EDS’ler Bucak ekonomisini etkiliyor mu?
Halim AKCA

EDS’ler Bucak ekonomisini etkiliyor mu?

Bu içerik 1225 kez okundu.

Bucak’ta yıllardan bu tarafa Kahveler ve Sanayi kavşakları alt geçit yapılsın, üst geçit yapılsın gibi sözler duyduk.

Sonunda yapıldı. Şehri ikiye bölen harika bir sur duvarı ortaya çıktı.

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, sözde şehir trafiğini rahatlatacak birde Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS) ortaya çıktı.

Sözde Bucak Belediyesine ve sözde EDS’leri yapan şirkete para kazandırmak olacak ki, hiç Bucak, hiç bucak esnafı düşünülmedi.

Bakınız Burdur Ankara yolunda kaç yerde EDS var, bakın Bucak Antalya arasında kaç yerde EDS var. Bu EDS’lerin kararını alan belediye başkanı hiç Bucak’ı, hiç bucak esnafını düşünmedi’ demi bu kararı aldı. Çok merak ediyorum. EDS’leri savunacağını hiç zannetmiyorum.

Çünkü en kötü yatırım bu dönem yapılan yatırımlardır. Çünkü Kahveler ve Sanayi Kavşaklarına üst geçit yapıyoruz diyerek, Nato borusu bahanesine sarılan siyasetçiler birkaç hatırlı iş yerine dokunmamak için şehri bölen kale gibi bir üst geçit yaptılar.

Bu da yetmez gibi, hiçbir şeye faydası olmayan, sadece birkaç yerin kasasını doldurmak için konulan EDS’ler sürücülere tuzaktan başka bir şey değil.

Haydi bu EDS leri koyuyorsunuz bu hız sınırları nedir beyle.

Son aylarda bir dedikodu var. Otomobil ve kamyonetler için hız sınırı 70 iken, kamyonet statüsünde olan araçların plakaları bir yıllık vize olduğu için EDS bunun ayrımını yaparak hız sınırının 50 olması bahenesi ile astronomik cezalar geldiği iddiaları var. Bence buna yetkililer bir açıklama getirmeli.

Plakasında kamyonet olan, açık kasa örnek verelim, dublo, kango, courier, peuget gibi açık kasa kamyonetler vizeleri 1 yıllık olmasına rağmen, EDS plakayı okuduğu zaman hız sınırı 50 mi yoksa 70 mi olacak kararsızlık var. Umarız bir açıklama gelir vatandaşta öğrenir.

Şimdi gelelim EDS tuzaklarının diğer boyutuna.

Antalya Burdur karayolu zaten Burdur’dan başlayarak Antalya’ya kadar en 3-4 nokta da polis tarafından denetimler yapılıyor. Buna sözümüz yok asayiş ve güvenlik açısından yapılan bu güvenliğe hiç sözümüz yok. Yollara yine polis tarafından bir levha konularak radar uygulamasına da bir sözümüz yok.

Peki kardeşim. Bucak’a  Sanayi ve Kahveler kavşağına yapılan üst geçitlerde sizce, trafik yoğunluğu var mı?, trafiği aksatacak her hangi bir durum var mı?, can ve mal güvenliği riski var mı?, yaya geçiti var mı?, kavşak var mı?, fazla saymaya gerek yok. Peki bu EDS’ler neden kondu. Antalya sınırları içerisinde de en az 5-6 tane üst geçit yapıldı neden oralara konmadı?.

Çünkü, İzmir tarafından, Ankara Afyon tarafından yada bu yönlere gidecekler için Antalya Burdur karayolunu kullanmayın anlamında mı?.

Peki kim kaybediyor?

Bucak kaybediyor.

Bu bubi tuzakları durduğu sürece Ankara, Afyon ve Denizli tarafından gelen sürücüler fazla polis denetimi olmayan ve bubi tuzağı bulunmayan Dereboğazı yolunu tercih ediyor.

İşte hal böyle olunca da bence Bucak’ın ekonomisi etkileniyor.

Eğer, bubi tuzağı korkusu olmasaydı, Dereboğazı yolunu tercih eden sürücüler Antalya Burdur karayolunu tercih edeceklerdi. Bu yoldan geçenler en azından bir bakkala, restorana, lastikçiye, çaycıda, tamircide ve buna benzer iş yerlerine uğrayacaklar ihtiyaçlarını göreceklerdi.

Lütfen hiç kimse belediye başkanından kaymakamına, valisinden milletvekiline kadar Bu EDS’lerin arkasında durmasın. Çünkü Üst geçitlere konulan bu EDS’ler Bucak’ın aleyhine, Bucak’ın ekonomisine darbe vuruyor.

Bu üst geçitlerdeki hız sınırları bölünmemiş yol sınırlarına çıkarılmalı yada kaldırılmalıdır.

Yerel seçim öncesi bir kez daha sesleniyorum; Kahveler ve Sanayi kavşaklarına konulan EDS’ler tamamıyla ticari birer bubi tuzağından başka bir şey değildir. ; Eğer Bucak’ı seviyorsanız, Bucak’ın ekonomini düşünüyorsanız, Bucak’a katkı sağlamayı düşünüyorsanız,  Sayın Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Mehmet Göker ve Sayın Burdur Valisi Hasan Şıldak mutlaka ve mutlaka bu EDS’lere el atmalıdır.

Eğer EDS’leri kaldıramıyorsanız, lütfen Bucak’tan geçen, Bucak’ta yaşayanlar için  EDS’lerin hız oranlarını mutlaka ve mutlaka yükseltilmesine katkı sağlamanız gerekiyor.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı