Prof. Dr. Arıkan: 3. Dünya Savaşı senaryoları bir varsayımsal iddialara dayanmaktadır

Gündem (DHA) - Demirören Haber Ajansı | 11.07.2024 - 15:38, Güncelleme: 11.07.2024 - 15:38
 

Prof. Dr. Arıkan: 3. Dünya Savaşı senaryoları bir varsayımsal iddialara dayanmaktadır

Prof. Dr. Arıkan: 3. Dünya Savaşı senaryoları bir varsayımsal iddialara dayanmaktadır
ADANA, (DHA)- ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Arıkan, savaş nedenlerinin insan doğasında, uluslararası ve bölgesel alt sistemlerinin değişen yapılarında ve devletlerin ulusal çıkar temelli politikalarında aranması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Arıkan, “3. Dünya Savaşı senaryoları bir varsayımsal iddialara dayanmaktadır” dedi.ÇÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Arıkan, Rusya- Ukrayna savaşı, İsrail’in Filistin halkına uluslararası hukuka aykırı bir şekilde kuvvet kullanması, Asya- Pasifik’teki gelişmeler ve ABD-Çin gerginliklerinin 3. Dünya Savaşı varsayımını ileri sürenlerin dayanak noktalarını oluşturduğunu kaydetti. 2. Dünya Savaşı sonrası oluşturulan Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesinde devletlerin meşru müdafaa ve BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasını içeren istisnalar dışında kuvvet kullanmaları yasaklandığını ancak birçok kısıtlamalara rağmen savaşların hızla yayıldığını ve küresel barışa tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirten Prof. Dr. Arıkan, 3. Dünya Savaşı senaryolarını ve varsayımları gerçekçi bulmadığını belirtti. Prof. Dr. Arıkan, soğuk savaş sonrası süreçte ABD liderliğinde uluslararası topluma dayatılan liberal uluslararası sistemin yetersiz kaldığını ve bu sistemin bir inandırıcılık sorunları yaşadığını belirterek, "NATO'nun ve Avrupa Birliği'nin genişleme süreçleri, Batı merkezli normların evrensel değerler olarak sunulması Güney Küresel ülkelerde bu değerlerin sorgulamasını beraberinde getirdi ve dirençle karşılandı. Aslında günümüzdeki kaos ve çatışmaların temelinde çok taraflı, kapsayıcı ve uluslararası toplumun kabul edebileceği bir küresel yönetim eksikliğidir" dedi.'VARSAYIMSAL İDDİALARA DAYANMAKTADIR'Prof. Dr. Arıkan, Ukrayna'ya verilen silahlar nedeniyle Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'in, nükleer silah kullanma tehdidine atıfta bulunarak, "Putin, Batı ülkelerine Ukrayna'ya verdikleri destek nedeniyle nükleer silah kullanma tehdidini sıklıkla dile getirse de Batı ülkelerinin ve özelikle ABD'nin güçlü bir nükleer ikinci vuruş kapasitesine sahip olması Putin'in tehditlerini geçersiz kılmaktadır. Varsayımlar olası bir nükleer savaş olgusuna dayanmaktadır. 3. Dünya Savaşı senaryoları bir varsayımsal iddialara dayanmaktadır” diye konuştu.Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) 2024 raporunu kaynak gösteren Prof. Dr. Arıkan, dünya devletlerinin askeri harcamalarının tarihin en yüksek seviyelerinde artarak devam ettiğini hatırlatarak gelişmeleri kaygı verici olarak niteledi. (DHA)FOTOĞRAFLI
Prof. Dr. Arıkan: 3. Dünya Savaşı senaryoları bir varsayımsal iddialara dayanmaktadır

ADANA, (DHA)- ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Arıkan, savaş nedenlerinin insan doğasında, uluslararası ve bölgesel alt sistemlerinin değişen yapılarında ve devletlerin ulusal çıkar temelli politikalarında aranması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Arıkan, “3. Dünya Savaşı senaryoları bir varsayımsal iddialara dayanmaktadır” dedi.

ÇÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Arıkan, Rusya- Ukrayna savaşı, İsrail’in Filistin halkına uluslararası hukuka aykırı bir şekilde kuvvet kullanması, Asya- Pasifik’teki gelişmeler ve ABD-Çin gerginliklerinin 3. Dünya Savaşı varsayımını ileri sürenlerin dayanak noktalarını oluşturduğunu kaydetti. 2. Dünya Savaşı sonrası oluşturulan Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesinde devletlerin meşru müdafaa ve BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasını içeren istisnalar dışında kuvvet kullanmaları yasaklandığını ancak birçok kısıtlamalara rağmen savaşların hızla yayıldığını ve küresel barışa tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirten Prof. Dr. Arıkan, 3. Dünya Savaşı senaryolarını ve varsayımları gerçekçi bulmadığını belirtti. Prof. Dr. Arıkan, soğuk savaş sonrası süreçte ABD liderliğinde uluslararası topluma dayatılan liberal uluslararası sistemin yetersiz kaldığını ve bu sistemin bir inandırıcılık sorunları yaşadığını belirterek, "NATO'nun ve Avrupa Birliği'nin genişleme süreçleri, Batı merkezli normların evrensel değerler olarak sunulması Güney Küresel ülkelerde bu değerlerin sorgulamasını beraberinde getirdi ve dirençle karşılandı. Aslında günümüzdeki kaos ve çatışmaların temelinde çok taraflı, kapsayıcı ve uluslararası toplumun kabul edebileceği bir küresel yönetim eksikliğidir" dedi.

'VARSAYIMSAL İDDİALARA DAYANMAKTADIR'

Prof. Dr. Arıkan, Ukrayna'ya verilen silahlar nedeniyle Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'in, nükleer silah kullanma tehdidine atıfta bulunarak, "Putin, Batı ülkelerine Ukrayna'ya verdikleri destek nedeniyle nükleer silah kullanma tehdidini sıklıkla dile getirse de Batı ülkelerinin ve özelikle ABD'nin güçlü bir nükleer ikinci vuruş kapasitesine sahip olması Putin'in tehditlerini geçersiz kılmaktadır. Varsayımlar olası bir nükleer savaş olgusuna dayanmaktadır. 3. Dünya Savaşı senaryoları bir varsayımsal iddialara dayanmaktadır” diye konuştu.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) 2024 raporunu kaynak gösteren Prof. Dr. Arıkan, dünya devletlerinin askeri harcamalarının tarihin en yüksek seviyelerinde artarak devam ettiğini hatırlatarak gelişmeleri kaygı verici olarak niteledi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve akcagazete.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.