DSİ Bucak ve Kestel Ovasına en az 15 köprü yapmalı
Halim AKCA

DSİ Bucak ve Kestel Ovasına en az 15 köprü yapmalı

Bu içerik 683 kez okundu.

Kestel Karaaliler yol güzergahında bulunan DSİ kanalı üzerinde bulunan iki köprünün yapım ihalesi müjdeli haberini Burdur Ak Parti Milletvekili Reşat Petek verdi.

Yıllardan bu tarafa Kestel Karaaliler yol güzergahında DSİ kanallarının üzerinde bulunan bu köprüler çok eski ve dar olmasından dolayı bu yolda seyir edenler açısından köprülerde geçişte risk oluşturuyordu.  Köprülerin yenilenmesi sevindirici fakat, Bucak, Kestel ovalarında bulunan ve uzunlukları kilometrelerce uzunluğu olan DSİ kanalları üzerinde bağlantı köprülerinin olmaması çiftçiyi mağdur ediyor.

Bucak ve Kestel ovalarında bulunan DSİ kanallarının mesafelerinin çok uzun olmasından dolayı çiftçi kanalın bir tarafında öbür tarafında bulunan tarlasına geçebilmek için traktörünün arkasına takılı saban, sürgü, mibzer, balya makinası ya da biçer döver ile kilometrelerce giderek atlayabiliyor. Hal böyle olunca çiftçi iş makinesi ile köprü olması halinde 5-10 dakikada atlayabileceği DSİ kanalını, köprü olmadığı için DSİ kanalı boyunca dolaşıp Kestel Karaaliler köprülerinden atlayarak tekrar DSİ kanalından diğer tarlaya atlayabilmek için bir saatin üzerinde yol kat ediyor.

DSİ 18. Bölge Müdürlüğü Bucak ve Kestel ovalarında çiftçinin mağduriyetini önlemek için Bucak’tan Kikez üzerinden  Kestel ovasına, yine Bucak’tan Dereköy  ve Üzümlübel Köylerinden geçerek Kestel ovasında bulunan düdenlere taşkın sularını taşıyan DSİ kanalları üzerine en azından 10-15 köprü yapılmalı ki çiftçi bir tarlasından DSİ kanalının öbür tarafında bulunan tarlasına atlayabilmek için hem kilometrelerce  yol kat etmemeli, hem de traktörünün arkasında takılı tarım makinesi ile DSİ kanalları boyunca dere tepe geçerken yolculuk işkenceye dönüştürülmemelidir.

Umarım sayın milletvekillerimiz ve yetkili birimler konuya bir an önce el atarak Bucak ve Kestel ovasında bulunan DSİ kanalları üzerine 10-15 köprü yaparak Kestel ve Karaaliler yolundaki köprüler gibi müjdesini verirler.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sokak ortasında kovaladığı kadını öldürüp, intihar etti
Sokak ortasında kovaladığı kadını öldürüp, intihar etti
Kış hastalıklarından korunmanın 15 yolu
Kış hastalıklarından korunmanın 15 yolu