“Dünyadaki 8 milyar insandan yaklaşık 7,5 milyarı zeytinyağından haberdar değil”

Gündem (DHA) - Demirören Haber Ajansı | 27.06.2024 - 15:05, Güncelleme: 27.06.2024 - 15:05
 

“Dünyadaki 8 milyar insandan yaklaşık 7,5 milyarı zeytinyağından haberdar değil”

“Dünyadaki 8 milyar insandan yaklaşık 7,5 milyarı zeytinyağından haberdar değil”
Umutcan ÖREN-Celal ATALAY/ANKARA, (DHA)- ANKARA Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mücahit Taha Özkaya, “Dünyada 8 milyar insan yaşıyor ve 7,5 milyarın üzerinde bir nüfus zeytinyağından haberdar değil" ifadelerini kullandı.Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mücahit Taha Özkaya, dünyada bitkisel yağ üretiminin yaklaşık 230 milyon olduğunu ve bunun 3 milyon tonunun zeytinyağı olduğunu belirtti. Prof. Dr. Özkaya, Türkiye'nin sağlık bileşeni yüksek zeytinyağı üretmesi gerektiğini vurgulayarak, “3 milyon ton zeytinyağının yüzde 95'ini üreten 8 Akdeniz ülkesi var. 8 Akdeniz ülkesi; başta İspanya, yüzde 50'sini üretiyor. Bunu takiben İtalya, Yunanistan, Tunus, Türkiye geliyor. Türkiye 5'inci sırada ve yılda yaklaşık 300 bin ton zeytinyağı üretimine sahip. Türkiye'nin arkasında ise Portekiz, Fas ve Mısır var geliyor. Dünyadaki zeytinyağının yüzde 95'ini üreten bu 8 ülke, zeytinyağının yüzde 75'ini de iç pazarlarında tüketiyor. Bu 8 ülkenin yaklaşık nüfusu 250 milyon. Dünyada 8 milyar insan yaşıyor ve 7,5 milyarın üzerinde bir nüfus zeytinyağından haberdar değil" ifadelerini kullandı.'DEĞİŞİK AMAÇLARLA ZEYTİN AĞAÇLARI TAŞINABİLİR'Zeytin ağaçlarının taşınmasının çeşitli sebepleri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Özkaya, “Bunlardan bir kısmı yol yapımıdır, baraj yapımıdır. Değişik amaçlarla zeytin ağaçları taşınabilir. Bunun yanında eski zeytin bahçelerini dönüştürmek için yeni bahçeler kurmak için daha yoğun üretim yapmak için özellikle İspanya'da başlayan bir zeytin taşıma süreci yaşanıyor. İspanya'da yaşlı zeytin ağaçları bahçelerden sökülüyor ve zeytin ağaçları peyzaj amaçlı kullanılacak şekilde yeniden başka yerlere dikiliyor. Ancak taşıma sırasında dikkat edilecek bazı hususlar var. Özellikle zeytin ağacının toprak altındaki yumrusuna dikkat edip korursak zeytin ağacı çok rahat bir şekilde taşınabilir. Ağacın bakımını yaparsanız, meyve vermeye de devam eder. Hangi şartlar altında taşımanız gerektiğini iyi bilmeniz lazım, tekniğini iyi bilmemiz lazım. İspanya'da, İtalya'da yaşlı zeytin ağaçlarında önemli bir dönüşüm görüyoruz. Eski ağaçlar peyzaj için kullanılıyor, yerlerine genç fidanlar dikiliyor. Örneğin İspanya, yoğun üretim olduğu için yeni bodur zeytin bahçeleri kurmak için uğraşıyorlar. Bunun için mevcut yaşlı ağaçları söküp yerine yeni bodur ağaçlar diken çiftçiler var" diye konuştu.
“Dünyadaki 8 milyar insandan yaklaşık 7,5 milyarı zeytinyağından haberdar değil”

Umutcan ÖREN-Celal ATALAY/ANKARA, (DHA)- ANKARA Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mücahit Taha Özkaya, “Dünyada 8 milyar insan yaşıyor ve 7,5 milyarın üzerinde bir nüfus zeytinyağından haberdar değil" ifadelerini kullandı.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mücahit Taha Özkaya, dünyada bitkisel yağ üretiminin yaklaşık 230 milyon olduğunu ve bunun 3 milyon tonunun zeytinyağı olduğunu belirtti. Prof. Dr. Özkaya, Türkiye'nin sağlık bileşeni yüksek zeytinyağı üretmesi gerektiğini vurgulayarak, “3 milyon ton zeytinyağının yüzde 95'ini üreten 8 Akdeniz ülkesi var. 8 Akdeniz ülkesi; başta İspanya, yüzde 50'sini üretiyor. Bunu takiben İtalya, Yunanistan, Tunus, Türkiye geliyor. Türkiye 5'inci sırada ve yılda yaklaşık 300 bin ton zeytinyağı üretimine sahip. Türkiye'nin arkasında ise Portekiz, Fas ve Mısır var geliyor. Dünyadaki zeytinyağının yüzde 95'ini üreten bu 8 ülke, zeytinyağının yüzde 75'ini de iç pazarlarında tüketiyor. Bu 8 ülkenin yaklaşık nüfusu 250 milyon. Dünyada 8 milyar insan yaşıyor ve 7,5 milyarın üzerinde bir nüfus zeytinyağından haberdar değil" ifadelerini kullandı.

'DEĞİŞİK AMAÇLARLA ZEYTİN AĞAÇLARI TAŞINABİLİR'

Zeytin ağaçlarının taşınmasının çeşitli sebepleri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Özkaya, “Bunlardan bir kısmı yol yapımıdır, baraj yapımıdır. Değişik amaçlarla zeytin ağaçları taşınabilir. Bunun yanında eski zeytin bahçelerini dönüştürmek için yeni bahçeler kurmak için daha yoğun üretim yapmak için özellikle İspanya'da başlayan bir zeytin taşıma süreci yaşanıyor. İspanya'da yaşlı zeytin ağaçları bahçelerden sökülüyor ve zeytin ağaçları peyzaj amaçlı kullanılacak şekilde yeniden başka yerlere dikiliyor. Ancak taşıma sırasında dikkat edilecek bazı hususlar var. Özellikle zeytin ağacının toprak altındaki yumrusuna dikkat edip korursak zeytin ağacı çok rahat bir şekilde taşınabilir. Ağacın bakımını yaparsanız, meyve vermeye de devam eder. Hangi şartlar altında taşımanız gerektiğini iyi bilmeniz lazım, tekniğini iyi bilmemiz lazım. İspanya'da, İtalya'da yaşlı zeytin ağaçlarında önemli bir dönüşüm görüyoruz. Eski ağaçlar peyzaj için kullanılıyor, yerlerine genç fidanlar dikiliyor. Örneğin İspanya, yoğun üretim olduğu için yeni bodur zeytin bahçeleri kurmak için uğraşıyorlar. Bunun için mevcut yaşlı ağaçları söküp yerine yeni bodur ağaçlar diken çiftçiler var" diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve akcagazete.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.