İki Komşu Birisi ile dargın demiştim
Halim AKCA

İki Komşu Birisi ile dargın demiştim

Bu içerik 570 kez okundu.
Burdur’un Kemer İlçesine bağlı Akçaören Köyünde meydana gelen cinayete çok üzüldüm. Akçaören Köyünde durumu kesin olarak bilmiyorum. Ön yargılı davranmak istemiyorum ama bu sorun tüm Burdur’da hep aynımı bilemiyorum.
Burdur ve diğer ilçeleri hakkında kesin hükümlü konuşmak istemiyorum. Ama Bucak ve köyleri için kesin konuşabilirim. Bucak ilçesinin hemen hemen her köyünde sıkıntı aynı. Köylerde iki ev komşusundan birisi, yada iki tarla komşusundan birisi dargın. Neden mi?.
Eğer sizde köylerde tapulu bir araziniz var ise ölçüm yaptırdığınız zaman bunu anlarsınız. 1956 yılında geçen tapu kadastro çalışmalarının yenisi yapılmadı. 1956 yılında tapu kadastro çalışmalarından sonra poligon taşları yerinden oynadı. 55 yıllık süreç içerisinde gerek tabiat şartları gerekse bilinçli yada bilinçsiz poligon taşları ile oynanması arazi ve tarlalarda ölçüm yapılsa öbür tarladan öbürüne giriliyor. Belki sağlıklı bir ölçüm olabilir ama tüm araziler ölçülemediği için köylerde konum komşu tarla ölçümleri sonucu bir birleri ile tartışıp kavga ediyor dargın oluyorlar.
Ben seçim öncesi Ak Parti Burdur Milletvekili Sayın Hami Yıldırım’a bunu sormuştum. Sorum aynı şu idi. “Hami bey İmar ve İskan Bakanlığında Genel Müdürlük yaptınız, Müsteşarlık yaptınız. Ama son dönemde de milletvekilliği adaylığına soyundunuz. Madem ki böyle bir düşünceniz var idi de. Bucak ve köylerinde 1956 yılında yapılan Tapu Kadastro çalışmalarını imkanlarınız olduğu halde. Genel Müdür iken, Müsteşar iken neden yapmadınız yada yaptırmadınız?” demiştim.
Çünkü bu soruda gayet doğal olmalı. Akcaören’de meydana gelen olay gibi her an Bucak ve köylerinde de yaşanabilir. Her hangi bir köyden vatandaşın birisi kalkıyor tapudan yerinin ölçülmesini istiyor. Bucak Tapu Müdürlüğü de bu çalışmayı özel sektöre yaptırıyor. Ölçümü yaptıran kişinin tarlası 2 metre bir başka komşunun tarlasına atladı mı, artık sorunu çöz çözebilirsen. Ya kavga ya dövüş ya yaralama ya vurma hepsi yaşanabilir.
Sayın Hami Yıldırım İmar ve İskan Bakanlığında Genel Müdürlük, Müsteşarlık yıllarında yaptıramadığı çalışmayı mutlaka milletvekili döneminde yaptırması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Bucak’ın köylerinde kesinlikle ve kesinlikle tapu kadastro çalışmaları, imar çalışmaları yenilenmeli.
Ayrıca köy kanunu kesinlikle değişmeli. Değişmediği sürece Akçaörendki olaylar gibi olayları sık sık görür hale geliriz.
Madem ki çağ atlıyoruz, atlanan bu çağda 1956 yılından kalma yasalar ile 50 yıl geriye mi, yoksa ileriye mi çağ atlarız sizler karar verin.    
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı