirilebilir karşıt değilim, fakat bu tür projeleri hayata geçirilirken halka basın yolu ile ve diğer kanallar ile önce duyurulmasında büyük fayda olacağı kanaatindeyim.

Gerçekten Bucak çok büyük 15-20 ana caddesi olan trafik denetimi yapılamayan yollarımızda bu kesin ve kati çözüm. İlçeleri bırak, çoğu illerde bile uygulaması olmayan TEDES bizim için gurur meselesi. Bucak TEDES gibi projeler ile çağ atlayacak medeniyete kavuşacak. Ayrıca görüntüleme aracı ile vatandaşa kestiği cezalar ile de büyük paralar kazandıracak. Bu projeyi kim düşündü ise gerçekten çok iyi düşünmüş, çok çabuk hayata geçirilmesinde de fayda olmuş! Keşke ana cedde ve yan yollarda gelişi güzel park ihlali yapanlara, hatalı parklar nedeniyle yolların kapanma noktasına kadar gelişine seyirci kalanlar aynı duyarlılığı gösterseler.    

Aynı duyarlılık trafik ışıklarında yok!

İlçemizde trafik ışık yoğunluğu olan tek bir bulvarımız var. Süleyman Demirel Bulvarı. Döner Kavşaktan başlayarak Kahveler yoluna kadar olan bölümde 8 tane kavşak 8 tane trafik ışığı var. Bu ışıklar aylardan bu tarafa kendi kafalarına göre yanıyor kendi kafalarına göre sönüyor. Ayda yılda bir ayarlansa ilk elektrik kesintisinde eski halini alıyor.  Aylardır bakımsız, aylardır ilgilenen yok. Yetkililer neden bu trafik ışıklarını yeşil dalgaya dönüştürmüyor?

Bir sürücü bir kırmızı ışıkta bekledikten sonra hareket ettiği zaman diğer ışıklara varıncaya kadar öteki ışık ta kırmızıya geçiyor. Hal böyle olunca sürücüler ister istemez hız sınırını aşıyor, trafik ihlali etmek zorunda kalıyor. Yol yarış pistine dönüyor. Peki bunun sorumlusu kim? sürücü mü? sürücü olabilir fakat bence asıl kusur aylardan bu tarafa hiç ilgilenilmeyen trafik lambası sorumlularında yok mu dur?.

Bu konuyu geçen ayda dile getirmiştim. Sorun çözülünceye kadar yeşil dalgaya geçilinceye kadar da dile getireceğim. Çünkü Bucak’ın nüfusu 40 binin üzerinde 40 bin insanı ilgilendiren bu sorun 40 bin insanın hiçe sayılmaması gerektiği düşüncesinde olduğum için dile getireceğim.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı