Çubukbeli Şenlikleri büyüledi

Çubukbeli Şenlikleri büyüledi
Çubukbeli Şenlikleri büyüledi Akca Halim
Bu içerik 4241 kez okundu.

Döşemealtı Belediyesi bölgenin kültür, sanat ve geleneklerine sahip çıkmaya, halkla iç içe olmaya  devam ediyor. Bu yıl 16.ncısı gerçekleştirilen eski adıyla Dağbeli Belde Belediyesi yeni adıyla Dağbeli Mahallesi’nde ki ‘Çubukbeli Şenlikleri’ binlerce vatandaşı bir araya getirdi. Şenliklerin startını veren Belediye Başkanı Turgay Genç, tıpkı Karabayır Yayla Şenliklerinde ve Bademağacı’nda ki Badem Şenlikleri’nde olduğu gibi Çubukbeli Şenlikleri’nde de hemşehrileriyle buluşup gelenekleri yaşatma sözü verdi.

Şenlik alanı Türk bayraklarıyla süslendi

Bu yıl ilk defa Döşemealtı Belediyesi bünyesinde düzenlenen ’16.ncı Çubukbeli Şenlikleri’ daha önce İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenirken yer sıkıntısı yaşanmaması için bu yıl ilk defa pazaryerine kuruldu. Şenlik alanı günler öncesinden hazırlandı ve kurulan dev ekran ile Dağbeli Mahallesi’nin fotoğraf ve video klipleri yöresel müzikler eşliğinde vatandaşların beğenisine sunuldu. Sahnenin bir tarafına Türk Bayrağı diğer tarafına Atatürk posteri asıldı ve alan Türk bayrakları ve Döşemealtı Belediyesi’nin logolu bayraklarıyla süslendi.

Sevgi seli..

Şehir dışından direkt şenlik alanına gelen Başkan Turgay Genç bölge halkının ve misafirlerin alkış ve sevgi gösterileriyle karşılandı. Vatandaşlarla selamlaşan Başkan Genç’e eşi Pınar Genç, eski Dağbeli Belde Belediyesi başkanı Ali Gökay, CHP İlçe Başkanı Haluk Yalçın, Belediye Meclis Üyeleri, Dağbeli Mahalle Muhtarı Ali Tat, Bademağacı eski Belde Belediye Başkanı Bekir Akyol ve çok sayıda katılımcı eşlik etti.

Şenlikler, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı..

Şenlikler halkın da isteği doğrultusunda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ve ilk olarak bölgenin kültürünü yaşatan Döşemealtı’lı gençlerin oluşturduğu Döşemealtı Alyazma Folklor ekibi sahne aldı. Sema gösterisinin ardından Türkiye’nin değişik yöresel oyunlarını başarıyla sunan folklor ekibi bol bol alkışlandı. Ekibin sorumlusu Şenol Berber’e Eski Dağbeli Belde Belediye Başkanı Ali Gökay plaket verdi. Ardından Antalya yöresinin güçlü sesi Özgür Kaya sazı ve sözüyle birbirinden güzel türküler seslendirdi. Kaya’ya Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yörük teşekkür plaketi verdi.

Sanatçı Sebile Can coşturdu..

Gecenin sonunda sahneye Sebile Can çıktı. Sahne performansı ve güzel sesiyle büyüleyen sanatçı türkülerini sahneden çok halkın içinde halkla birlikte seslendirdi. Sempatikliği kadar esprileriyle de geceye damga vuran Can, bir ara kendisine verilen şalvarı giyip yazma taktı. Sanatçıya mahallenin ileri gelenleri de kendi yorumlarıyla eşlik etti. Muhteşem havai fişek gösterisi sırasında Belediye Başkanı Turgay Genç sanatçıya şenliğe katkılarından dolayı plaket ve çiçek takdim etti.

Başkan'dan müjde..

Başkan Genç halka hitaben yaptığı açıklamasında, bölgenin devam eden, unutulan veya ihmal edilen tüm değerlerini yaşatma konusunda kararlı olduklarını Ali Gökay Başkandan devraldığı Çubukbeli Şenlikleri’nin de buna örnek olduğunu söyledi. Başkan Genç Dağbelili vatandaşlara bir de müjde verdi ve daha önce direkleri dikilmiş olan pazaryeri alanının üzerinin kapatılarak hem vatandaşların hem de pazarcı esnafının yağmur-çamur derdinden kurtarılacağını duyurdu.

İsim değişikliğine halk karar verecek..

Başkan Genç Dağbeli’nde yaşanan su sorunu hakkında da vatandaşları bilgilendirdi ve konunun muhatabı olan ASAT’a heyet halinde gidilerek mağduriyetin detaylı bir şekilde anlatıldığını ve konunun takipçisi olduklarını söyledi. Belediye Başkanı Turgay Genç son olarak Dağbeli isminin değiştirilmesi konusunda verilen önergeyi halka sordu. Başkan Genç, "Meclisimize gelen bir önerge de Dağbeli Mahallemizin ismi Hafızbey Mahallesi olarak değiştirilmesi istenmektedir. Bu konuda sizlerin kararını önemsiyorum ve eğer sizlerde isterseniz halk oylaması yada anket yaparak bir sonraki Meclis'de karara bağlansın" dedi.

 

Döşemealtı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinlikler vatandaşlardan tam not aldı.

döşemealtı çubukbelik şenliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İzne gelen uzman çavuş kazada öldü, arkadaşı yaralı
İzne gelen uzman çavuş kazada öldü, arkadaşı yaralı
Bucak Ticaret ve Sanayi Odası
Bucak Ticaret ve Sanayi Odası