Advert
Advert
Kaymakamlık parkı mezarlık
Halim AKCA

Kaymakamlık parkı mezarlık

Bu içerik 630 kez okundu.
Her şeyden önce baştan belirtmek istiyorum. Kesinlikle ve kesinlikle yeşile karşı değilim. Bu yazımın bir yeşil karşıtı gibi gösterilmesini kesinlikle istemiyorum. Ama gerçekleri de cesaretlice dile getirmek istiyorum.
            Bucak’ta yaşayan, yada Bucak’ı bilen herkes Kaymakamlık Parkını bilir. Kaymakamlık Parkı ve aynı ada içerisinde Başta kaymakamlık binası, Askerlik Şubesi, Adliye ve daha çok sayıda en az 10-15 resmi kurumun binaları bulunmakta ve hizmet vermektedir.
            Ayrıca Kaymakamlık Parkı çok sayıda resmi kurum binasını içerisinde bulundurduğu ve ayrıca şehrin geçiş noktasında olduğu için yerli yabancı herkesin uğrak noktası ve işi düştüğü yer.
İşte böyle gözde yer yıllarca ihmal edilmiş köhne, bakımsız ve kaderine terk edilen bu yeri dönemin Belediye Başkanı Arsal Sarı 3-4 yıl önce bir kısım çam ağaçlarını keserek zemini tamamıyla kilit parke taşı ile donatmıştı. Ama hayatında belki bir tane bile ağaç dikmemiş, dikti ise de belki resmi törenlerde dikmiştir!.bazı kişiler tepkiler göstermiş, çamları kesemezsiniz demişti. Kaymakamlık parkını bilenler lütfen şöyle bir düşünsün. Nasıl hatırlıyorsunuz. İçerisinde çam ağaçları, elektriğin kesik olduğu gecelerde ürperti veren bir yer konumunda. Tıpkı Mezarlıkları hatırlatıyor. Kaymakamlık Parkında bulunan çamlar işte ilk kar yağışında dalları kırıldı, bazılarının uç dalları, bazıları da belinden kırıldı. Eee kar her zaman yağmıyor ki, bu kar manzarası altında tehlikeden habersiz fotoğraf çektirenler oldu. Ya o esnada bu insanların üzerine düşse bir ölüm olayı olsaydı suçlu kimdi?. Suçlu şüphesiz ölen kişi olurdu bazılarının gözünde. Kırılan dallar araçları tahrip etti. Suçlu kimdi? Koyanların. Ya Allah aşkına hiç sorumluk almak istemeyenlerin suçu yok mu? Bu çamlar seyreltilmeli, sembolik konulabilir. Bu ağaçlar kışın tehlike saçıyor, bahar aylarında tozu kaşıntı saçıyor, yaz aylarında altında bir bardak çay içersen pisliği dökülüyor. Neden Bucak’ın kalbi, durumundaki Kaymakamlık Parkına çeki düzen verilmiyor. Mezarlık havası veren çamların yerine neden daha geniş yapraklı bitkiler yada ağaçlar dikilmiyor. Çam ve andız ağaçları iki yerde olur birisi ormanın doğal hali, ikincisi mezarlıklar. Peki soruyorum Kaymakamlık parkı orman mı? Yoksa Mezarlık mı?
            Yetkili birimler bunun cevabını verebilirlerse, cesaretli olabilirlerse Kaymakamlık Parkı Bucak’a layık yerli yabancının görmesi halinde “ne güzel yermiş” dedirilir hale getirilmelidir. Bir söz vardır. “Sevdik gitmeyince, sevdik gelmez” diye. Eğer orman ve mezarlık ağaçları olan çamları kesemediğimiz sürece, Kaymakamlık Parkına yeni ağaç dikemeyiz.!
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı