Hökez tepesine neden ağaç dikilmiyor?
Halim AKCA

Hökez tepesine neden ağaç dikilmiyor?

Bu içerik 1396 kez okundu.

Yıllardan bu tarafa Bucak Orman İşletme Müdürlüğü Bucak ve köylerinde oldukça fidan dikimleri yaparak başarılı çalışmalara imza attı.

Fakat benim merak ettiğim bir şey var.

Her yıl gerek ormancılık haftası etkinliklerinde gerekse orman işletme müdürlüğü rutin çalışmalarında hökez tepesini ağaçlandırmayı ikinci plana attı. Hatta hiç gündeme almadı bile.

Hökez tepesinin çok önceki yıllarda sadece ilçenin gecekondu ile ormanın arasını bölecek şekilde sembolik dikilen ağaçlandırma o yıllarda yapılan çalışma ile kaldı.

Hal bu ki hökez tepesi Bucak’ın akciğerleri konumuna getirilmeli idi. Bucakta yaşayan kim olursa olsun gerek sabah penceresinden baktığı zaman hökez tepesini, balkonuna çıktığı zaman höket tepesini, yoldan geçerken hökez tepesini çok rahat görmektedir. Ayrıca ilçemize gelen her yabancı mutlaka adını bilmese de bu hökez tepesini görmektedir.

Hemen hemen hepimizin günü birlik gördüğü hökez tepesi Bucak Orman İşletme Müdürlüğü tarafından hiç ağaçlandırma projesine alınmadı. Alındı ise de bence ihmal edildi. Ağaçlandırmak için yol gereksinimi olsa Bucak Orman İşletme Müdürlüğü 2-3 yıl önce gereksiz demek yanlış olur ama bazı yerlere karayollarını aratmayacak denecek kadar yollar yaptı. Bu yolları hökez tepesine de yapabilirdi.

Sözün kısası Bucak’ın aynası konumundaki hökez tepesi bir an önce orman yollarına kavuşturulmalı ve hiç zaman geçirilmeden gelecek yıl içerisinde fidan dikimleri bir an önce yapılmalıdır.

Bucak Orman İşletme Müdürlüğü yıllık şu kadar ağaçlandırma, tohumlama diye atsa tutsa da, inandırıcılık gücünün daha güçlü olması için burnunun dibindeki hökez tepesini yeşillendirmek zorundadır.  

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı