Aile Yanına Yerleşen Çocuk sayısı yüzde 837 Arttı

Aile Yanına Yerleşen Çocuk sayısı yüzde 837 Arttı
Aile Yanına Yerleşen Çocuk sayısı yüzde 837 Arttı Akca Halim
Bu içerik 615 kez okundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından organize edilen “Koruyucu Aile” projesi değerlendirme toplantısı Ankara Vilayetler Evi’nde gerçekleştirildi.

81 ilin valilerinin eşleri tarafından yürütülen Gönül Elçileri Projesi'nin ilk aşaması olan Koruyucu Aile Projesi'nin değerlendirmesi ve kadınların yarım kalan eğitimlerinin tamamlanmasını hedefleyen ikinci aşama olan "Kadınlar İçin Mesleki Eğitim"in tanıtımı da yine bu toplantıda yapıldı. Toplantıya Emine Erdoğan, Bakan Fatma Şahin'in ile vali eşleri ve davetliler ile birlikte Burdur’u temsilen Vali Nurettin Yılmaz’ın eşi Hatice Yılmaz katıldı.

Kampanya başlamadan önce bin 400 olan koruyucu aile yanındaki çocuk sayısının bugün 3 bin 123'e ulaştığını, dile getiren Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Abdülkadir Kaya bunun çok kısa sürede hizmetin ikiye katlanması anlamına geldiğini belirtirken Törende, Ankara Valiliğince yürütülen "Altın Bilezik Projesi" kapsamında eğitimini tamamlayan Kezban Karagöz de konuşma yaparak, eğitim sürecini, gördüğü destek sayesinde eğitimini rahatça tamamlamasını ve üniversiteyi kazanma sürecini anlattı.

"Gönül Elçileri"nin ikinci aşaması “Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi”'yle eğitimi yarım kalmış kadınlara ulaşmanın hedeflendiğini dile getiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan da,  yeni projeyle birinci amaçlarının, kadınların mesleki açık öğretim ortaokul ve liselerine kayıt yaptırmalarını sağlamak ve kayıt yaptıkları alanda başarılı olabilmeleri için açılacak kurslara yönlendirebilmek olduğunu vurguladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak birçok proje hayata geçirdiklerini ancak "Koruyucu Aile" projesinin tüm illerde, 76 milyon tarafından hissedildiğini bildiren Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, görevlerinin tamamlanmadığını, eğitimi yarım kalan kadınlara yönelik ikinci aşama olan Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi'yle "kaybolan bir neslin" elinden tutacaklarını söyledi. Şahin, Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi'ne ilişkin, "Biz, '10 yıldan sorumluyuz, 2002'de millete hizmet etme yolculuğuna çıktıktan sonra kızlarımızı eşit bir şekilde okula başlattık' diyemeyiz. Geri kalanların ellerinden tutmak da bu çatı altındaki herkesin en büyük görevlerinden bir tanesi" dedi.

Bilgi ve teknoloji sayesinde küçülen, iletişimin kolaylaştığı dünyanın aynı zamanda bireyselleştiğini, yalnızlaştığını ve gönlünü kapatanların dünyasına dönüştüğünü dile getiren Şahin, paylaşma ruhunun yakalanması gerektiğini anlattı ve bu kapsamdaki çalışmalarından dolayı vali eşlerini alkışlayarak kutladı.

11 Ekim'in Türkiye'nin öncülüğünde Kanada ve Peru'nun da girişimiyle BM'de "Dünya Kız Çocukları Günü" ilan edildiğini aktaran Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gün dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada "her türlü ayrımcılığı ayaklar altına alan bir medeniyetten gelindiğini" hatırlattığını söyledi.

Emine Erdoğan'ın gönül elçilerinin sayısı bir milyona ulaştığında bir tören yapma yönündeki isteğini dile getirdiğini aktaran Şahin, "biz" diyerek başarıya ulaşılacağını, böylelikle 76 milyonun kazanacağını söyleyerek konuşmasını bitirdi.

Gönül Elçileri Projesi'nde sorumluluk üstlenen 81 ilin vali eşlerinin dünyayı daha yaşanılabilir kılmak için çalıştığını belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, bunun her türlü değerin ve takdirin üzerinde olduğunu söyledi. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Proje başlamadan önce yılda yaklaşık 200 çocuğumuz koruyucu aile yanına yerleşiyordu. 81 ilimizde gönül elçisi olan vali eşlerimiz bu göreve gönüllerini koydular, gönüllerini verdiler, gönüllü oldular. Gönüllerini kazandılar. Daha bir yıl bile dolmadan koruyucu aile yanına yerleşen yavrularımızın sayısı yüzde 837 artışla 3 bin 115'e ulaştı.”

Erdoğan, daha önce muhtaç çocukların yüzde 7-8'inin koruyucu ailelerinin yanına yerleştirilebildiğini bu oranın proje ile yüzde 25'lere çıktığını ifade ederek özverili çalışmalarla koğuş tipi yurt ve yuvaların terk edildiğini, kapasitesi düşürülen kurumlarda sıcak ev ortamlarının oluşturulduğunu kaydederek, Aileye Dönüş Projesi, Sevgi ve Çocuk Evleri gibi alternatif hizmet modellerinin hayata geçirildiğini bildirdi. Emine Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: ”Ne yaparsak yapalım biliyoruz ki, hiçbir hizmet modeli, hiçbir düzenleme bir çocuğun kendi ailesinin ya da koruyucu ailesinin yanındayken duyacağı güveni, mutluluğu sağlayamaz. Dolayısıyla önce de sonra da aile demeliyiz. Çünkü biliyoruz ki, bütün çocuklarımızı aileye kavuşturmadan vicdanımızın sesi susmayacak.”

 

Törenin sonunda Emine Erdoğan ve Bakan Şahin, vali eşlerine madalya vererek başarılarından dolayı kutladı. Aile fotoğrafı çekilmesinin ardından Vilayetler Evi'nin bahçesinde dilek fenerleri uçuruldu.

aile ve sosyal koruyucu aile emine erdoğan ak parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dedesinin kullandığı traktörden düşen çocuk öldü
Dedesinin kullandığı traktörden düşen çocuk öldü
Bodrum'da silahlı saldırı: 1'i şarkıcı 2 ölü, 4 yaralı
Bodrum'da silahlı saldırı: 1'i şarkıcı 2 ölü, 4 yaralı