Advert
Advert
TEDAŞ Biraz İnsaf
Halim AKCA

TEDAŞ Biraz İnsaf

Bu içerik 840 kez okundu.
Seçimler biter bitmez bir ayı bile doldurmadan devlet alacağına sıkı sarıldı. Bunlardan birisi de Tedaş,
Alacak’ta borçta tahsilatı yapılması gereken en doğal hak. Yalnız, alacağı tahsil ederken mağduriyetin en hassa şekilde korunması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin Tedaş, özellikle iş yerlerinde yada iş hanlarında fatura okunduktan sonra gelişi güzel fatura bırakılması, bırakılan faturayı abonenin eline geçmemesi mağdur ediyor. Daha sonra bırakılan faturalardan habersiz olan abonelere elektrik kesme ihbarı yapılıyor. Bu ihbarda tıpkı elektrik faturası okunduktan sonra ya iş merkezinin zeminine yada elektrik sayacının yanına kıstırılıyor. Tabi elektrik abonesinin haberi olmadığı için kesim ihbarı da boşa gediyor. En son aşama ise elektrik kesmeye geliyor. Elektrikler borçtan dolayı kesilip yine elektrik kesme ihbarı elektrik panosunun yanına yada iç tarafına kıstırılıyor. Abonenin haberi olmadan işleyen bu süreçte olan elektrik abonesine oluyor. Hele birde iş yeri oldu mu iş yerinin işi birde elektrik ile ise o gün esnaf mecburen kepenk kapatmak zorunda olmuş oluyor.
İşte böyle bir olay yaşadık. Esnaf komşum ile birlikte sabah saat 10.00 sıralarında elektrikler gitti. Ben ona sordum “Elektrik var mı?” o bana yok dedi. Sonra o bana sordu “ya elektrikler gelmedi mi?” bende gelmedi dedim. Aradan 3-4 saat geçti. Başka yerlere sorduk elektrik akımları var. İşte o zaman borçtan dolayı elektriklerin kesildiğini. Borçları ödedikten sonra Tedaş yetkililerini aradık ödeme yaptınız ise saat 16.00 dan sonra açılır. Ohhh ne güzel keyfiyet be.
Daha sonra Burdur’dan Tedaş’tan ismini yanlış almış olabilirim Beyhan bey diye birisi ile görüştüm. Sıkıntıyı anlattık. Faturaların gelişi güzel konulduğunu, elektrik kesme ihbarının tebliğ edilmediğini ve hadi bütün bunlara rağmen en azından keserken bak arkadaş senin elektriğini borcundan dolayı kesiyoruz denilebilir diye sitemde bulunduk. Yetkisinin ne olduğunu bilmiyorum ama Beyhan bey “Size fatura geliyor bu tebligat yetmiyor mu? Ödemezseniz kesilir” dedi.
Şimdi bende diyorum ki tamam Tedaş aslan biz kediyiz. Önce çalışan personelini faturalar konusunda uyarması gerekmiyor mu?, haydi faturalardan vaz geçtik elektrik kesme ön ihbarında neden aboneye en azından bir imza ettirilip ne haberi olmuyor, bundan da vaz geçtik, elektrik keserken kesme makbuzunu doldurma zahmetinde bulunan görevliler neden gelişi güzel elektriği kesip geçiyorlar.Aboneyi bulup mağdurlara oynamaması için en azından son aşamada bari bir ihbar yapmak o kadar zor mu?: Elektrik evde olsun iş yerinde olsun en zorunlu kullanımı olan bir güç. Bir iş yerinde elektrik olmadığı zaman o gün kapanması ile ne farkı var. Bir evin elektriği kesilirken aboneye haber vermeden şıp kesip geçmenin anlamı var mı?, elektriği kesilen evde belki hasta var, belki buzdolabında ilaçlarını muhafaza ediyor. Abone sahibini bulmadan sormadan gelişi güzel şip şak elektriği kesip giden görevlilere Tedaş ya öyle talimat veriyor yada eğitimsiz personel çalıştırıp abonelerini zor durumlara sokuyor.
Ben tedaş aboneleri adına yetkililerden şunu talep ediyorum. Hepimiz insanız gelen faturayı paramız olur ödeyemeyiz, olmaz ödeyemeyiz, yada unuturuz. Hepsi olağan şeyler. Fatura elimize geçmez haberimiz olmaz, biriken borçlardan sonra kesme ön ihbarı yapılabilir. Bu ihbar mutlaka ve mutlaka günü kurtarmak için ihbarı gelişi güzel sağa sola bırakamaya gerek yok.  Haydi bütün bunlarda tam şekilde yerine getirildi. Evde olsun iş yerinde olsun nerede olursa olsun en azından elektrik kesilmeden bir gün önce abonelerine birebir duyurulmalı yada ihbar yapılmalıdır. Kraldan fazla kralcı kesilin memelidir.  
Umarım tüm Tedaş aboneleri adına talebimi değerlendirirler.
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı