Seçimde sosyal medya “Kendin çal kendin oyna”
Halim AKCA

Seçimde sosyal medya “Kendin çal kendin oyna”

Bu içerik 418 kez okundu.

31 Mart Mahalli İdareler Genel seçimlerinde Bucak, önceki seçimlere oranla çok sönük geçti. Belki bunda partiler arası alınan seçim kararları da etkili olabilir. Ama ne olursa olsun Bucak çok büyük bir seçim heyecanı yaşamadı.

Mahalli İdareler Genel seçimlerinde Bucak’ta özellikle iki güçlü parti, Ak Parti ve İYİ Parti arasında geçecek olan seçimlerde, partiler hazırlamış oldukları projeleri çok iyi tanıtamadılar.

Partiler projelerini, seçim çalışmalarını sürekli sosyal medya üzerinden tanıtmaya ve etkili olmaya çalıştılar ama bence başarılı olamadılar.

Çünkü partilerin sosyal medya üzerinde yayınladıkları seçim çalışmalarını, projeleri sadece kendi partilerine gönül vermiş, partili, taraf yada fanatiklerine hitap edebildiler. Sosyal medyada paylaşılan seçim çalışmaları ve projeleri sadece kendilerini takip edenler ile sınırlı kalınca, başka partilileri ve kararsızları etkileyemediler.

Kısacası “kendin çal kendin oyna” misali oldu.

Mahalli İdareler Genel seçimlerinde partiler yazılı basını ve web tabanlı haber sitelerini etkin kullanamadılar. Bir atasözü müdür? Deyim midir bilemiyorum ama “Söz uçar yazı kalır” sözü çok doğru.

Partiler seçim öncesi ilk olarak kendilerini iyi tanıtabilecek gazetecilikten anlayan fotoğrafı iyi koklayan basından anlayan birisi ile yola çıkıp, partisinin siyasi çalışmalarını ve projelerini basın organlarına servis edebilseydi, yerel yazılı ve web tabanlı haber sitelerini çok iyi kullanabilselerdi. Belki bu gün seçim farklı bitebilirdi. Kazanan parti daha farklı kazanabilir, kaybeden parti ise belki kazanabilir ve kafa kafaya giden bir seçim olurdu.

Seçim esnasında partiler, kurum ve kuruluşlar artık sosyal medyayı geniş kapsamlı bir haber organı gibi olmadığını kabul etmeli. Yukarıda da bahsettiğim gibi sosyal medya sadece dar kalıp içerisinde takip edenler, arkadaş olanlar, fanatiklere hitap eder. Oysa gazete ve internet haberciliği ise geniş kitleye taraflı tarafsız, herkese hitap eder. Hiç sevmediğiniz birisinin ve rakibinin haberini dahi okutur.

Belki yanılıyor olabilirim, kabul etmeyenlerde olabilir. Bence sosyal medya habercilik sitesi değil, haberleşme sitesidir, eğlence sitesidir.

Artık bunu gelecek seçimlerde, diğer seçimlerde, kurum haberciliğinde sosyal medyayı haber sitesi gibi görenler geçmiş Mahalli İdareler Genel Seçimlerini aklına getirmeli bir kez daha düşünmelidirler diyorum.

Sosyal medyaya güvenenlere şu örneği vermek istiyorum. Sosyal medyayı kullanıyorsunuz. Düşünün 300-500 arkadaş grubunuz var, paylaşmış olduğunuz konuları sadece bu kadar kişi görüp takip edebilir. Bu kalıp ta kalırsınız. Ama haber siteleri ve gazetelerde bir gurup yok, zaten sosyal medyada paylaşılan bir haber dikkatinizi çekiyorsa tıklamanız halinde yine habere ulaşabiliyorsunuz.  

Çünkü sosyal medya farklı, gazete, internet haberciliği, tv haberciliği hepsinin farklı özelikleri var. Unutmamak lazım “Söz uçar yazı kalır”!!!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı