TKDK’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK EĞİTİMİ

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından desteklenen projeler kapsamındaki faydalanıcılarımız ve potansiyel yatırımcılara yönelik “işletmelerin sürdürülebilirliği” eğitimleri için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ile Kurumumuz arasında yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde, hibe desteği almış veya alacak olan işletmelerin sürdürülebilirliğine katkı sağlanması amacıyla, IPARD Programı kapsamında desteklenen, arıcılık ve tıbbi-aromatik bitkilerle ilgili olarak, TKDK Burdur İl Koordinatörlüğü ile Burdur Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından İl Koordinatörlüğü seminer salonunda bir eğitim gerçekleştirildi.

TKDK’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK EĞİTİMİ
TKDK’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK EĞİTİMİ Akca Halim
Bu içerik 878 kez okundu.

          Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan hibe desteği alarak kurulmuş olan işletmelerin 5 yıl süresince faaliyetlerini sürdürmeleri, hem Kurum ile yapılan sözleşme gereği, hem de desteklerin ilgili sektörde planlanan hedeflere ulaşılmasında ekonomiye katkı sağlamaları için çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, desteklenen işletmelerin sürdürülebilirliği Kurumumuzca 5 yıl süresince takip edilmektedir.

            Bu amaçla TKDK tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen İşletmelerin Sürdürülebilirliği Eğitimine Vali Yardımcısı Bülent Uygur, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ş. Fırat Erkal ve TKDK İl Koordinatörü Selami Okka’da iştirak ettiler.

            Yoğun katılımın olduğu eğitimde açılış konuşmasını yapan İl Koordinatörü Selami Okka, 9. çağrıdan itibaren proje kabulü yaptıklarını, şimdiye kadar aldıkları başvurulardan 285 proje sahibi ile sözleşme imzaladıklarını, 285 projeden 223’ünün arıcılık ve tıbbi aromatik bitkiler ile kesme çiçekçilik sektöründen olduğunu ve bu 223 projenin toplam 15 Milyon TL bütçeye sahip olduğunu belirtti. Okka sözlerinin devamında “Bizim asıl amacımız yalnızca destek vermek değil, istihdam oluşturarak bunların sürdürülebilirliğini sağlamaktır” dedi.

            Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ş. Fırat Erkal ise, yatırımcıların işinin desteği aldıktan sonra başladığını, çünkü bu desteklerin asıl amacının önce kendi ekonomimize sonra da ülke ekonomisine katkıda bulunmak olduğunu ifade etti.

            Vali Yardımcısı Bülent Uygur, katılımdan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladığı konuşmasını, “Yapılan yatırımlarda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu yatırımlarla tarım ve hayvancılık sektöründe gelişmiş 10 ülkenin arasındayız. Herkese bol bereketli ve bol kazançlı günler diliyorum” temennileriyle bitirdi.

 

          Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği eğitimi Burdur İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Ziraat Mühendisleri Halil Gökdemir, Neşe Sevinç ve Ziraat Teknisyeni Fikret Ergin tarafından, Arıcılık eğitimi ise yine Burdur İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Ziraat Teknikeri Kamil Salan tarafından verilmiştir. Eğitim kapsamında tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, iyi tarım uygulamaları, arıcılık gibi konularda vatandaşlar bilgilendirildi. Eğitim soru-cevap kısmı ile son buldu.

burdur TKDK DESTEK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı