Binlerce ton hububat telef oluyor
Halim AKCA

Binlerce ton hububat telef oluyor

Bu içerik 1322 kez okundu.

2017 hububat sezonu yangınsız, aşırı yağış olmadan kazasız belasız başka bir doğal afet olmadan sona ermesi çiftçinin yüzünü güldürdü.

Çiftçi toprağa attığı tohumu en iyi şekilde değerlendirebilmek verimi arttırabilmek için her türlü gayreti harcarken, hasat döneminde biçim zamanı kurumların yapacağı denetimler yapılmadığı yada yeterince denetlenmediği için tonlarca hububat sap samana karışıp toprağa düştü.

Ağustos ayı ortalarında ilk yağışlar ile hububat ekimi yapılan, buğday, arpa, yulaf tarlalarına baktığımız zaman tarlalarda çıkan halazalar adeta ekilmiş tarlaları andırıyor. Tarlalarda yeşeren her hububat tohumu çiftçinin alın terinin karşılığını alıp gidiyor.

Çiftçi hububat zamanı hububatını biçtirirken biçerdöverlerin hububat tohumunu sap ile samana karıştırdığını biliyor. İtiraz etse ilçe ve köylere anlaşmalı gelen biçerdöverlere hububatını biçtirmese ne yapacak. Başka bir biçerdöverler mi var?. Yangın korkusuna, yağış korkusuna yada başka bir doğal afet korkusuna istese de istemese de hububatını biçtirmek zorunda kalıyor.

Peki ne yapılmalı.

Hububat biçim zamanı İlçe Tarım Müdürlüğü biçerdöverleri sıkı takibe almalı, hatalı biçim yapan biçerdöverlere sembolik cezalar yerine kati sonuç getirecek cezalar vermeli yada kötü biçim yapan biçerdöverleri sahadan çıkarmalıdır. Çiftçinin alın terinin telef olmasına binlerce ton hububat tohumunun halaz olup çıkmasını önlemek istiyorsak mutlaka ve mutlaka hububat biçim zamanı başta İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası işi sıkı tutmalı. Her biçerdöverin hububat biçmesi günde en az iki kere kontrol edilmelidir.

Bu yıl geçti önümüzdeki yıllarda inşallah böyle sanki yeni ekilmiş tarlalar gibi görmeyiz     

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 406. Sayı
Akca Gazete 406. Sayı