BURDUR TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ “HAKSIZ FİYAT ARTIŞI, FİYAT ETİKETİ, STOKÇULUK VE KDV DENETİMLERİ” SÜRÜYOR

Gündem (Akca Gazete) - Akca Gazete | 11.01.2023 - 11:34, Güncelleme: 11.01.2023 - 11:34
 

BURDUR TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ “HAKSIZ FİYAT ARTIŞI, FİYAT ETİKETİ, STOKÇULUK VE KDV DENETİMLERİ” SÜRÜYOR

BURDUR’ da 2022 Yılı içerisinde “Haksız Fiyat Artışı, Fiyat Etiketi, Stokçuluk ve KDV denetimleri” başlıklarında Burdur Ticaret İl Müdürlüğü denetim ekipleri koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşların sahadaki ekiplerince etkin olarak denetimler gerçekleştiriyor
Yıl içerisinde yapılan planlı denetimlerim yanı sıra CİMER, HFA (Haksız Fiyat Artışı ) sistemi üzerinden ve Burdur Ticaret İl Müdürlüğüne telefon ile iletilen talep ve şikayetler doğrultusunda denetimler yapılarak, denetim sonuçları günlük olarak Ticaret Bakanlığına bildirilmiştir.   Sebze - meyve, temel gıda ile temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları, fiyat etiketleri, fiyat listeleri, kasa fiyatı ile etiket fiyatı farklılıkları başlıklarında  toplam 994 firma ve  6237 üründe denetim gerçekleştirilmiştir.   2022 yılı içerisinde yapılan fiyat etiketi denetimlerinde 6502 Sayılı Kanunun 54. Maddesine aykırılığı tespit edilen 46 firmaya 46 ürün için 28.290,00 TL idari yaptırım uygulanmıştır. 6502 Sayılı Kanun kapsamında yapılan denetimlerde aykırılık tespit edilen 14 firma ve 14 ürün idari yaptırım uygulanması için firmanın merkezinin bulunduğu İl Müdürlüğüne gönderilmiştir.   İlimizde 57 firmada 94 ürün ile ilgili haksız fiyat artışı tutanağı düzenlenmiş, firma savunmaları ve yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda 25 Firmanın 41 ürünü Bakanlığımız Haksız Fiyat Artışı Değerlendirme kuruluna gönderilmiştir.   01 Aralık 2022 tarihi itibariyle yapılan denetimlerde, öncelikle zincir marketler olmak üzere İl merkezi ve ilçelerimizde Ticaret İl Müdürlüğü personelleri, zabıta ekipleri ve Esnaf Sanatkârlar Odaları denetim ekiplerince, 116 firma ve 1088 ürün denetlenmiş, aykırılık tespit edelin 9 ürüne idari yaptırım uygulanması için firma merkezinin bulunduğu il müdürlüğüne bildirilmiştir.   14 Aralık 2022 tarihi itibariyle Okul Kantinlerinde tost, döner, simit, poğaça, ayran, su, meyve suyu, bisküvi, çikolata vb. gıda ürünleri başta olmak fiyat etiketi ve fiyat listesi denetimleri yapılmış, 27 Okul kantini işletmesinde 119 ürün denetlenmiş, 6502 Sayılı Kanuna aykırılığı   tespit edilen, 14 firmaya idari yaptırım uygulanmıştır.   26-30 Aralık 2022 haftası İlimizdeki kuruyemişçiler, Kasaplar ve Tavuk şarküterileri gibi 14 firma ve 90 adet ürün denetimi yapılmıştır.   Bu doğrultuda Ticaret İl Müdürlüğü denetim ekipleri koordinasyonunda, zabıta ekiplileri ve diğer ilgili kuruluşlarla birlikte denetimler 2023 yılında aralıksız devam etmektedir.
BURDUR’ da 2022 Yılı içerisinde “Haksız Fiyat Artışı, Fiyat Etiketi, Stokçuluk ve KDV denetimleri” başlıklarında Burdur Ticaret İl Müdürlüğü denetim ekipleri koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşların sahadaki ekiplerince etkin olarak denetimler gerçekleştiriyor

Yıl içerisinde yapılan planlı denetimlerim yanı sıra CİMER, HFA (Haksız Fiyat Artışı ) sistemi üzerinden ve Burdur Ticaret İl Müdürlüğüne telefon ile iletilen talep ve şikayetler doğrultusunda denetimler yapılarak, denetim sonuçları günlük olarak Ticaret Bakanlığına bildirilmiştir.

 

Sebze - meyve, temel gıda ile temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları, fiyat etiketleri, fiyat listeleri, kasa fiyatı ile etiket fiyatı farklılıkları başlıklarında  toplam 994 firma ve  6237 üründe denetim gerçekleştirilmiştir.

 

2022 yılı içerisinde yapılan fiyat etiketi denetimlerinde 6502 Sayılı Kanunun 54. Maddesine aykırılığı tespit edilen 46 firmaya 46 ürün için 28.290,00 TL idari yaptırım uygulanmıştır. 6502 Sayılı Kanun kapsamında yapılan denetimlerde aykırılık tespit edilen 14 firma ve 14 ürün idari yaptırım uygulanması için firmanın merkezinin bulunduğu İl Müdürlüğüne gönderilmiştir.

 

İlimizde 57 firmada 94 ürün ile ilgili haksız fiyat artışı tutanağı düzenlenmiş, firma savunmaları ve yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda 25 Firmanın 41 ürünü Bakanlığımız Haksız Fiyat Artışı Değerlendirme kuruluna gönderilmiştir.

 

01 Aralık 2022 tarihi itibariyle yapılan denetimlerde, öncelikle zincir marketler olmak üzere İl merkezi ve ilçelerimizde Ticaret İl Müdürlüğü personelleri, zabıta ekipleri ve Esnaf Sanatkârlar Odaları denetim ekiplerince, 116 firma ve 1088 ürün denetlenmiş, aykırılık tespit edelin 9 ürüne idari yaptırım uygulanması için firma merkezinin bulunduğu il müdürlüğüne bildirilmiştir.

 

14 Aralık 2022 tarihi itibariyle Okul Kantinlerinde tost, döner, simit, poğaça, ayran, su, meyve suyu, bisküvi, çikolata vb. gıda ürünleri başta olmak fiyat etiketi ve fiyat listesi denetimleri yapılmış, 27 Okul kantini işletmesinde 119 ürün denetlenmiş, 6502 Sayılı Kanuna aykırılığı   tespit edilen, 14 firmaya idari yaptırım uygulanmıştır.

 

26-30 Aralık 2022 haftası İlimizdeki kuruyemişçiler, Kasaplar ve Tavuk şarküterileri gibi 14 firma ve 90 adet ürün denetimi yapılmıştır.

 

Bu doğrultuda Ticaret İl Müdürlüğü denetim ekipleri koordinasyonunda, zabıta ekiplileri ve diğer ilgili kuruluşlarla birlikte denetimler 2023 yılında aralıksız devam etmektedir.

Burdur HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve akcagazete.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.