ÇOCUKLARDA MAHREMİYET EĞİTİMİ
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

ÇOCUKLARDA MAHREMİYET EĞİTİMİ

Bu içerik 1387 kez okundu.

Mahremiyet, insanlık için önemli bir değerdir. Çünkü bu konu insan hayatını her gelişim döneminde etkilemekte ve ona yön vermektedir. Mahremiyet konusu tüm insanların gerçekliğidir. Mahremiyet gizlilik, bir şeyin gizli hali, gizli yönü, demektir. Bir anlamda buna insanın dokunulmazlığı da denir. Mahremiyet eğitimi bireyin kendisini tanımasına, sorumluluk bilinci geliştirmesine, vicdan gelişimine, mahremiyetle ilgili sorularına cevap bulmasına, anlamlı öğrenmesine, cinsellikten kaynaklanabilecek ahlaki problemlerin engellenmesine katkıda bulunur.

Mahremiyet eğitimi, çocuklarda karakter gelişiminin 2-6 yaş arasında geliştiği kabul edilen bir gerçek olduğundan bu yaş aralığından itibaren yavaş yavaş verilmesi de en uygun zamandır. Bunun için öncelikle ebeveynlerin bu eğitimin önündeki engellerin neler olduğu konusunda bir farkındalık kazanmaları ve mahremiyet eğitimi sonucunda çocuklarının neler elde edebileceklerini bilmeleri gerekir. Anne babaya düşen en büyük sorumlulukta bilinçli bir ebeveyn olmak ve konu üzerinde hassas davranmaktır.

Kuran’ ı Kerim’ de Yüce Rabbimiz Nur Suresi 58. Ayetinde, Ey İman edenler, ellerinizin altında bulunanlar ve sizden henüz sizden buluğ çağına ermemiş olanlar günde üç defa, sabah Namazından önce, öğleyin elbiselerinize çıkardığınız vakit, ve yatsı namazından sonra yanınıza girecekleri zaman sizden izin istesinler. Bu üç vakit sizin soyunup dökündüğünüz vakitlerdir. Bu vakitlerin dışında izinsiz girme konusunda ne size ne onlara bir günah vardır. Birbirinizin yanına girip çıkabilirsiniz. Allah Ayetlerini size işte böylece açıklar. Allah hakkıyla bilendir. Hüküm ve hikmet sahibidir. 59. Ayette de çocuklarınız ergenlik çağına girdiklerinde, kendilerinden öncekilerin izin istedikleri gibi izin istesinler. İşte Allah Ayetlerini size böyle açıklar, Allah hakkıyla bilendir. Hüküm ve hikmet sahibidir. Buyuruyor.

Allah’ u Teala bu ayetlerde aile mahremiyetinin korunmasına ve aynı zamanda da genel anlamda mahremiyetin önemine dikkat çekiyor. Ve aynı zamanda da mahremiyetin ailede başlamasının önemi vurgulanıyor. Mahremiyet eğitimi zor, bir o kadar da mühim, ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Bu zorluğu aşmanın en kolay yolu, çocuklarına mahremiyet duygusunu onların gelişim basamaklarına uygun olarak vaktinde ve doğru bir anlatımla kazandırmaktır.

Mahremiyet Eğitimi çocuklara en kolay 2-6 yaş ya da 4-7 yaş aralığında kazandırılmalıdır. Her anne babanın bu konuda şu hususlara dikkat etmesi gerekir.

Birincisi kız ve erkek kardeşler aynı yatakta yatırılmamalıdır. Bu hususta Peygamber Efendimiz (Sav.) 7 yaşındaki erkek ve kız çocuklarının yataklarını ayırın buyuruyor. İmam Nebevi bir hadisin yorumunda kardeşlerin yataklarını ayırmak vaciptir der. Ergenlik dönemlerinde ise çocukların odalarının ayrılması gerekir.

İkincisi çocuklarımız giyinirken ve mahrem halleri sırasında ayrı bir odaya gitmeliler, başkası görmeden üstlerini değiştirmeleri sağlanmalıdır. Ebeveynler ev içindeki kılık kıyafetlerine ve çocukların yanındaki konuşmalarına dikkat etmeleri gerekir.

Üçüncüsü çocuğumuza kendi bedeni ile anne babasının ve diğer insanların bedeni arasında sınırlar olduğu anlatılmalıdır. Bilhassa tuvalet ihtiyacını giderirken başkaları tarafından görülmemesi gerektiği çocuğa öğretilmelidir. Kapısı kapalı olan tuvalete ve banyoya girmeden önce mutlaka kapıyı çalması gerektiği öğretilmelidir. Anneler çocuklarını yıkarken üstleri giyinik olmalıdır.

Dördüncü olarak çocuklara tuvalet eğitimi verildikten sonra onların temizlenmesini de kendileri tarafından yapılması gerektiği öğretilmelidir. Çocuğun şahsiyetine saygı duyulmalıdır. Onlardan izin alınmadan onların odasına girilmemelidir. Oyuncak almada, televizyon ve internetin mahremiyet sınırlarını aşan görüntü ve yayınlarından onları korumalıyız.

Değerli okurlar. Ağaç yaş iken eğilir demiş atalarımız. Çocuklara temel konuları zamanında veremez isek onlarda haya duyguları gelişmez. Bu konuda ailelerin bilinçli ve dikkatli olması gerekir. Selam ve dua ile.                         

                                                                                                                                

 

İshak GÖKSEL

            Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı