Genel
Giriş Tarihi : 20-03-2021 00:25

Ziraat Odasından tütün yetiştiriciliği tekrar üretime geçmesini istiyor

İlçemizde tarım sektörünün gelişmesine yönelik Bucak Ziraat Odası'nın çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda geçmiş yıllarda ilçemizin ekonomi ve toplumsal hayatında önemli bir yere sahip olan tütün yetiştiriciliği faaliyetinin tekrar üretime geçmesi için Bucak Ziraat Odası çalışmalara başladı.

Ziraat Odasından tütün yetiştiriciliği  tekrar üretime geçmesini istiyor

Konu hakkında açıklama yapan Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal ÖZEL:

"Tütün Bucağımızın sembolüdür. Geçmiş yıllardan yakın tarihe kadar verimli topraklarımızda yetişen kaliteli tütünler birçok Bucaklı ailenin geçim kaynağıydı. Borçlar tütün parası ile ödenir, düğünler tütün parası vadeli yapılır, eşyalar -urubalar yine tütün parası gelince ödenecek denirdi. Tütün geliri o kadar bereketliydi ki ev, araba, traktör ve kamyon tütün parası ile alınırdı. Yatırımların temelinde tütüncülükten elde edilen gelir vardı.

Kaliteli tütün denilince akla Bucak gelirdi.

“ Virjinya Tütünü “ Amerika’dan sonra Dünya’da ikinci olarak  ülkemiz topraklarında ilçemizde yetişirdi. Verimli ve bölgemiz coğrafyasına / topraklarına uyumlu oldukça verimli bir çeşitti virjinya tütünü. Bucaklı çiftçilerimizin uzman olduğu

tütün üretimini tekrar hayata geçirmek için uzman kişilerin, ekiplerin ve tütün eksperlerinin öncülüğünde çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Bu konu ile ilgili tütüncülük sektörünün büyük ölçek ve kapasiteli Ulusal şirketlerimizden olan Sunel Ticaret Türk A.Ş., Alliance One Tütün A.Ş.ve T.T.L. Tütün Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. firmalarıyla ön görüşmelere başladık. Önümüzdeki günlerde tütüncülük sektöründe faaliyet gösteren tütüncülük de öncü  firmalarla istişarelerimiz, görüşmelerimiz devam edecektir. “ diyerek sözlerini tamamladı.

<
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Dereye düşen 4 küçükbaş hayvan kurtarıldı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA