Advert
Advert
ÇUKURLARIN ÜZERİNE ASFALT DÖKÜLDÜ
Halim AKCA

ÇUKURLARIN ÜZERİNE ASFALT DÖKÜLDÜ

Bu içerik 566 kez okundu.
ÇUKURLARIN ÜZERİNE ASFALT DÖKÜLDÜ
Geçen yıldan bu tarafa Kestel Yolu ile ilgili yazılmayan çizilmeyen kalmadı. Sonunda Kestel yolunda hummalı bir çalışma ile kısa sürede asfaltlama çalışmaları yapıldı ve halende yapım çalışmaları sürüyor.
Onlarca köyün ulaşımını sağlayan bu yol nihayet bir asfalta kavuşuyor denilirken, asfalt çalışları istenilen bir neticeyi vermedi. Yol önce çok güzel şekilde şişirtildi, kumlama çalışmaları yapıldı, alt yapısı çok güzel oluşturuldu. Ne yazık ki alt yapı çalışmaları tamamlandıktan sonra her şey astar atımına kadar çok güzeldi. Yol şişirme çalışmaları tamamlandıktan sonra yaklaşık 20-25 gün içerisinde kullanıma bırakıldı. Bu kullanım zarfında yolda çukurluklar, tır tırlar ve bozulmalar oldu. Yolun yapım çalışmalarını alan firma astar öncesi yolda küçük çaplı düzeltme yaptıktan sonra yolun asfalt için astar çalışmasını yaptı. Yalnız astar çalışması yapıldıktan sonra yolun büyük bir bölümünde çukurluklar, tır tırlar ve bozulmalar yaşandı. Astar sonrası bu çukurluklar, tırtırlar ve bozuk olan yerlere hiçbir işlem yapılmadan asfalt dökülmesine başlanıldı. Yolun bazı bölümlerine de asfalt döküldü. Tamamlanan bu bölümlerde yer yer yoğun şekilde çukurluklar, tırtırlar ve zemini sıkıştırılmadan dökülen asfalt yerler mevcut.
Şimdi ne olacak. Çok güzel bir yol oldu derken yol üzerindeki aşırı çukurlar tırtırlar ve zemini sıkıştırılmadan dökülen asfaltlar ilk yağışlar ve kışın yağmur suları ile çukur bırakılan bu yerler senesini bile doldurmadan bozulacak. Acısını kim çekecek hepimiz. Çünkü harcanan her kuruş hepimizden çıkıyor, yol birkaç seneye varmadan yine eski haline dönecek. Birde asfaltın yeni dökülmesine rağmen zift mıcırın üzerine çıktı. Acaba zift mi fazla geldi, yoksa mıcırmı az döküldü bilemiyorum. Bunu mutlaka yetkili ve sorumlu kişiler bilecektir.
 Peki atılan astar sonrası bozuk olan yerler, astarsız yerler, tırtırlar çukurlar, sıkıştırılmamış zemini yapmak çok mu zordu?, bunu yapan firmaya ve yetkili makamlara sormak lazım.
Eğer bu yolu tamamlandıktan sonra teslim alan koordinatör büyük risk ve sorumluluk altına girecektir. Çünkü bu bir tamir değil, yolun büyük bir kısmı şişirildikten sonra yeni bir yol çalışması konumunda.
Belki yol çalışmalarını üstlenen firma bozulan yerleri tamir edebilir. Ben sormak istiyorum tamir edilen bu yerlerin ömrü ne kadar, onunda cevabı var. Yağan ilk yağışa kadar.
Ben yetkili birimlere sesleniyorum. Milyonlarca para harcanılan bu yol bu şekli ile teslim alınmamalı. Aşırı çukurlar üzerine dökülen asfalt iş geçmeden mutlaka bozulmayacak şekilde tamiri yapılarak üzerine mutlaka asfalt dökülmeli. Eğer bu şekilde bırakılan bir asfaltın ileriki gün ve aylarda yama üzerine yama yapılması halinde sorumluları mutlaka gerekli cezaya çarptırılmalıdır.
Dökülen asfaltın yüzde 70'i çukur ve testere gibi tırtırlar ile dolu, bazı yerler de ise astar düzeltilmeden dökülen asfalt, sıkıştırma yapılmadan üzerine asfalt dökülmesinden dolayı ben şimdiden yetkili makam ve birimleri ikaz ediyorum. Bu yolu bu şekli ile tamamlanmış olarak teslim alamazsınız. Çünkü bu yolda yüzde 70 oranında tekrar asfalt yenilenmesi gerekiyor.
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı